Blachodachówka

Dachy płaskie i skośne, czyli jak dostosować pokrycie do projektu domu

Pokrycie dachowe to niezbędny element każdego budynku, odpowiadający nie tylko za jego stronę wizualną, ale przede wszystkim ochronę całej konstrukcji. Wydawać by się mogło, że wybór pokrycia dachowego zależy od gustu architekta i właściciela domu. Jednak, by właściwie pełnił rolę parasola ochronnego, warto już na etapie projektowania dopasować rodzaj wykorzystanego materiału. Ekspert z firmy Blach Stal, Michał Chimko, radzi, jak dobrać pokrycie dachowe do kąta nachylenia oraz kształtu dachu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów przeznaczonych na pokrycia dachowe – ceramika, gonty bitumiczne, dachówki cementowe, blachy płaskie i profilowane. Główny podział dokonywany jest ze względu na ich wagę – rozróżnia się pokrycia typu lekkiego oraz ciężkiego. Mimo, że pełnią tę samą rolę, różnią się one właściwościami i wymagają innych przygotowań. Wybierając zatem rodzaj pokrycia należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, które zapobiegną przeciekaniu, nieustannym naprawom oraz niepotrzebnym nakładom finansowym. Ograniczeniem, które zdecydowanie należy uwzględnić, jest kąt nachylenia połaci, a także rodzaj skomplikowania projektu. Kąt nachylenia połaci dachowej od kilku do kilkunastu stopni oznacza, że mamy do czynienia z dachem płaskim. Gdy nachylenie dachu wynosi więcej niż dwadzieścia stopni, klasyfikuje się go jako dach stromy. Po ustaleniu tej zasadniczej informacji, należy zwrócić uwagę na podstawowe różnice występujące pomiędzy poszczególnymi rodzajami dachów oraz specyficzne potrzeby które z tych różnic wynikają. Dachy płaskie i lekko strome, wymagają z racji swojego ukształtowania znacznie większej szczelności pokrycia niż dachy skośne. Dzieje się tak ze względu na zalegającą, nie znajdującą odpowiedniego ujścia wodę deszczową oraz topniejący śnieg, który nie może swobodnie spłynąć do rynien. Aby więc płaski dach nie wymagał od nas ciągłych, kosztownych napraw, materiały używane do jego krycia muszą zapewniać większą szczelność, niż te stosowane do dachów skośnych. Na tego typu konstrukcjach doskonale sprawdzają się pokrycia typu lekkiego, zapewniające doskonałą barierę dla zgromadzonej na powierzchni wody. W przypadku blachodachówki stosować ją można na dachu o minimalnym kącie nachylenia 9°, a blachy płaskiej i trapezowej nawet jedynie 3°, co jest to szczególnie przydatne w przypadku nowoczesnych budowli o prostej, geometrycznej formie, w przypadku której stromy dach z wieloma lukarnami i daszkami mógłby zaburzyć całą kompozycję. W przypadku materiałów typu ciężkiego, takich jak dachówki ceramiczne czy gonty bitumiczne, konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy paroizolacyjnej, zabezpieczającej dach przed ewentualną wilgocią i zaciekami. Panujący w Polsce klimat i duże nasilenie opadów skłania jednak do tworzenia konstrukcji o większym nachyleniu, najlepiej 30-40°, gdzie szczelność nie jest już tak rygorystycznie wymagana. Ograniczeniem może być natomiast stopień skomplikowania konstrukcji i związane z tym koszty. Arkusze blachy profilowanej lepiej sprawdzają się na dachach o mniejszej ilości elementów, gdyż w ten sposób unika się wielokrotnego docinania oraz używania łączeń. Natomiast dachówki można wykorzystać, kiedy projekt zawiera dużą ilość okien dachowych, lukarn itp. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego drugiego rodzaju konsekwencją jest zastosowanie wzmocnionej, a co za tym idzie droższej więźby dachowej.

Zamiast po fakcie naprawiać uszkodzenia powstałe w wyniku złego doboru poszycia dachowego, lepiej odpowiednio wcześniej zadbać, by wybrane przez nas materiały w pełni odpowiadały projektowi naszego domu. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, powinnyśmy uniknąć kosztownych pomyłek i przez długie lata cieszyć się solidnym dachem, zapewniającym bezpieczeństwo i wygodę jego domownikom.

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 6 grudnia, 2012

Autor:

4.9/5 - (9 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły