Rynny

Jak estetycznie wykończyć dom i nie pominąć ważnych szczegółów

Już na etapie planowania budowy domu należy pamiętać o aranżacji jego otoczenia i dopasowaniu szczegółów wykończenia, tak by całość była spójna nie tylko z projektem i naszą wizją, ale także z charakterem znajdujących się w sąsiedztwie budynków. Architektura domu powinna w pewien sposób uzupełniać otoczenie oraz tereny zielone w najbliższej okolicy.

Otoczenie

Z elementów najbliższego otoczenia domu najczęściej uwagę zwraca się na ogród i taras, a także główne wejście do budynku oraz wjazd do garażu. Te dwa ostatnie warto wykończyć trwałym i twardym materiałem – na przykład kamieniem. O ile wjazd do garażu może mieć nierówną strukturę kostki brukowej, o tyle przed głównym wejściem najlepiej sprawdza się lita i gładka powierzchnia, która zapewnia swobodę poruszania się, dlatego w tym miejscu idealnie sprawdzą się płyty tarasowe. Wszystkie nawierzchnie powinny być w kolorze możliwie najbardziej zbliżonym do kamienia naturalnego i dopasowane do kolorystyki elewacji. W ogrodzie i na tarasie warto zastosować drewniane podłogi i dodatki, a estetykę zwiększy uzupełnienie ich hartowanym szkłem lub ceramicznymi dodatkami w prostych, stonowanych kolorach. Połączenia takie są obecnie najczęściej wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym.

Wykończenie

Planując wykończenie domu, należy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Na rynku dostępne są systemy, pozwalające na dobranie drzwi, okien i bramy garażowej w tym samym stylu i z tego samego materiału. Wszystkie te elementy mogą zostać dopasowane pod indywidualne potrzeby klienta i jego projekt. Dobór orynnowania dyktowany jest względami ekonomicznymi i estetycznymi. Przeważnie rynna dobierana jest do koloru dachu. Wtedy komponuje się z nim w niewidoczny sposób, lub współgra z dachówkami na zasadzie kontrastu (na przykład czarna dachówka z czerwoną rynną). Na walory estetyczne wykończenia domu w bardzo dużej mierze wpływa zabudowa okapu dachu na zewnątrz budynku, a funkcjonalnym rozwiązaniem jest system do zabudowy okapu Galeco DECOR.

„Podbitka dachowa, zwana także podsufitką dachową, to wykończenie spodu wystającej części dachu, czyli tak zwanego okapu, które poza ochroną domu przed warunkami atmosferycznymi oraz niechcianymi gośćmi w postaci gnieżdżących się ptaków, podnosi walory estetyczne budynku” – podpowiada Pani Magdalena Gardyła z firmy Galeco. „Podbitkę dachową można dopasować do koloru drzwi, okien bądź drewnianych wykończeń. Bardzo łatwo montuje się w niej również oświetlenie zewnętrze domu.”

Jeśli uwzględnimy te podstawowe elementy wykończenia, zyskamy pewność, że nasz dom będzie cieszył oko nie tylko domowników, ale i przechodniów, przez długie lata.

jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_8
jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_7
jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_6
jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_5
jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_4
jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_3
jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_2
jak-estetycznie-wykonczyc-dom-i-nie-pominac-waznych-szczegolow_1
5/5 - (30 votes)

Data publikacji: 31 lipca, 2015

Autor:

5/5 - (30 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    środa, 16 stycznia, 2019

    Oświetlenie w podbitce to świetny pomysł. Sama skorzystałam z tego rozwiązania. Fajnie jest wybrać cały zestaw od jednego producenta, bo różne firmy to różne odcienie dla tej samej nazwy koloru, ciężko jest wszystko dopasować samodzielnie.

  2. myśliciel
    niedziela, 12 kwietnia, 2020

    Wygląd zewnętrzny budynku w zasadzie winien współgrać i uzupełniać aranżację otoczenia. Dlatego tak istotnym jest sposób jego wykończenia. Elewacja, taras czy balkon warto zaaranżować w stylu współgrającym z ogrodem, dbając o każdy szczegół ich wykończenia. Takie rozwiązanie zapewni, że każdy przechodzień zwróci uwagę na estetykę i aranżację naszego miejsca zamieszkania.

Podobne artykuły