Izolacje dachowe

Izolacja nakrokwiowa – szybki i efektywny sposób na docieplenie dachu

Izolacja nakrokwiowa ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych technologii izolacji termicznej dachów. Nie tylko redukuje ubytki cieplne budynku, ale także zabezpiecza konstrukcję dachu. Dodatkowo daje więcej możliwości aranżacji poddasza i nie zmniejsza jego wysokości. Prawidłowo wykonana izolacja nakrokwiowa wpływa również stabilizująco na konstrukcję, usztywniając ją. Istotną korzyścią jest także znaczna redukcja mostków termicznych dzięki szczelnej i jednorodnej otulinie dachu.

Bezproblemowy montaż

Ze względów konstrukcyjnych izolacja nakrokwiowa jest możliwa tylko w przypadku dachów o konstrukcjach skośnych, gdzie kąt nachylenia wynosi powyżej 20°. Najczęściej wykorzystuje się płyty PIR do izolacji tą metodą, ale zarówno wełna skalna, jak i drzewna, posiadają szereg parametrów technicznych, które określają ich skuteczność termoizolacyjną.

Izolacja nakrokwiowa, poza właściwościami termicznymi, może również wpłynąć pozytywnie na wygląd poddasza poprzez eksponowanie jego konstrukcyjnych elementów. Montaż tego rodzaju izolacji nie wymaga ingerencji wewnątrz pomieszczenia, co jest jej dodatkowym atutem. Niemniej jednak, łatwość montażu nie oznacza, że można podejść do niego z lekceważeniem. Poprawny montaż jest kluczowy dla trwałości całego dachu. Niewłaściwy dobór rodzaju i ilości wkrętów, a także ich niewłaściwe zastosowanie, może prowadzić do degradacji izolacji i w konsekwencji całego dachu.

Izolacja nakrokwiowa to doskonałe rozwiązanie do ocieplenia dachu bez konieczności remontu poddasza. Dzięki zewnętrznej izolacji, więźba dachowa jest chroniona przed zmianami temperatury, co poprawia bilans energetyczny budynku. Wykorzystując tę metodę, wszystkie prace można przeprowadzić od strony zewnętrznej, a ułatwią je wkręty WKPC marki Klimas Wkręt-met. Ich walcowaty kształt i gniazdo TX zapewniają optymalny moment obrotowy oraz szybkie, niewidoczne zagłębienie wkrętu.

Przykład montażu izolacji nakrokwiowej miękkiej.
Przykład montażu izolacji nakrokwiowej miękkiej.

WKPC – gwarancja bezpieczeństwa

Prawidłowy montaż izolacji tego typu w dużej mierze zależy od odpowiedniego doboru wkrętów. Materiał pomiędzy konstrukcją a pokryciem dachowym przenosi spore obciążenia, dlatego mocowanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa konstrukcji. W ofercie Klimas Wkręt-met znajdują się wkręty ciesielskie WKPC, które doskonale nadają się do mocowania izolacji nakrokwiowej. Mają one podwójny gwint ułatwiający złapanie drewna już w pierwszym etapie wkręcania, co przyspiesza prace. Wkręty te posiadają także karby tnące na gwincie, co finalnie pozwala na 20-procentową redukcję oporu podczas wkręcania. Dodatkowo, wkręty WKPC posiadają parametry techniczne potwierdzone certyfikatem ETA.

Izolacja nakrokwiowa – szybki i efektywny sposób na docieplenie dachu

Odpowiednie mocowanie

Kluczowym rozwiązaniem wkrętów WKPC jest dodatkowy gwint pod łbem, który zapewnia stabilne mocowanie kontrłaty i przenosi obciążenia bezpośrednio na krokwie, odciążając izolację i zabezpieczając ją przed zniszczeniem. Należy pamiętać, że przy montażu izolacji nakrokwiowej kontrłaty o grubości minimum 4 cm są konieczne.

Standardowy montaż izolacji zgodnie z zaleceniami producentów wymaga użycia wkrętów pod kątem 90 stopni oraz pod kątem 60-67 stopni. Długość łącznika pod kątem 90 stopni powinna być określona na podstawie sumy grubości łączonych materiałów, takich jak kontrłata, izolacja, ewentualne dodatkowe deskowanie oraz wymagana długość gwintu. Przy montażu pod kątem należy użyć wkrętów o większej długości, zwykle o 10-15% dłuższych od grubości łączonych materiałów, w zależności od kąta wkręcania.

Wkręty należy solidnie zamocować w konstrukcji dachowej, a wkręt prawidłowo zamocowany powinien mieć dolny gwint w całości wkręcony w krokiew. Tylko wtedy mamy pewność, że przenosi największe obciążenie. Firma Klimas Wkręt-met oferuje szeroki wybór wkrętów i łączników ciesielskich, przeznaczonych zarówno do dachów skośnych, jak i płaskich, w tym wkręty dystansowe. Pełne portfolio sprawdzonych rozwiązań od jednego producenta gwarantuje komfort, bezpieczeństwo i efektywność prac.


Data publikacji: 15 września, 2024

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły