Izolacje dachowe

Izolacja dachu sposobem na upały

Termoizolacja dachu powinna być priorytetem dla każdego, kto myśli racjonalnie i ekonomicznie. Prawidłowo wykonana nie tylko wpływa zimą na zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku, ale też chroni przed nagrzewaniem w upalne dni, tym bardziej że globalne ocieplenie i zmiany klimatu coraz częściej wiążą się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, tak zimą, jak i latem. Dla zoptymalizowanej izolacji dachu kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego termoizolacja jest wykonana. Przyjrzyjmy się zatem na co zwrócić szczególną uwagę, by cieszyć się komfortem cieplnym przez cały rok, a zwłaszcza latem.

Dach, spośród wszystkich części konstrukcyjnych budynku, jest najbardziej eksponowany na działanie warunków pogodowych.  Stanowi przegrodę, przez którą zimą ucieka najwięcej energii, latem zaś jest elementem najbardziej wystawionym na działanie promieni słonecznych. W upalne dni zewnętrzne pokrycie dachu mocno się nagrzewa, oddając ciepło do środka, przez co na poddaszu panują znacznie wyższe temperatury niż na niższych kondygnacjach.  Wbrew pozorom, najlepszym rozwiązaniem, poprawiającym komfort jest odpowiednie docieplenie. To ono w gorące dni powstrzymuje przenikanie skumulowanego na powierzchni połaci ciepła do środka, pozwalając utrzymać w budynku optymalną temperaturę, a zimą zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Włókno drzewne, dzięki naturalnym właściwościom, potrafi wchłonąć w siebie i odparować (bez pogorszenia parametrów izolacyjnych) ilość wilgoci, która stanowi nawet 20% masy własnej. Dla mat Steico Flex to nawet 10 litrów wody/m3.

Termoizolacja dachu sposobem na upały

Właściwości izolatora

Na właściwą i skuteczną izolację dachu można się zdecydować zarówno w trakcie budowy, jak i podczas modernizacji domu. Planując zakup materiałów izolacyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła produktu, określany symbolem lambda. Zasada jest prosta: im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacyjność produktu. Zgodnie z obowiązującymi normami, od początku bieżącego roku, współczynnik nie może być większy niż 0,15 [W/(mK)]
Istotnym elementem jest również zdolność absorpcji wody. Najlepszym materiałem, gwarantującym nawet kilkanaście razy większą, w porównaniu do pozostałych materiałów, absorpcję jest termoizolacja z włókien drzewnych  w postaci sypkiej lub w postaci mat Steico Flex.

Kolejnymi ważnymi czynnikami są również: zdolności kumulowania ciepła, sprężystość i dyfuzyjność materiału, odporność na ogień oraz dobra izolacja akustyczna.

Włókna drzewne zapewniają bardzo wolne przenikanie temperatur, dlatego są najskuteczniejszymi materiałami termoizolacyjnymi. Aplikowane w postaci sypkiej, tworzą szczelną i równomierną warstwę. Fot. STEICO
Włókna drzewne zapewniają bardzo wolne przenikanie temperatur, dlatego są najskuteczniejszymi materiałami termoizolacyjnymi. Aplikowane w postaci sypkiej, tworzą szczelną i równomierną warstwę. Fot. STEICO
Zadaniem termoizolacji jest zapewnienie komfortu termicznego przez cały rok. Zimą zapobiega zbytniemu wychłodzeniu budynków, w okresie letnim chroni go z kolei przed nadmiernym nagrzaniem w wyniku nasłonecznienia. Fot. STEICO
Zadaniem termoizolacji jest zapewnienie komfortu termicznego przez cały rok. Zimą zapobiega zbytniemu wychłodzeniu budynków, w okresie letnim chroni go z kolei przed nadmiernym nagrzaniem w wyniku nasłonecznienia. Fot. STEICO

Naturalnie najlepsza ochrona przed upałami

Latem temperatury powietrza powyżej 30, a nawet 35°C już nikogo nie dziwią. Zaskakująca jednak możne się okazać temperatura wewnętrznej powierzchni pokrycia dachu, która dochodzi nawet do 80°C w typowy letni dzień. Przed tym właśnie chronią materiały termoizolacyjne, umożliwiające bardzo wolne przenikanie temperatur, czyli te, które wskazują najniższą wartość dyfuzyjności cieplnej. Jeśli dodatkowo są wykonane z naturalnych materiałów, których używa firma Steico, możemy być pewni zarówno satysfakcji z zoptymalizowanej termoizolacji, jak i otrzymania produktu najwyższej jakości, nieemitującego substancji szkodliwych.

Maty Steico Flex 036

Wśród wszystkich dostępnych na rynku naturalnych produktów izolacyjnych, najniższą przewodność cieplną posiadają sprężyste maty Steico Flex 036: 0,036 [W/ (mK)]. Co więcej, cechują się bardzo dużą gęstością (ok. 60 kg/m3) oraz wyjątkowo dużą akumulacją ciepła (2100 J/kgK), które jest ponad dwa razy większe niż w przypadku wełny naturalnej. Dzięki temu otrzymujemy idealny kompromis: dobry parametr przewodności ciepła z rewelacyjną zdolnością kumulowania ciepła. Dodatkowo, za sprawą zdolności produktu do wchłaniania i odparowania wilgoci, idealnie nadaje się do przegród otwartych dyfuzyjnie, w efekcie czego reguluje mikroklimat we wnętrzu, dbając o zdrowie mieszkańców. To optymalne połączenie właściwości, gwarantuje ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń oraz komfort wypoczynku w chłodnym wnętrzu, nawet w najbardziej gorące dni.

Steico Zell – termoizolacja wdmuchiwana

Włókno drzewne w sypkiej postaci zapewniają szczelną, równomierną i trwałą termoizolację. Podobnie jak produkowane z niego maty, jest materiałem otwartym dyfuzyjnie o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła: 0,038 [W/(mK)].
W celu wykonania warstwy termoizolacyjnej włókna są wdmuchiwane, za pomocą agregatu pod ciśnieniem, w przestrzenie przegrody dachowej. Tworzą homogeniczne, bezspoinowe oraz niezwykle szczelne wypełnienie, nawet przy skomplikowanych konstrukcjach dachu. Sprawdzają się doskonale zarówno przy budowie domów prefabrykowanych, jak i podczas prac wykonawczych w nowym i w starym budownictwie.

STEICO CEE Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
tel. +48 67 35 66 361
Internet: www.steico.com

5/5 - (26 votes)

Data publikacji: 19 stycznia, 2021

Autor:

5/5 - (26 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. izolarz
    wtorek, 19 stycznia, 2021

    Termoizolacja dachu jest niezbędnym elementem strukturalnym budowli. Spełnia podwójną rolę, latem chroni jego wnętrze przed nadmiernymi zyskami od nasłonecznienia, zimą zaś przed ucieczką ciepła na zewnątrz. W konsekwencji sprowadza się to do oszczędności energii ogrzewania i ewentualnie klimatyzacji. Ważnym jest właściwy dobór materiału izolacyjnego o niskich współczynnikach przewodzenia.

  2. Andrzej
    wtorek, 19 stycznia, 2021

    na rynku jest wiele materiałów izolacyjnych do wyboru które można zastosować pod dachem. wybór metody zależy od projektu i funduszu. dobrze wybierać produkty dobrej jakości spełniające normy. komfort cieplny najważniejszym kryterium.

Podobne artykuły