Na rynku

Jak narysować szkic do projektu schodów?

schodów projekt

Jeśli nigdy nie miałeś doświadczenia z produkcją schodów, to ten poradnik z pewnością ułatwi Ci etap, który jest niezbędny w tym procesie tj. tworzenie szkicu do projektanta. To od jego dokładności, uwzględnieniu wszystkich niezbędnych czynników, będzie zależało tempo tworzenia gotowego projektu oraz zapobieganie ewentualnych dużym pomyłkom produkcyjnym.

Zanim zaczniesz rysować?

Jest kilka rzeczy o które, musisz zadbać przed przystąpieniem do szkicu schodów. Pamiętaj, że projektowanie schodów to złożony proces, a jego sukces zależy też w dużej mierze od dokładności informacji od Ciebie.

Zmierz dokładnie otwór i wysokość

Dokładnie zmierzanie otworu na schody, grubości stropu oraz wysokości od podłogi do stropu to totalna podstawa. To w tym miejscu zdarza się najwięcej, wydawałoby się błahych błędów.

Najlepiej posłuż się urządzeniem laserowym. W szczególności, jeśli masz zamiar zadbać o obłożenie schodów betonowych. Użycie specjalistycznych narzędzi jak np. Flexjet 3D, może znacząco ułatwić w takim przypadku projektowanie schodów i nie będziesz musiał ręcznie tworzyć szablonów 1:1, które następnie musiałby przenieść do programu projektant.

Ustal typ konstrukcji schodów

Ważne jest, abyś przed kontaktem z architektem schodów dowiedział się, jak dokładnie mają wyglądać te schody:

 • typ konstrukcji – czy np. mają to być schody dywanowe z mocowaniem w ścianie
 • jak wysokie ma być przejście nad głową
 • rodzaj drewna, ewentualne potencjalne elementy pomieszczenia, które pojawią się w przyszłości
 • sprawdź, gdzie będą znajdować się drzwi oraz okna

Jak narysować dobry szkic schodów?

Przede wszystkim rysuj i pisz czytelnie. Proste linie przy użyciu linijki również wpłyną pozytywnie na rysunek. Ile to już pomyłek miało miejsce w ramach projektowania przez bazgroły spisane na kolanie.

Nanieś wszystkie konieczne elementy projektowe:

 • wysokość od podłogi do stropu
 • rozmiar otworu
 • szacowana długość i szerokość schodów
 • grubość i liczba stopni, podstopni
 • umiejscowienie słupka, jeśli występuje (jego grubość)
 • grubość, szerokość stopnia – w tym miejscu warto poradzić się projektanta schodów, wie on najlepiej jakie są normy i co się sprawdzi w praktyce
 • obecność i typ stopni/a zapraszających
 • informacje o biegu schodów
 • informacje o balustradzie czy ma np. gięta

Wymiary standardowe wszystkich elementów jak np. grubości słupka, stopnia podpowie Ci doświadczony projektant, jeśli niewiele o tym wiesz, nie warto strzelać liczbami z kosmosu, bo dobrze zaprojektowane schody to bezpieczne schody.

Poniższy szkic pozwoli Ci zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Szkic schodów projekt

Podsumowanie: Jak narysować szkic schodów?

Wszystkie zawarte tu informacje z pewnością pozwolą Ci stworzyć dużo lepszy szkic, który doceni każdy projektant, a wasza komunikacja będzie prostsza oraz szybsza. Pamiętaj o dokładności oraz nie śpiesz się. W tym przypadku każdy błąd może być bardzo kosztowny. Doświadczony projekant jak np. Pan Jarosław z firmy schody-projekt.pl ułatwi proces.

5/5 - (8 głosów)

Data publikacji: 30 października, 2021

5/5 - (8 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. pawel
  poniedziałek, 1 listopada, 2021

  Szczerze mówiąc, warto się zwrócić do kogoś kto ogarnia temat projektowania schodów. Czasami typowi architekci są niesieni fantazją i projekt nie jest do końca możliwy w wykonaniu

Podobne artykuły