Izolacje

Izolacja nakrokwiowa – przegląd rozwiązań

Izolacja nakrokwiowa jest produktem, na który coraz częściej decydują się wykonawcy dachów i inwestorzy. Kupując taką izolację jest w czym wybierać bowiem na rynku oferowane są rozwiązania bazujące na różnych materiałach. W tym artykule przybliżymy izolacje nakrokwiowe firmy Steico.

Produkowane w Polsce ocieplenia nakrokwiowe firmy Steico są znane na całym świecie. Chodzi tutaj o całkowicie ekologiczne płyty Steico Uniwersal, Uniwersal Dry i Special, Special Dry, które po okresie użytkowania bez problemu poddaje się recyklingowi. Materiał, z którego są wykonane płyty to włókna drzewne pozyskane z drzew iglastych.

Doskonała izolacja termiczna

Dach z izolacją nakrokwiową zyskuje bardzo dobre właściwości termiczne. W zależności od rodzaju płyty wartość parametru α mieści się pomiędzy 0,041 a 0,046. Parametry płyt zapewniają znaczną pojemność cieplną – największą ze wszystkich materiałów przeznaczonych do ociepleń nakrokwiowych.

Duża gęstość

Płyty Uniwersal mają gęstość wynoszącą 180–270 kg/m3, natomiast w przypadku płyt Steico Special parametr ten osiąga od 140 do 240 kg/m3. Dzięki tak dużej gęstości płyty zwiększają komfort użytkowania domu. Przekłada się to na doskonałą izolację poddasza przed utratą ciepła zimą oraz chłodu w porze letniej.
Płyty mogą do trzech miesięcy pełnić rolę pokrycia tymczasowego, zastępując w tym czasie pokrycie docelowe.

Bariera wiatrochronna

Płyty Steico Uniwersal i Steico Uniwersal Dry stanowią również barierę wiatrochronną. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego izolowania termicznego budynku. Płyty Steico Special i Steico Special Dry dla uzyskania szczelności powietrznej układa się na membranach wysokoparoprzepuszczalnych – np.: Steico Multi UDB.

Przekrój dachu izolacja nakrokwiowa STEICO
Przekrój dachu STEICO

Zastosowanie

System ocieplenia nakrokwiowego Steico jest przeznaczony do modernizacji istniejących dachów jak również do budowy nowych. Materiał izolacyjny montuje się w bezpośrednim styku płyt, bez pustki powietrznej. Pozwala to wykorzystać cały przekrój krokwi na materiał izolacyjny.

Łatwy montaż

Montaż płyt izolacji nakrokwiowej Steico nie jest skomplikowany, przy czym płyty muszą być montowane odpowiednią stroną. Nie można ich łączyć w pionie i w poziomie metodą „na krzyż” tylko układać na tzw. mijankę.
Częstym błędem jest nierówne cięcie płyt w miejscach koszy oraz brak zaklejenia miejsca styku odpowiednią taśmą. Izolacji Steico Uniwersal i Steico Uniwersal Dry nie można bez dodatkowych zabezpieczeń układać na dachach o nachyleniu nie mniejszym niż 16°. Z kolei na dachach o nachyleniu nie przekraczającym 16° łączenia płyt należy dodatkowo skleić specjalnym klejem. Płyty Steico Special i Steico Special Dry układa się na dachach o kącie nachylenia przekraczającym 18°.
Za pomocą systemu Steico można wykonać dach z widoczną więźbą dachową i nie zamykać go dyfuzyjnie.

Przemysław Biedrzycki
tel. 501 660 408
mail: biuro@domybiedrzycki.pl

4.6/5 - (22 votes)

Data publikacji: 7 listopada, 2017

Autor:

4.6/5 - (22 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Lukasz
    piątek, 5 lipca, 2019

    Ciekaw jestem jak z tym, że dach pracuje i łączenia mogą sie otwierać + do tego ciekaw jestem jak wyglada łatwopalność…

Podobne artykuły