nie przypisane

Jak przeprowadzić fachową obróbkę materiałów z drewna?

Drewno to klasyczny i ponadczasowy surowiec, który nie wychodzi z mody. Jest ono plastyczne, dzięki czemu obróbka tego materiału nie sprawia większych trudności. Chcąc podjąć się fachowej obróbki elementów drewnianych, musimy skompletować niezbędne do tego narzędzia. Niezbędna jest również znajomość przydatnych i skutecznych technik. O tym, w jaki sposób zabrać się do pracy z drewnem, piszemy w dalszej części artykułu!

Jakie narzędzia wykorzystać do fachowej obróbki drewna?

Zarówno stolarstwo hobbistyczne, jak i profesjonalne, wymaga od nas użycia odpowiedniego sprzętu. Wybór konkretnych narzędzi zależy od przeznaczonego budżetudostępnego miejsca oraz indywidualnych potrzeb. Kluczowymi elementami obróbki drewna są narzędzia manualne i pomiarowe. Do pracy z tym materiałem niezbędne są też elektronarzędzia takie jak: szlifierkitokarkifrezarkigrubościówki, czy piły wahadłowe, dostępne pod adresem https://jptech-maszyny.pl/pily-wahadlowe-do-drewna. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w maszyny wieloczynnościowe do drewna. To niezwykle funkcjonalne sprzęty, którymi wykonamy różne czynności, oszczędzając też miejsce w swoim warsztacie. Co jeszcze przyda się do obróbki tego materiału? 

  • zestaw imbusów,
  • kombinerki,
  • poziomica,
  • klucz nastawny,
  • młotek,
  • piły ręczne, 
  • śrubokręty,
  • imbusy,
  • śrubki i gwoździe,
  • obcęgi i szczypce.

Korzystanie z wymienionych wyżej narzędzi już samo w sobie sprawi, że zyskamy na czasie zadbamy o wygodę w trakcie przeprowadzania prac stolarskich. 

Czy piły wahadłowe warto mieć na wyposażeniu? Dowiedz się!

Rodzaje obróbki drewna – z jakich technik możemy skorzystać?

Aby przeprowadzić fachową obróbkę drewna, samo wyposażenie stolarni nie wystarczy. Musimy też wykazać się znajomością technik wykorzystywanych w obróbce tego materiału.

Frezowanie drewna

Frezowanie drewna to technika skrawania, wykorzystywana podczas tworzenia przedmiotów codziennego użytku, jak i artystycznych dzieł. Do tej techniki używa się frezarek, czyli maszyn, w których narzędziem skrawającym są precyzyjnie dobrane frezy. Dzięki nim nadamy detalom pożądane przez nas kształty, wykonamy otwory, wgłębienia czy rowki. Przy pomocy tego sprzętu wytniemy też w powierzchni deski czy płyty obrazek imitujący płaskorzeźbę,lub dekorację ażurową. 

Toczenie drewna

Kolejną metodą obróbki skrawaniem, znajdującą zastosowanie w stolarniach jest toczenie. Na tokarce wykonamy ogólną formę elementu z drewna, czyli np. podstawę lampy, nogi do krzeseł czy stołu. Skrawanie polega na usuwaniu z powierzchni na całym jego obwodzie materiału o jednakowej warstwie. To jaki jest zakres toczenia, zależy od rodzaju tokarki i jej wielkości. Nie bez znaczenia są też zastosowane podczas tego procesu narzędzia. Tokarki dają nam możliwość stworzenia detali o powierzchni brył obrotowych (stożki, walce, kule). Toczenie to pierwszy etap skrawania, który odbywa się po cięciu drewna przy użyciu piły. W następnej kolejności materiał można szlifować czy też wykończyć go w wybrany przez nas sposób.

Gięcie drewna

Inną techniką obróbki drewna jest jego gięcie. Giąć możemy na gorąco albo na zimno. W przypadku pierwszej metody stosuje się obróbkę hydrotermiczną. Drewno wkłada się do komory nasyconej gorącą parą wodną. Gięcie na zimno przeprowadzane jest po wcześniejszym zamrożeniu materiału czy też po jego klejeniu i poddaniu ustalonym naciskom. Do tej techniki posłuży nam tak zwana giętarka. 

Ręczna obróbka drewna – na czym polega?

Z ręcznej obróbki drewna korzystają amatorzy, którzy pracują z tym materiałem na swój własny użytek. Oprócz tego stosują ją też profesjonalni stolarze, pracujący w warsztatach rzemieślniczych. W takich miejscach tworzone są wyjątkowo, artystyczne przedmioty. Ręczna obróbka tego surowca wykonywana jest również przez fachowców świadczących usługi renowacji starej zabudowy lub osoby, odpowiedzialne za tworzenie unikalnych mebli na zamówienie. Obróbka ręczna wymaga sporej wiedzy, doświadczenia, oraz wyjątkowej precyzji. Służą do niej narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia.

Obróbka drewna w zależności od projektu oraz poziomu zaawansowana, może być bardziej bądź mniej wymagająca. W każdym przypadku musimy jednak posiadać do niej odpowiednie narzędzia i poznać najczęściej stosowane techniki obróbki.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 czerwca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły