Porady

Jak działa ploter plazmowy?

Ploter plazmowy jest coraz bardziej popularnym i cenionym urządzeniem do wycinania. Plazma CNC przydaje się wtedy, gdy trzeba sobie radzić z bardzo twardymi i opornymi materiałami. Poradzi sobie z aluminium lub stalą. Tym bardziej warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania takiej maszyny. Jak działa ploter plazmowy?

Skąd taka popularność urządzeń CNC? Polska coraz lepiej radzi sobie z ich konstruowaniem i wprowadzaniem na rynek. Ploter plazmowy jest w tej kategorii wyjątkowo perspektywicznym urządzeniem. Z łatwością można dzięki niemu przeciąć nawet bardzo twarde i trudne w obróbce materiały. Jak działa ploter plazmowy?

Ploter plazmowy, czyli co?

Czym właściwie jest ploter plazmowy? Takie urządzenia oferuje tylko doświadczony producent maszyn CNC, bo ich zaprojektowanie nie jest rzeczą łatwą. Jest to rodzaj przecinarki plazmowej, która wykorzystuje do cięcia łuk elektryczny. W wyniku jego działania metal jest stopniowo topiony i w szybkim tempie usuwany z powstającego w ten sposób otworu. Nie jest trudno zgadnąć, że taki zautomatyzowany sprzęt ma wiele zalet.

Zasada działania plotera plazmowego

Jak działa ploter plazmowy? Kluczowe znaczenie odgrywa w tym przypadku plazma CNC. Łuk elektryczny przeznaczony do cięcia nie może się przecież pojawić samoistnie. Do jego wytworzenia konieczne jest wykorzystanie zjonizowanego gazu. Właśnie pod wpływem ogrzania go powstaje łuk elektryczny, którym można ciąć różne materiały.

Wykorzystanie plotera plazmowego CNC niesie z jednej strony korzyści płynące z automatyzacji przecinania i zwiększonej szybkości, z drugiej strony jest zaś niewiarygodnie dokładne. Można liczyć na to, że straty materiału będą dzięki temu minimalne. To zaś przekłada się na finansową optymalizację procesów w firmie. Może się więc okazać, że inwestycja w ploter tnący jest bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie.

Gdzie ma zastosowanie ploter plazmowy?

Ploter plazmowy CNC jest urządzeniem w pełni nowoczesnym i zautomatyzowanym. Programowanie pracy odbywa się tutaj za pośrednictwem komputera. Nadaje się do przecinania wszystkich materiałów, które są zdolne do przewodzenia prądu. Sprzęt taki sprawdza się zarówno w przypadku jednokrotnego cięcia, jak i przy działalności prowadzonej na większą skalę w firmach usługowych lub warsztatach. 

Możliwość łatwego cięcia aluminium, żeliwa, miedzi, stali kwasowej lub węglowej sprawia, że ploter plazmowy może być klasyfikowany jako urządzenie o uniwersalnych zastosowaniach. Dodatkową zaletą jest tu fakt, że nie ma potrzeby czyszczenia lub matowienia. To zaś oszczędza wiele wysiłku, czasu i w konsekwencji także pieniędzy.

Warto przy tym zwracać uwagę na to, że ploter plazmowy to urządzenie wymagające dużej ostrożności. Bardzo wysoka temperatura (do 30 tys. K) sprawia, że w szczególności trzeba uważać na ryzyko oparzeń powstałych przy niewłaściwym użytkowaniu sprzętu. Producenci podkreślają też, że w pomieszczeniu przeznaczonym do użytkowania plotera musi być zapewniona dobra wentylacja. Wymaga tego troska o ochronę dróg oddechowych.


Data publikacji: 31 lipca, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły