Porady

Jak ocieplić stary dom – praktyczne porady dla właścicieli nieruchomości

Ocieplenie starego domu to jedno z najważniejszych zadań, jakie stają przed właścicielami nieruchomości, którzy chcą poprawić komfort mieszkania i zmniejszyć koszty ogrzewania. Właściwie dobrany materiał izolacyjny oraz prawidłowe wykonanie prac termoizolacyjnych wpływają znacząco na efektywność energetyczną budynku.

W poniższym tekście znajdziesz praktyczne porady, dzięki którym dowiesz się, jak ocieplić stary dom styropianem, na co zwrócić uwagę, wybierając materiał, i dlaczego warto postawić właśnie na polistyren ekspandowany.

Dlaczego warto wybrać styropian?

Przy planowaniu ocieplenia najczęściej wybór pada na styropian. Jest to tak powszechne i skuteczne rozwiązanie, że zwykle nie poddaje się analizie właściwości tego materiału, przyjmując z góry, że jego zastosowanie jest najlepszą opcją. Dlaczego jednak styropian cieszy się największą popularnością wśród materiałów ociepleniowych? Oto najważniejsze powody:

  • doskonała termoizolacyjność i izolacyjność akustyczna – świetne właściwości izolacyjne styropianu przekładają się bezpośrednio na zmniejszenie zużycia energii zarówno zimą, jak i latem. Dobre ocieplenie to niższe rachunki za ogrzewanie oraz klimatyzację,
  • odporność na działanie wody – polistyren ekspandowany (EPS – expanded polystyrene), a zwłaszcza najbardziej popularny styropian biały, odznacza się pewną higroskopijnością. Styropian nie należy do materiałów chłonnych i jest uważany za odporny na działanie wody,
  • trwałość – styropian, jeśli nie ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, odznacza się bardzo dobrą trwałością. Jego żywotność jest oceniana na około 100 lat.

Za zastosowaniem styropianu przemawia także jego przystępna cena, łatwość obróbki i niewielka masa. Płyty styropianowe nie obciążają znacząco konstrukcji budynku, a także nie wymagają specjalistycznego transportu. Podczas prac nie trzeba stosować zaawansowanych narzędzi.

Jaki styropian do ocieplenia starego domu?

Przy ociepleniu zarówno starego, jak i nowego budynku najczęściej wybór pada na powszechnie stosowany i najtańszy styropian biały. Alternatywą jest tzw. styropian szary, nazywany także grafitowym. Styropian grafitowy ma ciemnoszary kolor, a swoją barwę oraz właściwości zawdzięcza dodatkom (m.in. grafitowi), których zadaniem jest zwiększenie izolacyjności materiału. Dzięki wysokiej termoizolacyjności do ocieplenia styropianem szarym można użyć płyt o mniejszej grubości niż w przypadku styropianu białego, zyskując te same parametry cieplne. Dlatego styropian grafitowy stosuje się w szczególności tam, gdzie grubość warstwy ociepleniowej ma znaczenie z różnych powodów – od oszczędności miejsca po wymogi prawne.

Ocieplenie domu metodą gospodarską – czy warto?

Ocieplanie domu styropianem nie należy do szczególnie skomplikowanych prac budowlanych, dlatego dość często wykonuje się je metodą gospodarską. Warto podkreślić, że najlepszą opcją jest w tym przypadku ułożenie płyt z pomocą doświadczonej osoby, która z jednej strony zadba o odpowiednią kolejność i staranność wykonania robót, a z drugiej zapewni dość szybką realizację zadania. Tempo prac jest szczególnie istotne, zwłaszcza kiedy konieczny jest najem rusztowań – koszty najmu mogą znacząco wpłynąć na ogólny koszt wykonania prac ociepleniowych.

Fachowcy odradzają samodzielne układanie ocieplenia, jeśli nie można liczyć na doświadczenie własne lub pomocnika. Wówczas korzystniej jest zdecydować się na zlecenie prac fachowcom. Prawidłowe ułożenie ocieplenia znacząco wpływa na późniejsze koszty eksploatacyjne oraz komfort cieplny budynku, dlatego jakość wykonania związanych z nim prac jest bardzo ważna.

Ocieplenie styropianem od wewnątrz – kiedy się stosuje?

Ze względu na prawa fizyki efektywność ocieplenia jest największa, jeśli warstwę materiału termoizolacyjnego układa się od zewnątrz budynku. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków styropian stosuje się na ścianach od ich zewnętrznej strony. Od wewnątrz mocuje się płyty tylko wtedy, kiedy ocieplenie od zewnątrz nie jest możliwe, np. w przypadku budynków zabytkowych, kiedy trzeba zachować elewację w niezmienionym stanie.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 czerwca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły