Izolacje dachowe

Izolacja Aluthermo Quattro®

Aluthermo Quattro® to cienki, wieloodbiciowy i wielowarstwowy system izolacyjny, w którym wszystkie powierzchnie są ze sobą zgrzane na gorąco. Zastosowanie izolacji tego typu jest bardzo szerokie. Zadecydowały o nim właściwości termoizolacyjne oraz oszczędność miejsca i nieobciążanie konstrukcji nośnej.

Aluthermo Quattro®

Stąd też izolacja Aluthermo Quattro® doskonale nadaje się do izolowania dachów i poddaszy, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, okien i rolet dachowych, a także posadzek betonowych. Za pomocą systemu Aluthermo Quattro® z powodzeniem można izolować hale namiotowe, szachty i kanały wentylacyjne, obiekty zabytkowe, przyczepy, furgonetki, łodzie oraz sieci ciepłownicze i kotły.

1. Warstwy folii z czystego aluminium o grubości 30 mikrometrów, zabezpieczonej przed utlenianiem 2. Warstwy pęcherzyków suchego powietrza, osłoniętych niepalnym polietylenem 3. Warstwy folii z czystego aluminium, zabezpieczonej przed utlenianiem 4. Niepalna i wodoszczelna pianka polietylenowa 5. Warstwy folii z czystego aluminium zabezpieczonej przed utlenianiem 6. Warstwy pęcherzyków suchego powietrza, osłoniętych niepalnym polietylenem 7. Warstwy folii z czystego aluminium o grubości 30 mikrometrów, zabezpieczonej przed utlenianiem

1. Warstwy folii z czystego aluminium o grubości 30 mikrometrów, zabezpieczonej przed utlenianiem
2. Warstwy pęcherzyków suchego powietrza, osłoniętych niepalnym polietylenem
3. Warstwy folii z czystego aluminium, zabezpieczonej przed utlenianiem
4. Niepalna i wodoszczelna pianka polietylenowa
5. Warstwy folii z czystego aluminium zabezpieczonej przed utlenianiem
6. Warstwy pęcherzyków suchego powietrza, osłoniętych niepalnym polietylenem
7. Warstwy folii z czystego aluminium o grubości 30 mikrometrów, zabezpieczonej przed utlenianiem

Budowa izolacji Aluthermo Quattro®

Struktura izolacji Aluthermo Quattro® cechuje się półsztywną i nierozwarstwiającą się powierzchnią, która jest odporna na utlenianie. Materiał jest nieprzepuszczalny dla pary wodnej i powietrza.
Pierwszą warstwą jest folia z czystego aluminium o grubości 30 mikrometrów. Folia ta jest skutecznie zabezpieczona przed utlenianiem. Kolejną warstwę stanowią pęcherzyki suchego powietrza osłonięte niepalnym polietylenem oraz warstwa folii z czystego aluminium. Nie mniej ważna jest trudnopalna i wodoszczelna pianka polietylenowa, kolejna warstwa folii z czystego aluminium oraz kolejna warstwa pęcherzyków suchego powietrza osłoniętych niepalnym polietylenem. Całość izolacji zamyka warstwa czystego aluminium.

Fot. 2. Efektywność cieplna do 13% bardziej efektywna niż 20 cm wełny minerlanej.

Fot. 2. Efektywność cieplna do 13% bardziej efektywna niż 20 cm wełny minerlanej.

Fot. 3. Izolacja dachu Aluthermo Quattro od zewnątrz, jest tez możliwe ocieplane od wewnątrz bez konieczności demontażu warstwy wierzchniej dachu.

Fot. 3. Izolacja dachu Aluthermo Quattro od zewnątrz, jest tez możliwe ocieplane od wewnątrz bez konieczności demontażu warstwy wierzchniej dachu.

Parametry techniczne

Przynajmniej kilka parametrów cechuje izolację Aluthermo Quattro®. Współczynnik oporu cieplnego (R) wynosi 5,70 m2K/W (parametr osiągalny pomiędzy dwiema pustkami powietrznymi), natomiast współczynnik przenikania ciepła U to 0,175 W/m2K. Ważna jest szczelność, której wartość zgodnie z normą EN 13829 wynosi 0,26 I/S/ m2. Izolacja ma klasę palności B-s1-d0 (zgodnie z normą EN 13501), co klasyfikuje ją jako materiał trudnopalny.
Pamiętajmy również o dobrych parametrach w zakresie tłumienia. Stąd też tłumienie akustyczne Rw (C;Ctr) wynosi 35 (-2;-7) dB, a tłumienie dźwięków uderzeniowych to 22 dB. Współczynnik oporu dyfuzyjnego (Sd) przekracza 6 000 m. Producent podaje, że współczynnik emisyjności, zgodnie z normą EN16012, jest mniejszy od 0,5.

Trzeba mieć również na uwadze odporność na zgniatanie – odkształcenie 1 mm przy 573 kg/m2 oraz 2 mm przy 1 232 kg/m2. Izolacja Aluthermo Quattro® może pracować w temperaturze mieszczącej się pomiędzy -40°C a 80°C.
Wymiary izolacji to 1,25 m przy 25 mb. Za pomocą jednej rolki można więc zaizolować 30 m2. Z kolei 1 m2 izolacji waży 750 g. Masa całej rolki to 22,5 kg.

Parametry techniczne
Współczynnik oporu cieplnego Ri = 5,70 m2 K/W*
Współczynnik przenikania ciepła U = 0,175 W/m2K
Klasa palności B-s1-d0 zgodnie z EN13501 materiał niezapalny
Tłumienie Akustyczne: Rw (C; Ctr) = 35 (-2; -7) dB
Dźwięków uderzeniowych: ΔLw = 22 dB
Temperatura pracy T = -40 st. C do +80 st. C
Wymiary A = 1,20 m; B = 25 mb [Rolka: 30 m2]
Waga 1 m2 = 750 g [Rolka: 22,5 kg]
Wyniki badań oraz aprobaty dotyczące parametrów technicznych Aluthermo Quattro dostępne są na stronie www.aluthermo.com.pl

Podsumowanie

Wszystkie parametry i właściwości izolacji Aluthermo Quattro® zapewniają oszczędność energii, przy nieobciążonej konstrukcji nośnej. Izolacja zapobiega przegrzaniu poddaszy i powstawaniu kondensacji pary wodnej. Warto docenić również szybki montaż izolacji.

4.5/5 - (61 votes)

Data publikacji: 8 stycznia, 2019

Autor:

4.5/5 - (61 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. nowoczesny
    środa, 9 stycznia, 2019

    Powszechnie wiadomym są trendy w oszczędzaniu energii cieplnej. Dlatego niezmiernie ważnym jest zastosowanie dobrej izolacji w budownictwie. Jak widać nowoczesne materiały izolacyjne cechuje niski współczynnik przenikania ciepła, coraz niższa waga i grubość izolacji a przy tym wysoki współczynnik tłumienia. Dzięki tym zaletom materiały te znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie.

  2. Kuba B.
    środa, 9 stycznia, 2019

    Jako przyszły posiadacz kanadyjczyka interesuję ekologicznym rozwiązaniami dotyczącymi ocieplenia domu. Sądząc z treści artykułu izolacja Aluthermo Quattro ma doskonałe parametry takie jak mały ciężar, świetna izolacja termiczna, łatwość i szybkość montażu a przede wszystkim jest energooszczędna. Przedyskutuję to z projektantem.

  3. Dzezik
    sobota, 15 czerwca, 2019

    wspolczynniki sa bledne, opor 5,7 a przenikanie 0,175. to znaczy ze 1m grubosci to jest cienka izolacja, w opisie jest 10mm ale parametry podano dla warstwy 1m, prawdziwy opor R jest 100 razy mniejszy. ponadto przenikalnosc ma blad w jednostce, typowa manipulacja ,ale jak ktos skonczyl podstawowke i mial choc 3ke z fizyki to sobie policzy. te ilolazje wogole nie oieraja sie na przenikaniu ciepła tylko na odbijaniu promieniowania, a o juz zupelnie inne zjawisko i tu juz trzeba wiedzy ze szkoly sredniej. nie twierdze ze ta izolacja jest kiepska, nie owoba mi sie tylko to manipulowanie, przy cenie do 10pln za metr moze sie przydac np do zaizolowanie garazu czy jako dodatkowa wartswa na poddaszu, ale izolacyjnosc tego jest pomijalna. o wełnie wogole sie nie wypowiadam bo lata 80te dawno minely i nikt rozsądny nie stosuje wełny do izolacji termicznej, ona sie nadaje tylko do izolacji akustycznej. do izolacji cieplnej stosuje sie polistyren albo poliuretan, no ewentualnie polietylen (ale to wlasnie polietylen zastosowano w tej tu izolacji).
    nowoczesny, Kuba, wy tak na serio? Projektant bedzie miał beke przez tydzien

  4. passive tom
    piątek, 4 października, 2019

    dzezik, proszę, nie kompromituj się chłopie…. nie masz bladego pojęcia o czym piszesz. Wstawiasz jakieś banialuki o złych jednostkach i oporach,w ogóle nić nie rozumiesz, Twoja wiedza właśnie jest przedszkolna. Zapoznaj się chociaż z zasadą obliczania współczynnika przenikania ciepła i jednostkami i dopiero wówczas miej odwagę coś komentować

  5. slash
    czwartek, 26 sierpnia, 2021

    dzezik – dobrze policzył. W danych jest albo babol albo manipulacja. Współczynnik R jest podane dla 100 cm warstwy 😀

Podobne artykuły