Rynny

Jak konserwować systemy orynnowania?

System orynnowania może posłużyć nam przez wiele lat. Aby tak się stało musimy pamiętać o jego prawidłowej konserwacji. Nie trzeba jednak martwić się tym faktem, gdyż pielęgnacja rynien nie polega na sprawdzaniu ich stanu co tydzień. Wystarczy, że przejdą dokładny przegląd raz w roku.

Rynny konserwuje się najczęściej jesienią. Wtedy są one najbardziej narażone na zatkanie przez opadające liście. Do zadania tego nie trzeba specjalnie się przygotowywać, wystarczy nam drabina i kilka podstawowych narzędzi. Jeżeli znajdziemy zatory, powinniśmy niezwłocznie je usunąć. W przeciwnym razie woda zacznie wyciekać z rynien i zaleje elewację lub zniszczy więźbę dachową. Systemy orynnowania, zabezpieczone siatkami, należy konserwować tak samo jak systemy ich pozbawione. Co prawda, siatki chronią rynny przed zatkaniem liśćmi, jednak przepuszczają igliwie, drobne gałązki i nasiona, które również mogą utrudnić prawidłowy odpływ wody.

Podczas przeglądu powinniśmy także zwrócić uwagę na szczelność rynien. Jeśli znajdziemy drobne pęknięcia, możemy naprawić je sami. W przypadku większych nieszczelności zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty. Ponadto warto sprawdzić mocowanie systemu, gdyż obluzowane lub oberwane haki sprawią, że rynny nie będą wypełniać swoich zadań. Od jakiegoś czasu popularność zyskują także specjalistyczne systemy odladzania, które wspomagają działanie rynien zimą i wczesną wiosną.

Systemy orynnowania, które zostały prawidłowo zamontowane, najczęściej nie wymagają napraw przez kilka pierwszych lat użytkowania. Pamiętajmy jednak, że należy je konserwować co najmniej raz w roku, aby nie doszło do ich zatkania. Usunięcie zatoru kosztuje nas mniej czasu i pieniędzy niż naprawa zalanej elewacji lub zawilgoconego szkieletu dachu. W późniejszym okresie przegląd musi być dokładniejszy, gdyż mogą pojawić się pęknięcia. Nie są one jednak poważnym powodem do zmartwień. Zazwyczaj wystarczy je załatać, by rynny posłużyły nam jeszcze przez wiele lat bez konieczności ich wymiany.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 2 grudnia, 2011

Autor:

5/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    wtorek, 22 czerwca, 2021

    Aby nasz dach mógł nam długo służyć należy o niego odpowiednio dbać dotyczy to konserwacji systemów rynnowych także.Dokładne przeglądy przynajmniej raz w roku orynnowania pozwoli nam zaoszczędzić i odpowiedni zadbać o rynny w razie zauważenia usterki czy nadmiernego przeciążenia którejś z części systemu.

Podobne artykuły