Budownictwo drewniane

ITS – ponad 25-letnia historia budowania prefabrykowanych domów drewnianych

Firma ITS, której siedziba znajduje się w Koszalinie, to uznany na lokalnym i regionalnym rynku producent prefabrykowanych domów drewnianych oraz więźby dachowej. Główne biuro oraz zakład produkcyjny spółki mieszczą się w Białogardzie. Jest to duża hala z bogatym zapleczem maszynowym obejmującym m.in. centrum obróbcze Hundegger. Jakość świadczonych przez ITS usług potwierdzają liczne certyfikaty oraz członkostwo w Stowarzyszeniu „Energooszczędne Domy Gotowe” EDG.

ITS – ponad 25-letnia historia budowania prefabrykowanych domów drewnianych

Krótki zarys historii i osiągnięć firmy

Początek spółki ITS to rok 1994, kiedy to idea montażu gotowych domów z prefabrykatów jeszcze nie trafiała w Polsce na podatny grunt. Dlatego pierwsze inwestycje poczynione zostały na rynku niemieckim. Po ponad dziesięciu latach wypełnionych m.in. kampanią informacyjną prowadzoną na terenie Pomorza Zachodniego, nastąpił debiut na rynku krajowym, czego wyrazem było stworzenie wzorcowego domu o ciężkiej konstrukcji drewnianej, który stanął w Koszalinie. Od tego momentu zaangażowanie w rynek polski rosło w ogromnym tempie i bardzo szybko firma skupiona była już w stu procentach na nim. Dziś, po niemal 27 latach od powstania, spółka może się pochwalić wieloma osiągnięciami, certyfikatami i nagrodami (m.in. Bursztynowa Mewa na targach „Dom i Ogród 2017” w Koszalinie) i przede wszystkim ponad 600 wykonanymi domami.

ITS – ponad 25-letnia historia budowania prefabrykowanych domów drewnianych

Aktualna oferta firmy

Na obecną ofertę przedsiębiorstwa ITS składają się w większości domy 1-rodzinne, wielorodzinne i budynki usługowe. Łącznie firma buduje ponad 30 prefabrykowanych budynków rocznie w oparciu o zróżnicowane projekty – gotowe lub tworzone indywidualnie od początku – uwzględniające wymagania i oczekiwania klientów. Wszystkie domy gotowe ITS posiadają pewne wspólne cechy standardowe, takie jak m.in. kompletne wykończenie z zewnątrz, ocieplenie w wysokim „4-litrowym” standardzie czy wysoką szczelność potwierdzoną w teście z kamerą termowizyjną.

ITS – ponad 25-letnia historia budowania prefabrykowanych domów drewnianych

Technologia w firmie ITS

Kwestie technologiczne zajmują istotne miejsce w działalności spółki i stanowią odwzorowanie jej filozofii. Rozwój badawczo- rozwojowy zmierzający do wdrażania i stosowania możliwie najlepszych technologii na polu budowania prefabrykowanych domów energooszczędnych prowadzony jest przez ITS na kilku istotnych polach, omówionych poniżej.

  • Przegroda ściany ITS. Przez lata pracy w technologii ciężkiego szkieletu drewnianego, firma modyfikowała własną przegrodę ściany, by dziś oferować rozwiązanie potrafiące sprostać oczekiwaniom maksymalnie wymagających inwestorów. Jest to przegroda produkowana na bazie 4-stronnie struganego drewna KVH o wilgotności do 15%, ekologicznej wełny celulozowej marki Termex® i przy użyciu technologii płyt izolacyjnych z włókna drzewnego STEICOprotect.
  • Dach i więźba dachowa. Technologia Gotowego Domu ITS proponuje prefabrykowaną więźbę dachową, wykonywaną na specjalistycznej linii do produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych z wykorzystaniem płytek kolczastych. Po wciśnięciu płytki kolczastej w drewniane elementy konstrukcji za pomocą prasy o dużym nacisku (18 do 50 ton) powstaje trwałe spojenie. Jeszcze bardziej zaawansowanym elementem domu ITS jest 3-warstwowy dach, w którym spółka wykorzystuje innowacyjne materiały. Dach ten opiera się na krokwiach, które od zewnątrz obłożone są ekologiczną płytą STEICOuniversal (otwarta dyfuzyjnie, redukuje mostki termiczne i posiada certyfikat FSC®). Od strony wewnętrznej znajduje się mata termoizolacyjna ALU, która odbija około 90% promieniowania cieplnego i przeciwdziała utracie ciepła. Natomiast pomiędzy płytę a matę wdmuchiwana jest warstwa wełny celulozowej Termex® o wysokim wskaźniku termoizolacji (0,039 W/mK). Tak uzyskana konstrukcja jest od wewnątrz zabudowywana rusztem drewnianym lub metalowym, na który montuje się płytę gipsową. Natomiast od zewnątrz, firma ITS zabezpiecza płytę STEICOuniversal nakładając folię dachową wysokoparoprzepuszczalną, na którą montuje się łaty i kontrłaty. Ostatni etap to wytrzymała dachówka cementowa marki Creaton.
  • Ogrzewanie w Gotowych Domach ITS. W domach ITS można zamontować dowolne źródło ciepła, jednak z uwagi na wysoki wskaźnik energooszędności może to być urządzenie grzewcze o stosunkowo niewielkiej mocy. Najczęściej stosowane są pompy ciepła, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych pieców. Standardem jest też ogrzewanie podłogowe, a także możliwość zamontowania rekuperacji dla większego odzysku ciepła. Natomiast jako nowość należy wskazać niedawno wprowadzone do oferty grzejniki elektryczne działające w oparciu o emisję podczerwieni (tzw. promienniki) oraz podłogowe maty grzewcze, świetnie sprawdzające się w łazienkach, toaletach i kuchniach.
ITS – ponad 25-letnia historia budowania prefabrykowanych domów drewnianych

Projekty badawczo-rozwojowe

Od niedawna spółka ITS wraz z Politechniką Koszalińską prowadzi projekt pt. “Prace B+R prowadzone nad stworzeniem optymalnej przegrody budowlanej stosowanej w budownictwie drewnianym”. Badania nad stworzeniem “ściany idealnej” wspiera Regionalny Program Operacyjny oraz Europejski Fundusz Społeczny. Partnerzy projektu – spółka ITS i Politechnika Koszalińska – założyli dwa główne cele do osiągnięcia:

  1. optymalizacja wielowarstwowej konstrukcji przegrody (z uwzględnieniem warunków klimatycznych w pasie nadmorskim) dla osiągnięcia możliwie najlepszej konstrukcji otwartej dyfuzyjnie,
  2. zbudowanie inteligentnego systemu monitorowania warunków panujących wewnątrz ścian (cyrkulacja ciepła i wilgoci) dla zarządzania tymi parametrami i kontrolowania bilansu energetycznego budynku – wszystko to z myślą o rewolucji technologicznej Przemysł 4.0 oraz IoT (Internet of Things).
ITS – ponad 25-letnia historia budowania prefabrykowanych domów drewnianych

Efekty już są obiecujące i potwierdzają innowacyjność oraz trafność zastosowanych rozwiązań, które obaj partnerzy wspólnie opracowali. Pierwsze dwa etapy, w tym testy laboratoryjne, zostały zakończone pomyślnie, a projekt wchodzi w kolejną fazę, co oznacza wzniesienie budynku demonstracyjnego w którym opracowana przegroda zostanie przebadana przy użyciu dziesiątek bezprzewodowych czujników.

Firma ITS jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.

Budynki prefabrykowane: firma EKOINBUD jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe - DOMYIDACHY
5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 3 lipca, 2021

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. poszukiwacz
    środa, 20 października, 2021

    Decydując się na budowę domu mieszkalnego warto skorzystać z gotowych, sprawdzonych projektów i wykonawstwa firm z bogatą tradycją w tym zakresie. W obecnych czasach dom drewniany niczym nie ustępuje budynkom murowanym. Żywotność, energooszczędność z także ekologia przemawiają za takim wyborem. Firma ITS to przedsiębiorstwo z dużym doświadczeniem, zatem warto ją wziąć pod uwagę przymierzając się do budowy domu.

Podobne artykuły