Blachodachówka

Jak dobrać stalowy dach do naszego domu – kształt i kolor

Wybierając projekt domu inwestorzy zazwyczaj sugerują się zaproponowanymi przez architekta rozwiązaniami. Dotyczy to także kwestii wyboru pokrycia dachowego. Jeżeli jednak chcemy stworzyć własną wizję domu – inną niż sąsiad, przypadkiem korzystający z tego samego projektu – wystarczy po prostu się do tego zabrać.

Producenci stalowych pokryć oferują najrozmaitsze kształty, powłoki i bogatą paletę kolorów, która poza podstawowymi obejmuje również paletę RAL. O tym jak dobrze dobrać blachodachówkę opowiemy na przykładzie produktów firmy o najszerszej ofertę pokryć na rynku – Blachy Pruszyński.

Kształty

jak-dobrac-stalowy-dach-do-naszego-domu-ksztalt-i-kolor_1
Kron

W pierwszej kolejności inwestor powinien skupić się na doborze odpowiedniego kształtu. Aby dokonać najlepszego wyboru warto kierować się zasadą: im bardziej skomplikowana połać, tym prostsze pokrycie i odwrotnie: im prostsza połać tym lepiej będzie się prezentował wysoki profil i falowanie. Nie oznacza to oczywiście, że złamanie tej zasady jest równoznaczne z estetyczną katastrofą – powiedzmy, że trzymanie się jej gwarantuje sukces. Dla domów wielopołaciowych, z lukarnami proponujemy zatem klasyczne i zawsze modne – panele dachowe z rąbkiem. Dzięki swej prostocie jest to jedno z najbardziej uniwersalnych pokryć. Stosowane jest od dawien dawna i świetnie prezentuje się zarówno na domach w stylu starego dworku, jak i ultranowoczesnych budynkach. Z pokryć falistych na skomplikowanych połaciach dobrze sprawdzają się niskie profile o typie zbliżonym do blachodachówek RUBIN lub KRON. Dachy dwuspadowe, bądź o prostych, dużych połaciach to znakomite pole do popisu dla charakterystycznych, wyrazistych pokryć – takich jak pokrycia TUR, Szafir lub blachodachówki z linii ARAD. Te ostatnie zresztą, zaraz po swym wprowadzeniu, okazały się absolutnym hitem sprzedażowym. Również miłośnicy drewna i domów z bali znajdą coś dla siebie – panele dachowe REGLE dedykowane są głównie takim budynkom.

Kolory

jak-dobrac-stalowy-dach-do-naszego-domu-ksztalt-i-kolor_2
Szafir

Kolor dachu musi przede wszystkich współgrać z kolorem elewacji. Najczęściej spotykanym połączeniem jest biała lub beżowa elewacja łączona z ciemnym, grafitowym, brązowym bądź czarnym dachem. Są to może mało wyszukane, ale za to bezpieczne konfiguracje. „Raczej odradzamy takie połączenia jak niebieska elewacja – żółty dach, choć i takie zamówienia zdarza się nam realizować na specjalne życzenie klienta” – mówi Rafał Kuczyński dyrektor handlowy Blachy Pruszyński.

Na czym się w takim razie oprzeć? Z pewnością nie na zasadzie kontrastu ciepłe-zimne. Trzy kolory nieobecne w palecie barw: biały, szary i czarny, mają wspólną cechę – doskonale komponują się ze sobą wzajemnie oraz z każdym innym kolorem z palety barw. Zgodnie z tą zasadą białe ściany będą doskonale współgrać z każdym dachem, podobnie jak szary lub czarny dach będzie się świetnie korespondował z bardziej odważną – pomarańczową, bądź zieloną elewacją. Najważniejsze to nie przesadzić, a niezdecydowanym doradzamy skorzystanie z elektronicznego kreatora, dostępnego na stronie www.pruszynski.com.pl, który pozwala na interaktywny dobór koloru pokrycia.

Blachy Pruszyński

4.9/5 - (37 votes)

Data publikacji: 23 sierpnia, 2015

Autor:

4.9/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Hanna
  środa, 24 stycznia, 2018

  Dach jest odpowiedzialny za ostateczny wygląd domu. Dlatego warto pochylić się nad jego wyborem.

 2. franek
  środa, 24 stycznia, 2018

  Faliste blachodachówki Rubin to wspaniałe rozwiązanie, nie tylko estetycznie ale i jakościowo. Wybór kolorów doskonale pozwala dobrać je do elewacji. A jak wiadomo elewacja jest kluczowa w doborze koloru dachu.

 3. irracjonalny
  środa, 24 stycznia, 2018

  Dach jest uwieńczeniem całej budowli. Gdybym to ja korzystał razem z sąsiadem z takiego samego projektu dachu i pokrycia, aby te domy, obok siebie nie były monotonne, zdecydowanie wybieram inny rodzaj pokrycia i zupełnie inny kolor. Niech dom i dach maja identyczny kształt, na pewno będzie inne pokrycie i różny kolor.

 4. Iwko24
  środa, 24 stycznia, 2018

  KRON i biała elewacja wygląda bardzo elegancko i wytwornie.Gdybym miała wybierać to tylko taki zestaw.

 5. adrian
  środa, 24 stycznia, 2018

  Dach jest najbardziej widoczną częścią domu dlatego warto rozważyć jego wygląd i kształt. Producenci pokryć oferują najrozmaitsze kształty, powłoki i bogatą paletę kolorów dużo oferuje np firma Blachy Pruszyński warto wejść na ich stronę i obejrzeć oferty dobry wybór cieszy później nasze oczy przez długie lata.

 6. Janusz
  środa, 24 stycznia, 2018

  Dobrze, że na rynku jest ogromna ilość kolorów i możliwości pokrycia dachu różnorodnymi materiałami. Dach jest jednym z najważniejszych funkcji jakie posiada nasz dom. Pełni również funkcje ochronne przed deszczem, śniegiem czy wiatrem jest naszym bezpiecznikiem w domu, który musi zawsze zadziałać kiedy jest taka potrzeba. Oczywiście jakość materiału, solidność położenia dachu, odpowiednia kolorystyka daje nam końcowy efekt domu.

 7. twórca
  środa, 24 stycznia, 2018

  Najlepiej to puścić wodze własnej fantazji. Estetyka jest cechą subiektywną, niekoniecznie podlegająca obowiązującym kanonom. Aktualnie na rynku mamy całą gamę dachówek z pełną paletą kolorystyczną. Jest w czym wybierać. Warto jednak wziąć pod uwagę otoczenie, w którym się znajduje nasz budynek, tak by nie był on odszczepieńcem na osiedlu.

 8. Longin
  środa, 24 stycznia, 2018

  O wyglądzie naszego domu decyduje nie tylko elewacja , ale najważniejsze stanowi pokrycie dachowe . Ciekawe są panele dachowe z rąbkiem , panele dachowe Regle , czy blachodachówki np.firmy Pruszyński. Decydując się na pokrycie swojego domu zapewne wzorowałbym sie na tego typu pokryciach

 9. Jacek
  środa, 24 stycznia, 2018

  zarówno dom jak i dach musi być zgodny projektem wykonanym przez architekta jak warunkami zagospodarowania w danej okolicy.Najlepiej dobierać najbardziej odpowiednie projekty konsultując je z wykonawcami aby uniknąć wpadek technicznych w trakcie budowy.

 10. Eryk
  środa, 24 stycznia, 2018

  Nie miałem pojęcie iż wybór odpowiedniego pokrycia dachu blachą dachówkową jest tak trudny. Na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują blachy o różnych profilach i w wielu kolorach. Z opisu wynika, iż firma Pruszyński ma w swojej ofercie różne warianty pokrycia – warto więc doradzić się sprzedawcy. Myślę iż wybór takiego czy innego kształtu nie powinien być głównym punktem. Należy przede wszystkim wybrać produkt dobrej klasy, z długą gwarancją producenta, a kolor wybrać już według własnych upodobań.

 11. Lulu
  czwartek, 25 stycznia, 2018

  Wybór odpowiednich dachówek to podstawa dobrego pokrycia dachu. Jeżeli już na samym początku wybierzemy nieodpowiednie dachówki, to nawet profesjonaliści nie zrobią nic, aby efekt końcowy był nie tylko estetyczny ale też posłużył na lata.

 12. Fachowiec
  czwartek, 25 stycznia, 2018

  Dobór odpowiedniego koloru pokrycia i kształtu dachu to nie takie proste zadanie jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Z jednej strony można nieźle pofantazjować, z drugiej trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Warto więc poradzić się osób, które mają w tej sprawie spore doświadczenie i uchronią nas przed wizualną wpadką.

 13. Olek
  czwartek, 1 lutego, 2018

  Wskazówki zawarte w artykule są bardzo cenne. Teraz wiem, na co mam zwrócić szczególną uwagę chcąc wybrać stalowy dach.

Podobne artykuły