Dachówka ceramiczna

Jak poprawnie układać dachówki płaskie

Najbardziej stylowe i minimalistyczne dachówki płaskie prezentują się najlepiej na dachach, gdy są układane bez przesunięcia. Zapewniają one szczelne, solidne i wytrzymałe pokrycie, które znacznie podnosi estetykę całego budynku. Jednakże pokrycie z dachówek płaskich jest trudniejsze do wykonania. Jak zatem uniknąć błędów?

Każdy rodzaj dachówek ceramicznych ma swoje własne unikalne cechy. Dachówki płaskie zyskały ostatnio dużą popularność ze względu na swój modny, prosty design oraz tradycyjne, dobrze znane walory techniczne materiałów ceramicznych. Dachówka BERGAMO marki Röben, o eleganckiej i prostej formie, okazuje się jednak bardziej wymagająca w montażu niż dachówki faliste. Podczas układania połaci z tej dachówki łatwo popełnić błędy, które mogą wpłynąć na wygląd gotowego dachu. Przestrzeganie określonych zasad na etapie przygotowania montażu oraz podczas samego układania dachówek pozwoli uniknąć problemów wykonawczych.

Przygotowanie dachu

Podstawowym elementem solidnego wykonania dachu jest konstrukcja więźby dachowej. Najczęściej wykonuje się ją z drewna pochodzącego z drzew iglastych, głównie sosny i świerka. Drewno używane do więźby powinno być starannie dobrane i odpowiednio suszone, aby wytrzymała ona dziesięciolecia bez konieczności impregnacji. Ważne jest, aby konstrukcja dachu była przewidziana dla ciężkich pokryć. Kluczowym elementem całego procesu jest dokładny pomiar dachu: odległości i kąty muszą być równe, a wszelkie niedoskonałości w więźbie muszą zostać skorygowane. Jeśli poszycie jest niewłaściwie przygotowane, niemożliwe będzie estetyczne, równomierne i szczelne ułożenie dachówki płaskiej, niezależnie od producenta. Należy zaznaczyć, że w dachówkach ceramicznych zawsze pojawiają się naturalne krzywizny wynikające z procesu wypalania, które mogą być bardziej widoczne w przypadku dachówek płaskich, głównie ze względu na ich prostą formę.

Specyfika montażu

Dachówki płaskie najlepiej układać po dokładnym rozmierzeniu połaci dachu. Aby to zrobić, warto upewnić się, że kalenica jest równoległa do okapu, a szczyty są prostopadłe do okapu. Następnie należy określić średni rozstaw łat i szerokość krycia. Można to zrobić, układając na ziemi 10 dachówek jedna nad drugą, aby sprawdzić maksymalny i minimalny rozsuw. Dzięki temu będzie łatwiej zaplanować układanie ich na powierzchni połaci. Określenie maksymalnych długości i szerokości krycia dziesięciu rzędów i kolumn dachówek pozwoli na prawidłowe rozplanowanie pokrycia. Narysowanie planu, uwzględniającego pionowe linie na łatach, ułatwi montaż dachówek i pozwoli zniwelować rozbieżności wymiarowe połaci dachu.

Płaskie dachówki i trudne miejsca

Na powierzchni dachu można zauważyć miejsca, gdzie montaż płaskiej dachówki może być bardziej skomplikowany. Szczególne trudności pojawiają się w okolicach okien dachowych, gdzie konieczna jest ciągła obróbka, podobna do dachówki zakładkowej falistej, bez szlifowania spodniej strony dachówek. W rezultacie wystający rant lub gąbka unoszą dachówkę, powodując nierówność. Aby temu zapobiec, należy zagłębić kołnierz dachówki w łatach, co spowoduje, że opadnie w dół. Innym równie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie obróbki okna na nokach, czyli elementach wykonanych z blachy, które są również używane przy układaniu kosza, kominów i bocznych ścianek lukarn. Dzięki temu nie ma potrzeby instalowania uszczelki, ponieważ blacha jest montowana bezpośrednio pod dachówkę. W przypadku płaskiej dachówki jest to najlepsze rozwiązanie.

Dokładność i profesjonalny montaż

Odpowiednie ustawienie łat ma kluczowe znaczenie dla uzyskania symetrycznego ułożenia pokrycia z dachówek płaskich. Należy jednak być przygotowanym na skrupulatne niwelowanie wszelkich krzywizn. Zarówno drewno, z którego wykonane jest poszycie, jak i dachówki wypalane z gliny, mają swoje naturalne nierówności. Niewielkie zniekształcenia powstające w procesie wypalania dachówek należy wziąć pod uwagę w trakcie układania i ewentualnie zamieniać je miejscami, by efekt na połaci był zadowalający. Można dachówki przeszlifować, a egzemplarze nieprezentujące się w pełni dobrze umieścić w miejscach niewidocznych. Przy dachu pokrytym dachówkami falistymi niewielkie odchylenia krzywizn dachu nie są tak widoczne w pokryciu. Jednak przy płaskich elementach nie zamaskujemy nierówności. W tym przypadku każda krzywizna będzie widoczna dla oka, gdyż linie pionowe i poziome, tworzone przez rzędy dachówek, nie będą przebiegały prosto. Zaleca się, aby w czasie prac dekarskich kontrolować efekt na połaciach, obserwując powstające ułożenie dachówek z poziomu gruntu. Członek ekipy dekarskiej, dający wskazówki na bieżąco i kontrolujący linie z dołu, pomoże uniknąć prac poprawkowych, co przyspieszy przebieg budowy dachu. Warto pamiętać, że dobrze wykonane poszycie to połowa sukcesu, a wówczas montaż płaskiej dachówki BERGAMO będzie przebiegał sprawnie.

Nowoczesne oblicze ceramicznego dachu z dachówkami Röben Bergamo

Ważne!

Dachówka BERGAMO wymaga zastosowania kratki wentylacyjnej w okapie, aby zapewnić odpowiednią wentylację połaci. Gąsior powinien być uniesiony co najmniej o 5 mm, a nawet około 1 cm, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Dodatkowo, warto rozważyć zastosowanie dachówek wentylacyjnych, które dodatkowo poprawią cyrkulację powietrza pod całym dachem.


Data publikacji: 17 maja, 2024

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły