Porady

Jak dbać o finanse osobiste? 5 prostych zasad

Chcesz zbudować finansowe bezpieczeństwo i zachować kontrolę nad stanem konta? Zbuduj pozytywne nawyki, które pozwolą zadbać o finanse osobiste. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Umiejętność przemyślanego zarządzania własnymi finansami to ogromna wartość, która będzie procentować nie tylko w tu i teraz, ale także w przyszłości. Biorąc pod uwagę fakt, że polski system edukacji ma w tym zakresie spore niedobry, zbudowanie pozytywnych nawyków finansowych warto wziąć we własne ręce. Od czego zacząć?

1. Znajdź motywację

Większość osób zgodzi się z tezą, że troska o finanse osobiste jest bardzo ważna. Kluczem do sukcesu, który pomoże rozpocząć i z sukcesem kontynuować proces zmian, jest znalezienie w sobie prawdziwej, wewnętrznej motywacji. Zanim przejdziesz do kolejnych kroków, zastanów się, jakie skojarzenia budzi w tobie finansowe bezpieczeństwo. Marzysz o własnym M? Za kilkadziesiąt lat chcesz spać spokojnie, wiedząc, że twoja emerytura nie jest zależna od tej wypłacanej przez państwo? Chcesz budować poduszkę finansową, która pomoże ci spełnić marzenie o podróży na inny kontynent? Wiedząc, dokąd zmierzasz, będziesz stawiał kolejne kroki z większą pewnością, motywacją i… radością.

2. Sprawdź, gdzie uciekają twoje pieniądz

Wiele osób ma wrażenie, że choć zarabiają całkiem nieźle i nie „szastają pieniędzmi na lewo i prawo”, te w niewyjaśniony „magiczny” sposób uciekają z ich rachunków bankowych. Dokąd? Tego nie wiadomo. Pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad własnym budżetem powinna być gruntowana analiza domowych finansów, zapisywanie i grupowanie w kategorie (jedzenie na mieście, benzyna, koszty utrzymania mieszkania, koszty utrzymania samochodu, edukacja etc.) wszystkich, nawet niewielkich wydatków. Koszty możesz zapisywać w zeszycie, arkuszu kalkulacyjnym w komputerze czy stworzonej do tego celu aplikacji mobilnej. Ważne, byś wybrał sposób, który jest dla ciebie najwygodniejszy. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej przebrniesz przez trudne z reguły początki.

3. Zrezygnuj ze zbędnych kosztów

Nawet niewielkie zmiany w zakresie zarządzania finansami mogą przynieść naprawdę duży efekt. Wiesz już, na co wydajesz zdecydowanie więcej pieniędzy, niż myślałeś? Poszukaj rozwiązań, które pomogą ci to zmienić. Może zamiast wypijania codziennie dwóch kaw na mieście możesz kupić domowy ekspres i kubek termiczny i samodzielnie przygotowywać aromatyczny napój? Jedzenie dla psa z pewnością kupisz taniej w internetowych sklepach, a zamiana tradycyjnych żarówek na LED-y i gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, pomoże obniżyć rachunki za prąd. Pamiętaj jednak, że strategia nagłego cięcia wszystkich dodatkowych kosztów wcale nie będzie dobra. Troska o osobiste finanse nie powinna oznaczać ascezy. Jeśli pozbawisz się wszystkich ulubionych przyjemności, szybko stracisz motywację do zmian.

4. Oszczędzaj choćby niewielkie kwoty

Posiadanie choćby niewielkich oszczędności buduje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Nawet jeśli nie zarabiasz dużo, postaraj się oszczędzać co miesiąc choćby 50 czy 100 zł. Jeśli chcesz uczynić oszczędzanie zupełnie bezwysiłkowym, ustaw na koncie osobistym zlecenie stałe. Na jego podstawie określonego dnia każdego miesiąca (najlepiej 2–3 dni po terminie otrzymania wypłaty) bank przeleje wskazaną przez ciebie kwotę na konto oszczędnościowe. Umaszczone na nim pieniądze będą same na siebie zarabiać. Nawet wtedy, kiedy ty odpoczywasz.

5. Porównuj

Czy wiesz, że różnice w cenach tej samej książki w różnych księgarniach internetowych mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych? Przed zakupem produktu czy skorzystaniem z usługi porównuj ich ceny w konkurencyjnych sklepach. Sprawdź także, czy możesz zamienić abonament telewizyjno-internetowy na tańszy i zrezygnować z kosztownego konta osobistego na rzecz tego zupełnie darmowego.

Troska o własne finanse to przejaw odpowiedzialności i dojrzałego podejścia do pieniędzy. Zarządzając budżetem w przemyślany sposób, nie tylko poprawisz swoją sytuację finansową. Będziesz także najlepszą motywacją dla swoich bliskich.

Źródło: businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-dbac-o-swoje-finanse/dbvv86k


Data publikacji: 22 czerwca, 2022

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły