Izolacje

Jak ocieplać dach? Obniż opłaty za rachunki, montując izolację – postaw na ocieplenie poddasza wełną.

Skuteczna izolacja dachu przynosi wymierne efekty w postaci niższych opłat za ogrzewanie i klimatyzację. Daje również poczucie komfortu i bezpieczeństwa, chroniąc przed skutkami pożaru i ograniczając hałas dobiegający z zewnątrz. Sprawdź, jak wykorzystać wełnę mineralną w ocieplaniu dachu i wygodnie mieszkać.

Wykonaj ocieplanie dachu niezależnie od jego konstrukcji

Na szczęście wybór materiałów izolacyjnych nie ogranicza się tylko do styropianu. Dzięki elastycznej wełnie dotrzesz w każdy zakamarek, nawet między krokwie i w inne trudnodostępne miejsca drewnianej konstrukcji dachowej. Szczelne ułożenie wypełnienia gwarantuje, że nie powstaną mostki termiczne, które zaburzą działanie izolacji. 

Jak to zrobić? Wystarczy, że w przegrodzie zastosujesz folię paroizolacyjną zabezpieczającą przed osadzaniem się wilgoci, a w efekcie rozwojem pleśni. Pamiętaj również o tym, żeby zostawić szczelinę wentylacyjną zapewniającą przepływ powietrza i chroniącą przed gromadzeniem się pary wodnej. Jeśli zakładasz dach albo jesteś w trakcie jego wymiany, możesz wykorzystać do tego membranę budowlaną.

Izolacja termiczna – noowczesne rozwiązanie

Wełnę układamy poziomami – druga warstwa powinna tak leżeć, by nie było żadnej przerwy między nią, a matami na spodzie. Najlepiej wybierać modele bez sznurka, takie jak Isover Super Mata Pro, dzięki czemu oszczędzisz czas podczas montażu. Dlaczego polecamy wełnę szklaną? Bo waży mniej niż skalna i jest bardziej sprężysta, a co za tym idzie, nie obciąża konstrukcji budynku i lepiej się układa w ciasnych miejscach połaci dachowej, co jest istotne jeśli planujemy ocieplanie dachu

Grubość izolacji powinna wynosić co najmniej 30 cm. W przeciwieństwie do popularnej pianki poliuretanowej ułożenie wełny da się modyfikować. Jeśli więc nawet popełnisz błędy w trakcie montażu, spokojnie je poprawisz.

Ocieplenie poddasza wełną – ciepło zimą, chłodno latem

Dobra termoizolacja zapobiega ucieczce ciepłego powietrza jesienią i zimą. Wybierając wełnę szklaną, zwróć uwagę na jej współczynnik lambda (przenikania ciepła). Im jest on niższy, tym lepsza skuteczność materiału. W przypadku np. Isover Multimax 30 wartość ta wynosi 0.03 W/m*K. To jedna z najskuteczniejszych mat, w której dodatkowo udało się maksymalnie obniżyć lambdę. 

Wełna przydaje się także w lecie, kiedy słupki rtęci zwyżkują. Wówczas dobra izolacja nie pozwala gorącemu powietrzu wedrzeć się do domu i nawet na poddaszu (zwykle najgorętszym o tej porze roku) panuje przyjemny chłód. 

Wełna mineralna chroni przed pożarem

Skład materiału jest taki, że bez problemu zatrzyma płomienie. Pożar co prawda jest w stanie roztopić wełnę, ale nie rozprzestrzeni się dalej. Stosując wełnę szklaną albo skalną w całym domu, skutecznie chronisz swój majątek przed utratą. Tutaj również widać przewagę wełny nad pianką poliuretanową, która jest łatwopalna.

Izolacja akustyczna – lepsze wyciszenie dzięki wełnie mineralnej

Oprócz właściwości cieplnych wełna ma jeszcze jedną ważną zaletę. Skutecznie wygłusza dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dzięki temu mieszkasz spokojnie, a żadne hałasy nie są w stanie zakłócić Twojego wolnego czasu. Do izolacji ścian i podłogi wykorzystasz wełnę skalną, np. Isover Fasoterm 35. Łącząc oba rodzaje wełny – szklaną i skalną, błyskawicznie wyciszysz cały dom.

Ocieplenie dachu krok po kroku – mieszkaj z zdrowym domu

Dzięki wentylacji w przegrodzie z wełną pozwala zachować zdrowy mikroklimat. Chcesz zastosować wełnę mineralną w swoim domu i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Postaw na skuteczny materiał termoizolacyjny. 

Zobacz, jak się do tego zabrać – na Isover.pl znajdziesz poradnik, dzięki któremu własnoręcznie położysz ocieplenie poddasza.


Data publikacji: 25 grudnia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły