Izolacje dachowe

Izolacja nakrokwiowa – praktyczne uwagi montażowe cz. 5

Izolacja nakrokwiowa podczas montażu wymaga uwzględnienia kilku prostych zasad. Ich zachowanie zapewni trwałość konstrukcji izolacji dachu skośnego przy wyeliminowaniu mostków termicznych.


Przede wszystkim należy pamiętać, że nieizolowane części okapów wyrównuje się za pomocą belek przybijanych do krokwi tak, aby uzyskać taką samą grubość jak izolacja. Ważne jest dokładne określenie punktu rozpoczęcia montażu, co zmniejszy ilość cięć płyt zarówno na kalenicy, jak i na szczytach konstrukcji dachu.

Belka stopowa

Jako pierwsza montowana jest tzw. belka stopowa, czyli belka ułożona na samym dole połaci równolegle do kalenicy. Wysokość belki powinna być taka sama jak grubość zastosowanej izolacji. Do belki stopowej dosuwa się pierwszą płytę izolacyjną.

Izolacja nakrokwiowa POWERROOF Recticel – sposób układania płyt

Płyty montuje się w układzie poziomym rozpoczynając układanie od dołu (belki stopowej) w kierunku kalenicy. Długość pierwszego rzędu płyt powinna być tak dobrana, aby zaizolować całą szerokość dachu przy ograniczeniu przycinania małych fragmentów na końcu połaci. Należy pamiętać, że pionowych łączeń pomiędzy płytami nie trzeba podpierać. Chodzi tutaj o sytuacje, gdzie zastosowane są płyty o odpowiedniej sztywności w grubej okładzinie i bezwzględnie wykończonej zamkiem piórowpust, odpowiadającym za sztywność połączenia. Stosowanie płyty z prostą krawędzią lub wykończonej zamkiem półfelc-zakładka powoduje ryzyko tzw. klawiszowania. Jak wiadomo jest ono przyczyną powstawania mostków termicznych odpowiedzialnych za utratę szczelności dachu.

Izolacja nakrokwiowa POWERROOF Recticel– sposób układania płyt. Płyty montuje się w układzie poziomym rozpoczynając od dołu w kierunku kalenicy.

Cięcie płyt POWERROOF Recticel

Cięcie płyt izolacji nakrokwiowej wykonuje się przy użyciu tradycyjnej piły do drewna. Zakład na pierwszym rzędzie panelu tnie się za pomocą noża tak, aby uzyskać uszczelnienie przed przeciekami wody. Producenci izolacji nakrokwiowej najczęściej zalecają, aby folie dachową nakładać dopiero gdy będą nałożone pierwsze dwa rzędy paneli.

Folia dachowa

Folia dachowa zapewnienia pionowe i poziome połączenia pomiędzy płytami. Tym sposobem konstrukcja dachu zachowuje szczelność. Dodatkowo na szczelność systemu izolacyjnego wpływają połączenia konstrukcji płyt typu pióro-wpust.
Nie można zapomnieć o łączeniach pomiędzy elementami folii w przypadku przerw w połaci dachowej powstałych przez kominy, okna dachowe, rynny spustowe itp. Do takiego połączenia wykorzystuje się specjalne detale wykonawcze.

Mocowanie płyt POWERROOF Recticel

Nawiercając kontrłaty warto użyć specjalnych uchwytów, które najczęściej oferują producenci izolacji nakrokwiowej. Zastosowanie specjalnych uchwytów zapewnia wywiercenie otworu pod odpowiednim kątem. Taki uchwyt dobiera się do konkretnego wymiaru kontrłat. Jeżeli kontrłaty mają różne wymiary to uchwyt powinien być tak dostosowany, aby otwór zawsze znajdował się w środku kontrłaty. Otwór umieszczony w środku kontrłaty powoduje, że śruby będą zawsze w środku krokwi lub płatwi.
Komplikacji wynikających z potrzeby wkręcania wkrętów pod kątem 67° można uniknąć stosując np. systemowe wkręty RECTIFIX, których konstrukcja umożliwia montowanie pod kątem 90° bez potrzeby nawiercania kontrłaty – wkręty samowiercące.
Izolacja nakrokwiowa jest coraz częściej stosowana przez inwestorów i firmy wykonawcze. Nic w tym dziwnego, bowiem taki sposób izolacji zapewnia ciągłość izolacyjną, brak mostków termicznych oraz bardzo dobre parametry termiczne, których nie da się uzyskać wykorzystując tradycyjne technologie ocieplania dachu skośnego.

Recticel Powerroof oryginalna nakrokwiowa termoizolacja dachu skośnego

4.8/5 - (19 votes)

Data publikacji: 12 listopada, 2017

Autor:

4.8/5 - (19 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły