Realizacje

Hotel Lerkendal w Trondheim przykładem zastosowania innowacyjnej membrany DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap

Hotel jest częścią kompleksu „Stadionu Lerkendal” w Trondheim, Norwegii. Jego powierzchnia to 35000 metrów kwadratowych, a wysokość 75 metrów, w skład której wchodzi 20 kondygnacji obejmujących 400 pokoi oraz niezwykle nowoczesne zaplecze rekreacyjne i konferencyjne. Dążąc do najwyższych standardów bezpieczeństwa, wydajności i trwałości i mistrzowskiego statusu stanie się najbardziej energooszczędnym hotelem na świecie. Potrzebował zatem innowacyjnych rozwiązań do ochrony budynku nie tylko podczas budowy, ale i przede wszystkim, w dalszym użytkowaniu. Kluczowym czynnikiem w projekcie jest bezpieczeństwo osób przebywających we wnętrzu hotelu oraz jego konstrukcji firmowanej znakiem DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap.

Budynek, z którego dumny będzie każdy Norweg, został zaprojektowany przez Voll architects, w taki sposób, aby oszczędzał energię zarówno pasywnie – poprzez elementy konstrukcyjne, np. optymalną szczelność (0,4 h-1; wsp.U dla ścian: 0,15 W/m2K) – jak i aktywnie – poprzez wodę podgrzaną energią słoneczną, energię zwróconą z wind i urządzeń chłodniczych, a także poprzez zachęcanie i nagradzanie gości, by oszczędzali energię. Celem hotelu bowiem jest osiągnięcie całkowitego zużycia maksymalnego 50 kW na metr kwadratowy rocznie, tj. znacznie poniżej średniej, zarówno dla średniego bieżącego użytku, jak i nowszych przepisów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zastosowana w projekcie oddychająca membrana hi-tech zapewnia przyjazne dla środowiska przełomowe rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe i ogranicza koszty związane z pożarem. Dystrybutor produktów DuPont™ Tyvek® w krajach skandynawskich – Isola dostarczył 12000 metrów kwadratowych DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap i zapewnił pomoc techniczną na miejscu budowy. Ten innowacyjny materiał spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące szczelności, wydajności cieplnej i kontroli wilgotności. Potencjalnie ogranicza również rozprzestrzenianie się płomieni w konstrukcji fasady redukując szkody w przypadku pożaru.

Projekt hotelu LerkendalProjekt hotelu Lerkendal

Jak to działa

Rozwiązanie to zamiast halogenów wykorzystuje środek zawierający fosfor w celu formowania się „zwęglonej” warstwy na powierzchni, gdy jest ona w kontakcie ze źródłem zapłonu. Ta cienka warstwa karbonizowanego polimeru jest niezwykle odporna na spalanie i tworzy barierę spowolniającą uwalnianie się palnych substancji membrany do płomieni. Pozbawione paliwa płomienie rozprzestrzeniają się wolniej lub wcale – a jeżeli w końcu membrana się pali, produkuje mniej dymu. Rygorystyczne testy, jakie zostały przeprowadzone na materiale DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap, zakwalifikowały go do klasy palności B-s1,d0 zgodnie z normą EN13501-1.

DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap został zainstalowany na przegrodzie zewnętrznej budynku w postaci „opakowanych” i dokładnie uszczelnionych paneli.

Prace budowlane projektu Lerkendal trwają od czerwca 2012 roku, a hotel zamierza otworzyć swoje podwoje dla pierwszych gości już 16 maja 2014 roku w dniu norweskiego święta narodowego, podczas ważnego meczu miejscowej drużyny Rosenborg.

Hotel Lerkendal w Trondheim przykładem zastosowania innowacyjnej membrany DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap

Całkowity budżet przeznaczony na budowę wynosi NOK kr. 640 milionów (ok. 80 milionów Euro) i będzie prowadzony przez grupę Scandic, największą sieć hotelową w krajach skandynawskich.

Hotel Lerkendal w Trondheim przykładem zastosowania innowacyjnej membrany DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap

Aby dowiedzieć się więcej o technologii DuPont™ Tyvek® FireCurb™, odwiedź stronę www.FlameRetardant.tyvek.com

ASZ

4.5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 24 września, 2013

4.5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły