Okna dachowe

Izolacje wokół okien dachowych

Osadzenie okien w dachu jest bardziej skomplikowane od montażu okien fasadowych, dlatego producenci oferują całą gamę rozwiązań systemowych, gwarantujących, że okno zostanie zamontowane w połaci właściwie i zaizolowane tak, by dach w tym miejscu nie przeciekał.

Ze względu na miejsce wbudowania okna połaciowe muszą być osadzone tak, by nie przepuszczały wody płynącej po dachu. Prawidłowy montaż to podstawa właściwego funkcjonowania i wieloletniego użytkowania okna dachowego. Mimo wzajemnego dopasowania elementów montażowych w oferowanych przez producentów kompletach, szczelność montażu okien zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności wykonawcy. Dlatego jego montaż warto zlecić profesjonalnej i sprawdzonej ekipie dekarskiej, stosującej gotowe produkty instalacyjne. Zyskamy wówczas gwarancję najlepszej jakości wykonania bez ryzyka utraty gwarancji producenta lub reklamacji w trakcie użytkowania.

Etapy uszczelnienia okna dachowego

Montaż okna dachowego można podzielić na trzy etapy: osadzenie okna w konstrukcji dachu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej oraz wykończenie wnętrza wraz z odpowiednim ukształtowaniem wnęki. Dwa pierwsze etapy prac najczęściej wykonują dekarze, ostatni – ekipa montująca obudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Coraz częściej można jednak znaleźć brygadę, która wykona usługę kompleksowo, i jeśli to możliwe, najlepiej wybrać właśnie taką – w razie reklamacji łatwiej będzie wyegzekwować naprawę.

Uwaga: w przypadku wymiany okien dachowych na nowe, do trzech wymienionych wyżej etapów dochodzi jeszcze czynność demontażu pokrycia i usunięcia starego okna, w związku z czym koszty robocizny mogą być wyższe.

Wymiary okien

Dostępne na rynku okna dachowe oferowane są w różnych wymiarach. Wymiary te są te same od wielu lat, dlatego z łatwością można wymienić stare okna na nowe.

Osadzenie okna w dachu

Najłatwiej zamontować okno pomiędzy krokwiami, co oznacza, że ich rozstaw powinien wynosić minimum tyle, co szerokość okna plus 6 cm (po 3 cm na izolację termiczną z każdej strony).

Sam montaż polega na przykręceniu ościeżnicy za pomocą kątowników do więźby dachowej w przygotowanym wcześniej otworze. Warto zwrócić uwagę na głębokość, na jakiej okno ma zostać zamontowane. Obecnie jeden z producentów oferuje okna, nadające się do montażu nawet o 4 cm głębiej w połaci dachu przez zastosowanie specjalnego kołnierza uszczelniającego przeznaczonego do obniżonego montażu. Okno nie wystaje wówczas nad poziom pokrycia dachowego, a jednocześnie jego parametry izolacyjne ulegają istotnej poprawie. Montując okno ze specjalnym kołnierzem, straty ciepła mogą się zmniejszyć nawet o 7%, zaś przy jednoczesnym zastosowaniu do montażu ramy izolacyjnej nawet o 9%.

Przy montażu niezwykle istotne jest właściwe wypoziomowanie okna dachowego – po lekkim uchyleniu skrzydła szczeliny pomiędzy oknem a ościeżnicą powinny być do siebie równoległe zarówno w pionie, jak i poziomie. Tylko w takim przypadku będzie się ono otwierać bezproblemowo.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 30 października, 2014

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły