Kominki dachowe

Innowacyjne kominki dachowe – skuteczna wentylacja

Budowa domu związana jest z koniecznością wyboru setek akcesoriów, elementów instalacyjnych i wykończeniowych. W natłoku spraw do załatwienia i niekończącej się listy zakupów łatwo pominąć naprawdę istotną kwestię, jaką jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych.*

Skuteczna wentylacja budynku ma decydujące znaczenie dla komfortu i zdrowia domowników. W słabo wentylowanych pomieszczeniach panuje nieodpowiedni mikroklimat, co sprawia, że człowiek staje się senny, osłabiony, występują problemy z koncentracją, wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Źle działająca wentylacja nie zapobiega gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach – w efekcie na ścianach i stropach rozwija się pleśń i grzyb, co destrukcyjnie wpływa na zdrowie człowieka, a także w widoczny sposób pogarsza stan techniczny budynku. Warto zatem dobrze przemyśleć wybór systemu wentylacyjnego i zdecydować się na rozwiązanie gwarantujące efektywną wentylację przestrzeni mieszkalnej.

Takim rozwiązaniem są innowacyjne kominki wentylacyjne VIRTUM®, wykorzystujące energię wiatru w celu poprawy ciągu kominowego. Efekt ten uzyskany został dzięki specjalnie ukształtowanej głowicy, do opracowania której wykorzystano technologię cyfrowego modelowania przepływów, zbliżoną do stosowanej przy projektowaniu bolidów F1.

Kominki VIRTUM®, oprócz innowacyjnej głowicy, charakteryzują się zwiększoną średnicą wentylacyjną, wynoszącą 125 lub 160 mm (w zależności od wersji: VIRTUM® O125 lub VIRTUM® O160).

Kominek VIRTUM® O160 mm to produkt unikalny na polskim rynku: jako jedyny posiada średnicę przyłączenia 160 mm i przekrój wentylacyjny 200 cm2, może być więc zgodnie z obowiązującymi przepisami stosowany do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych.1

Dzięki wykorzystywaniu energii wiatru i ponadprzeciętnej średnicy wentylacyjnej, kominki VIRTUM® wspomagają wentylację naturalną, w której ramach wymiana powietrza w pomieszczeniach następuje na skutek różnicy ciśnień. Ciepłe, “zużyte” powietrze wypływające z budynku tworzy podciśnienie, dzięki któremu zasysane jest świeże powietrze z zewnątrz. Proces ten zachodzi dopóki temperatura zewnętrzna jest niższa od panującej wewnątrz pomieszczenia, a ciąg powietrza jest tym większy, im większa jest różnica temperatur. Specjalna konstrukcja kominka VIRTUM® wspomaga ciąg wentylacyjny energią wiatru, co jest szczególnie istotne w okresach, gdy temperatura na zewnątrz budynku jest zbliżona lub wyższa od temperatury wewnątrz.

Zalecane ilości powietrza usuwanego z pomieszczeń mieszkalnych wg normy PN-83/B-03430:

Innowacyjne kominki dachowe - skuteczna wentylacja

Ilość powietrza usuwanego przez kominek:

Innowacyjne kominki dachowe - skuteczna wentylacja
Innowacyjne kominki dachowe - skuteczna wentylacja

Parametry dotyczą różnicy temperatur 10° C wewnątrz i na zewnątrz budynku, a wysokość komina mierzona jest od kratki wentylacyjnej do ujścia komina nad dachem.

Konstrukcja kominków wentylacyjnych

Zaletą Kominków VIRTUM®, oprócz ponadprzeciętnej sprawności wentylacyjnej, jest przemyślana konstrukcja. Poziomica zamontowana na szczycie głowicy ułatwia właściwe ustawienie kominka na dachu, a specjalny kształt nasady uniemożliwia wnikanie opadów. Ponadto kominek wyposażony jest w dodatkowe pierścienie wentylujące od spodu nasady, a także otwory odprowadzające skropliny na zewnątrz. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, starannie zmontowane, odporne na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV i proces starzenia kominki VIRTUM® to solidne rozwiązanie na długie lata.

Montaż kominków wentylacyjnych

Kominki VIRTUM® oferowane są w komplecie z podstawami umożliwiającymi ich montaż na dachach krytych:

• gontem / papą
• blachą płaską
• blachodachówką:
o o profilu niskim (N)
o o profilu wysokim (W)
o o profilu bardzo wysokim (BW)
o modułową (BM)
• dachówką:
o typ 01 (Brass Celtycka)
o typ 02 (Brass Bałtycka, Nelskamp esówka S, Prodach podwójna esówka)
o typ 03 (Brass Romańska, Benders Mecklenburger, Prodach podwójna rzymska)
o typ 04 (Euronit Profil S)
o typ 05 (Euronit Extra)
o typ 06 (Nelskamp Finkenberger)
o typ 07 (Karpiówka)
o typ 08 (Mediterran Danubia)
o typ 09 (Roben Piemont)

Specjalnie opracowane podstawy zapewniają dopasowanie kominka do najczęściej spotykanych profili dachówek i blachodachówek.

Kominki VIRTUM® oferowane są w 9 popularnych kolorach, pasujących do najczęściej spotykanych barw pokryć dachowych: ceglasty, czerwony (dwa odcienie), brązowy, ciemnobrązowy, zielony, grafitowy, szary, czarny.

Prawidłowy montaż kominka VIRTUM® zapewniają dedykowane akcesoria: przyłącze i redukcja, umożliwiająca dopasowanie kominka VIRTUM® O125 do przewodów wentylacyjnych o średnicy 75 mm, 100 mm, 110 mm, 125 mm, a kominka VIRTUM® O160 – do przewodów o średnicy 150 mm i 160 mm.

1) Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny posiadać powierzchnię przekroju co najmniej 160 cm2 – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 IV 2002 w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz. U. nr 75, poz. 690.

Producent:
mdm sa
ul. Bielska 206
43-400 Cieszyn
tel. 33 47 94 500
biuro@mdmsa.com
www.mdmsa.com
www.virtum.com

4.7/5 - (7 votes)

Data publikacji: 3 sierpnia, 2014

Autor:

4.7/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły