Chemia budowlana

Jak chronić drewno? Impregnaty Tytan Professional

Więźba dachowa i drewno konstrukcyjne – te elementy drewniane wymagają szczególnej ochrony przed grzybami oraz szkodnikami. Profesjonalne impregnaty Tytan Professional świetnie radzą sobie z tym zadaniem.

Ochrona więźby dachowej

Więźba dachowa może być atakowana zarówno przez szkodniki, jak i grzyby. Na szczęście prawidłowa impregnacja więźby dachowej zapewnia skuteczną przed nimi ochronę. Aby optymalnie zabezpieczyć więźbę dachową, należy użyć środków biobójczych głęboko wnikających w strukturę drewna. Takie też są środki Tytan Professional: Impregnat do drewna NW oraz Impregnat do więźby dachowej i drewna konstrukcyjnego NW. Produkty te trwale łączą się z drewnem, zapewniając mu wieloletnią ochronę.

Co to jest impregnacja?

Impregnacja to nasycenie drewna, papieru, skóry, wyrobów włókienniczych czy innych materiałów odpowiednimi środkami, które zabezpieczają przed grzybami, owadami, ale też wodą oraz ogniem. Jeśli chodzi o dachy, impregnuje się drewno tworzące ich konstrukcję oraz pokrycia z gontów drewnianych, które są popularne zwłaszcza w budownictwie regionalnym. Podstawowym celem impregnacji drewna jest przedłużenie jego trwałości. To też najprostsza i najpowszechniejsza metoda ochrony drewna przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi i technicznymi. Warto więc wiedzieć, jakim preparatem zaimpregnować więźbę dachową oraz inne drewniane elementy konstrukcyjne.

Czym zaimpregnować więźbę dachową i inne elementy drewna konstrukcyjnego?

Impregnaty do drewna z linii NW Tytan Professional zapewniają drewnu ochronę zarówno przed owadami, jak i grzybami. Można je stosować do drewna pod zadaszeniem i na zewnątrz. Impregnat szybko i głęboko wnika w drewno, co zabezpiecza materiał nawet na głębokości 5 mm (w przypadku kąpieli w roztworze roboczym koncentratu). Impregnaty NW Tytan Professional nie mają w składzie agresywnych chlorków ani soli miedzi. Dzięki temu nie wywołują korozji w stalowych łącznikach więźby dachowej.

Każdy z impregnatów wyróżnia się charakterystycznym zielonym kolorem. Barwnik wskazuje jednak tylko na zabezpieczenie drewna – pełni funkcję informacyjną oraz kontrolną. Impregnat bezbarwny można stosować np. pod kolorowe farby dekoracyjne.

Jako zabezpieczenie drewna pod zadaszeniem świetne rozwiązanie stanowi Impregnat do więźby dachowej Tytan Professional. Dostępny jest także w formie ciemnozielonego koncentratu barwiącego drewno. Środek ten cechuje się dużą wydajnością. Zaleca się rozcieńczać go z wodą w proporcji 1:9.

Z kolei Impregnat do drewna NW Tytan Professional osiąga najlepsze parametry, jeśli chodzi o wydajność. Bez względu na rozcieńczenie wymagana dawka wynosi 20 g koncentratu ma metr kwadratowy drewna. Dlatego 5 litrów impregnatu wystarcza na 250 mkw. drewna klasy I.

Jak aplikować impregnat do drewna?

Impregnat do drewna można aplikować na trzy sposoby: poprzez natrysk, malowanie i kąpiel. Najlepsze efekty zapewnia namaczanie elementów drewnianych. Długość kąpieli zależna jest od grubości elementów z drewna, a także stopnia ich wilgotności. W przypadku prawidłowo sezonowanego suchego drewna zalecany czas kąpieli to od 30 minut do 3 godzin. Natomiast wilgotność ok. 25-28% zapewnia najlepszą penetrację impregnatu.

Jeśli chodzi o przekroje powstałe przez cięcie elementów, które wcześniej zaimpregnowano, zalecaną metodą nanoszenia preparatu jest malowanie pędzlem. Optymalne dawki to:

 • 20 g koncentratu dla Impregnatu do drewna NW Tytan Professional;
 • 40 g dla Impregnatu do drewna konstrukcyjnego NW Tytan Professional;
 • 43 g dla Impregnatu do więźby dachowej NW Tytan Professional.

Po impregnacji należy chronić drewno przed opadami atmosferycznymi – aż do momentu, gdy impregnat się utrwali. Powinno to zająć minimum 48 godzin. Pamiętaj również, że po impregnacji drewno trzeba odpowiednio sezonować, a więc pozwolić na wyparowanie całej wody. Dzięki temu składniki biobójcze lepiej się uwalniają, odpowiednio penetrując strukturę drewna.

4.8/5 - (14 votes)

Data publikacji: 17 października, 2016

Autor:

4.8/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Robert S.
  poniedziałek, 28 stycznia, 2019

  O tym jak ważna jest właściwa i staranna impregnacja drewna przekonałem się będąc w Skandynawii, gdzie przeszło 100 letnie domy są w doskonałym stanie. Tak więc każde drewno konstrukcyjne dodatkowo zabezpieczam impregnatem jak też preparatem ogniochronnym. Środki NW Tytan Professional jak czytam w artykule mają dobre właściwości, są wydajne zatem sprawdzę je przy najbliższej okazji. Widzę też nie mają w swoim składzie soli miedzi ani agresywnych chlorków. To duży plus.

 2. Ania
  poniedziałek, 25 maja, 2020

  Impregnowanie drewna to rzecz, o której nie możemy zapomnieć. Uważam, że najlepiej zamoczyć drewno w impregnacie zaraz po pocięciu na deski.

Podobne artykuły