Na rynku

I Mistrzostwa Polski Operatorów Dźwigów Ciesielsko-Dekarskich

Jak opisywaliśmy w poprzednich wydaniach FDC, firma Lift-Polska Sp. z o.o. – wyłączny autoryzowany przedstawiciel żurawi i maszyn marki Klaas w Polsce – już od trzech lat organizuje cyklicznie dni otwarte w swojej siedzibie. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 23 września 2022 r. w Namysłowie. Tym razem, w odróżnieniu od poprzednich edycji, organizator wzbogacił program imprezy o organizację I Mistrzostw Polski Operatorów Dźwigów Ciesielsko-Dekarskich, z których relację znajdziecie poniżej.

Operator decyduje o pełnym sukcesie

Zgodne z obowiązującym prawem operowanie dźwigami ciesielsko-dekarskimi wymaga uzyskania uprawnienia UDT dla urządzeń transportu bliskiego IIŻ dla żurawi samojezdnych lub przewoźnych (w przypadku żurawi na przyczepie). Analogicznie jednak, jak to bywa z uzyskaniem prawa jazdy, uzyskanie uprawnienia nie oznacza nabycie doświadczenia lub predyspozycji tak potrzebnych w obu przypadkach. Dlatego między operatorami, tak jak między kierowcami można zauważyć różnicę w stopniu mistrzowskiego opanowania fachu. Różnice te najczęściej uwidaczniają się w zachowaniu bezpieczeństwa operowania na budowie, ale także, nie ukrywajmy, również w tempie i powtarzalności pracy. Dlatego to „dobry” operator decyduje o pełnym sukcesie, czyli bezpiecznym i optymalnym operowaniem żurawiem lub dźwigiem.

Formuła zawodów

Organizator postawił na tzw. formułę open, czyli do zawodów zgłosić mógł się każdy operator z uprawnieniem IIŻ z udokumentowanym doświadczeniem w operowaniu dźwigami ciesielsko-dekarskimi, niekoniecznie produkcji Klaas oraz niezależnie od tego, czy łączy lub łączyła go relacja komercyjna z firmą Lift-Polska. Ilość miejsc w zawodach z racji ich pilotażowego charakteru została ograniczona do 10. Zawodnicy startowali w parach, na równoległym torze, wykonując szereg zadań typowych dla charakterystyki pracy dźwigów ciesielsko-dekarskich. Na potrzebę zawodów organizator podstawił 2 fabrycznie nowe dźwigi na przyczepie Klaas K280 D. Każda para miała dwie próby czasowe, a o awansie do biegu finałowego oraz biegu o III miejsce decydował najlepszy czas uzyskany przez każdego uczestnika. Zamiarem organizatora nie było jednak premiowanie pośpiechu, ale przede wszystkim precyzji pracy i bezpieczeństwa, dlatego za niedochowanie tych ostatnich uczestnicy otrzymywali znaczące kary czasowe. Organizator zadbał również o wartościowe nagrody za samo uczestnictwo w zawodach, jak również szczególne wyróżnienie dla najlepszych.

WYNIKI

Miejsce I – Kamil Cubała reprezentujący firmę J K Cubała Dachy,
Miejsce II – Jarek Sawicki reprezentujący firmę ZHU Przemko Przemysław Broczkowskiki,
Miejsce II – Dominik Adamus reprezentujący firmę ALDach S.C.

Marcin Stachowiak reprezentujący firmę NORTMAN ROBERT PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE
Łukasz Żmuda reprezentujący firmę Eldach – dachy płaskie, ciesielstwo, dekarstwo
Daniel Góra reprezentujący firmę Góra Dekarstwo-Blacharstwo Daniel Góra
Kuba Maćkowiak reprezentujący firmę Dachy Maćkowiak Blachbud Śrem Tomasz Knap reprezentujący firmę Knaphouse Tomasz Knap
Krzysztof Świtała reprezentujący firmę Świtała – usługi dekarskie, ciesielskie i blacharskie
Marcin Łoski reprezentujący firmę Lift24.pl

Wrażenia

Uczestniczący w zawodach, jak i obecni na miejscu operatorzy oraz zainteresowani byli pod wrażeniem doskonałej i profesjonalnej organizacji zawodów. Uczestnicy zawodów podeszli to rywalizacji bardzo poważnie i w trakcie mistrzostw zawzięcie rywalizowali o miano najlepszego operatora dopingowani przez swoje rodziny i kolegów z pracy, którym mocno zależało, aby to właśnie w ich firmie operował żurawiem Mistrz Polski.
Z racji dużo większego zainteresowana uczestnictwem w stosunku do dostępnych miejsc oraz bardzo pozytywnym feedback’iem uczestników i gości, organizatorzy rozważają bardzo poważnie okazjonalną inicjatywę przekształcić w regularne wydarzenie.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 30 stycznia, 2023

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły