Kolektory słoneczne

Instalacja solarna – szczelny i solidny montaż

Powodzenie montażu instalacji solarnej, obok samej instalacji, zależy przede wszystkim od doboru odpowiedniego osprzętu.

 

Szczególnej uwagi wymagają systemy solarne montowane na dachu: mocowania, które mają uniezależnić dach od ciężaru samej instalacji, dodatkowych sił wpływających na ciężar instalacji solarnej związanej z warstwą pokrywy śnieżnej oraz silnych podmuchów wiatru. Niezależnie jednak od sposobu zamocowania najważniejszą kwestią jest bezpieczne i szczelne przejście przez dach przewodów solarnych.

Wybierając poszczególne elementy systemu solarnego należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość choćby względem sił wywoływanych np. przez wiatr lub opady, przy jednoczesnym nieobciążaniu dachówki.

– Mam tu na myśli np. uchwyt do zestawów solarnych. Dzięki innowacyjnej budowie jest w stanie przenieść obciążenia rzędu 2500 N bez odkształceń, które możemy zaobserwować w tradycyjnych uchwytach montażowych (rys. 1). Jest to istotny czynnik gdyż przy działaniu średnich sił rzędu 1200 N tradycyjne uchwyty montażowe odkształcają się, a ciężar instalacji prowadzi do uszkodzenia połaci i w rezultacie do rozszczelnienia dachu. Tak doskonałe parametry w zakresie przyjęcia obciążenia uzyskamy w systemie ze specjalnym wspornikiem z litego drewna z szyną wzmacniającą – dodaje Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Czym skutkuje brak zastosowania systemowych rozwiązań do montażu systemów solarnych? Przede wszystkim zwiększa ryzyko przeniknięcia wody przez pokrycie dachowe, a membrany dachowe, które miały za zadanie uszczelnić je oraz zabezpieczyć przed opadami, nie spełnią swej podstawowej funkcji. Efekt? Pojawiająca się pleśń. Ale nie tylko…

– W przypadku nieprawidłowego użycia systemu montażu mogą pojawić się przykre niespodzianki w postaci pęknięcia dachówek, zalania poddasza, zawilgocenia termoizolacji, która w konsekwencji traci właściwości izolacyjne, a zaczyna być termoprzewodnikiem. Oprócz tego mogą pojawić się przetarcia przewodów solarnych montowanych „zazwyczaj” w dachówkach wentylacyjnych, jeżeli nie użyjemy specjalnych szczelnych przejść przez dach. Dodatkowo aby szczelnie zabezpieczyć przejście przewodów przez warstwę izolacji stosujemy samoprzylepne kołnierze uszczelniające w odpowiednich rozmiarach dostosowanych do szerokości przewodów solarnych, zapewniając sprawny i szczelny montaż – podsumowuje Przemysław Skibiński.

W roku 2011 na rynku polskim pojawiły się wysokiej jakości akcesoria dachowe do systemów solarnych firmy Klöber-HPi Polska, oferowane jako linia Solar-Line. Wśród nich znaleźć można uniwersalne i wodoszczelne przejścia do przewodów i kabli Venduct® w zestawie z uniwersalną płytą podstawową dla wielu typów kabli (8 do 16 kabli), uniwersalne i wodoodporne przejście dla przewodów solarnych Venduct® oraz uniwersalny kominek wentylacyjny płaski Venduct® – idealny do instalacji pod zestawami solarnymi montowanymi na dachu. Produkty te występują w 3 najczęściej występujących kolorach – ceglastym, brązowym i antracytowym. Ważnym elementem systemu jest uniwersalny uchwyt do zestawów solarnych Venduct®, przygotowany do przyjęcia dużej wartości obciążenia oraz Easy-Form® – aluminiowa taśma do obróbek ze zintegrowanym klejem butylowym, która stanowi zabezpieczenie pod standardowe haki dachowe oraz zapobiega wnikaniu wody – w przypadku pękniętych dachówek. Taśma doskonale przywiera do wszelkiego rodzaju pokryć – od dachówek ceramicznych, poprzez betonowe aż po blachy i szkło. Venduct® uniwersalne przejście do przewodów solarnych, w połączeniu z odpowiednią podstawą, pasuje do każdego rodzaju blachodachówki i jest doskonałym uzupełnieniem oferty Solar-Line.

Reasumując – dobry kolektor słoneczny to nie wszystko. Żeby spełniał swoje funkcje musi być odpowiednio zamontowany. A montaż solarów to czasem przeprowadzenie kilkunastu kabli przez pokrycie dachowe, które musi być wykonane bardzo szczelnie.

– Pamiętajmy, że ingerencja w system pokrycia dachowego z powodu wycięcia fragmentów dachów sprawia, że nie ma już gwarancji szczelności dachu przed opadami. Zastosowanie kompatybilnych akcesoriów zabezpieczających dach przed dostaniem się wody to główne zadanie fachowca podczas montażu instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Panel solarny to jedynie element całości, która powinna działać jak mechanizm zegarka – z precyzją i szwajcarską dokładnością – dodaje Przemysław Skibiński.

Więcej szczegółów oraz materiałów filmowych na www.kloeber.pl

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 12 czerwca, 2012

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    poniedziałek, 21 stycznia, 2019

    Montaż instalacji solarnej jest równie ważny jak sama instalacja solarna. Jeśli mamy dość drogie solary to nie możemy oszczędzać na ich montażu, bo w efekcie będziemy mieli uszkodzony, cieknący dach.

  2. Jacek K
    sobota, 2 lutego, 2019

    Noszę się z zamiarem zainstalowania w moim domu instalacji solarnej i będę zabiegał aby była szczelna i bez usterek w montażu.Wszystkie elementy instalacji będę starał się wybrać takie które będą miały odpowiednie zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi występującymi w przyrodzie.

Podobne artykuły