Warsztat

Imadła – rodzaje, budowa i zastosowanie

Imadła służą przede wszystkim do mocowania. Okazuje się, że te narzędzia są niezwykle przydatne w każdym warsztacie. Wykorzystują je mechanicy, ślusarze i wielu innych specjalistów. Dzielą się one na kilka różnych rodzajów – ze względu na swoje zastosowanie. Zróżnicowane parametry imadeł pozwalają dopasować je do różnego rodzaju prac. Jeśli chcesz wiedzieć jakie są rodzaje imadeł, jak są zbudowane i poznać ich zastosowanie, zapraszamy do lektury.

Rodzaje imadeł

Wśród najpopularniejszych, a przy tym niewątpliwie bardzo funkcjonalnych imadeł wyróżniamy aż siedem różnych rodzajów. Są to:

  • imadła maszynowe precyzyjne,
  • imadła pochylno-kołyskowe,
  • imadła przeznaczone do pracy w zespołach,
  • imadła szlifierskie,
  • imadła wiertarskie,
  • imadła wspomagane hydraulicznie,
  • imadła z przesuwną śrubą.

Wytwarzane są z wysokogatunkowych materiałów, a najczęściej ze stali hartowanej. Dlaczego? Jest to niezwykle trwały surowiec, który zapewnia długotrwałą pracę, a co najważniejsze – ma wysoką odporność na uszkodzenia. Dzięki rozwojowi technologii, imadła są wciąż ulepszane, a ich użyteczność jest na coraz wyższym poziomie.

Rodzaje imadeł

Jak zbudowane są imadła?

Budowa imadeł ręcznych nie jest skomplikowana. Przede wszystkim skonstruowane są z dwóch szczęk zaciskanych przy pomocy śruby, a ta z kolei napędzana jest za pomocą pokrętła, co sprawia, że również obsługa tego urządzenia jest dość prosta. W ostatnich latach powstają także bardziej zaawansowane rodzaje imadeł, czyli imadła maszynowe, które mocują obrabiane części na maszynach. Dzięki temu cały proces jest znacznie prostszy, a co najważniejsze – zajmuje mniej czasu. Dzisiaj to właśnie one stanowią niezbędny element w wyposażeniu każdego warsztatu. Ich zadanie jest bowiem bardzo ważne – stabilizują obrabiany element na maszynie CNC. Imadła maszynowe to urządzenia niezwykle precyzyjne, które zapewniają najwyższą jakość procesów produkcyjnych oraz wysoką efektywność.

Zastosowanie imadeł

Jeśli chodzi o ślusarstwo, imadła maszynowe stosowane są do mocowania elementów obrabianych na specjalistycznych maszynach. Ponieważ są to urządzenia bardzo precyzyjne, są również używane do stabilizacji elementów, które nie zostaną uszkodzone i będą obrobione w taki sposób, jak założono w projekcie. To tylko kilka przykładów, ponieważ w rzeczywistości zastosowań jest znacznie więcej – często imadła okazują się przydatne w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto mieć je w swoim warsztacie. Sprawdzą się zawsze wtedy, gdy konieczne będzie wykonanie prac związanych z obróbką.

Wytrzymałe imadła warsztatowe można kupić w renomowanym sklepie Akcesoria CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/4469-warsztat/imadla-warsztatowe

Zastosowanie imadeł
4.9/5 - (42 votes)

Data publikacji: 24 lipca, 2019

Autor:

4.9/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek K
    czwartek, 25 lipca, 2019

    Imadła są przydatne nie tylko w warsztatach profesjonalnych ale także w gospodarstwie domowym gdzie lubimy coś majsterkować.Aby imadło dobrze nam służyło należy wybrać odpowiedni rodzaj z siedmiu dostępnych na rynku.Ja u siebie posiadam imadło z przesuwną śrubą i jestem z niego bardzo zadowolony.

  2. Zenon
    czwartek, 25 lipca, 2019

    niezbyt skomplikowane narzędzie ale ułatwia codzienną pracę. zamiast trzymać materiał możemy go stabilnie schwytać i działać na nim. niektóre imadła można na stałe przymocować do stołu, a inne odkręcać i zabrać ze sobą i przykręcić tam gdzie potrzeba.

Podobne artykuły