Akcesoria dachowe

Jak przygotować dach na zimę?

Zima zbliża się szybkimi krokami. Niektóre obszary naszego kraju już pokrywa biały puch, który malowniczo stroi nie tylko przyrodę, ale również dachy. Zalegający na dachu śnieg, mimo swojego bajkowego uroku, może jednak stwarzać realne niebezpieczeństwo. Warto więc przygotować swój dach zanim zima zagości na nim na dobre.

Według polskiego prawa budowlanego montaż barier przeciwśnieżnych nie jest obowiązkowy, mimo to warto się zdecydować na takie dodatkowe akcesoria dachowe już w momencie projektowania dachu. Elementy te podnoszą bezpieczeństwo osób przebywających lub przechodzących w okolicy budynku oraz chronią nasz dobytek np. samochody zaparkowane w pobliżu budynku. Zalegający na dachu śnieg jest niebezpieczny również dla samej konstrukcji dachu oraz pokrycia.

Fot. 2. Montaż Snowstopera. Jak przygotować dach na zimę?

Fot. 2. Montaż Snowstopera

Rodzaje zabezpieczeń przeciwśniegowych

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mają służyć jako zabezpieczenie przed osuwającym się z dachu śniegiem. Firma Wabis, jako znany i ceniony producent akcesoriów dachowych, w swojej ofercie posiada szereg produktów służących do ochrony przeciwśniegowej, takich jak: płotki, śniegołapy, Snowstopery. Płotki przeciwśniegowe mają zastosowanie do połaciach dachowych o kącie pochylenia od 20° do 55°. Produkuje się je ze stali ogniowo ocynkowanej, którą poddaje się dodatkowo proszkowemu lakierowaniu, dlatego są wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Występują w wielu kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do barwy pokrycia. Płotki mają różne wysokości i długości, a łączy się je za pomocą łączników i montuje na specjalnych wspornikach dobranych do rodzaju pokrycia dachowego. W ofercie Wabis znajdują się wsporniki płotków do pokryć z dachówek (ceramicznych, cementowych), blachodachówek, blachy, papy, gontów.

Specjaliści zalecają montaż co najmniej dwóch rzędów płotków na przemian w dolnej i górnej fali, tak by nie pokrywały się w linii pionowej. Takie rozwiązanie da nam pewność, że osuwający się z dachu śnieg będzie zbierał się na płotkach i powoli zacznie się tam roztapiać. Dzięki płotkom nie dojdzie do jakichkolwiek zniszczeń wywołanych opadającym śniegiem, a nasze rynny i inne elementy znajdujące się na dachu pozostaną nienaruszone. Zsuwający się po połaci śnieg może również uszkadzać elementy pokrycia dachu, które znajdą się na jego drodze. Dlatego uzupełnieniem płotków przeciwśniegowych są akcesoria rozmieszczane na całej połaci – śniegołapy. Ich zadaniem jest zatrzymanie lub przynajmniej rozdzielenie zsuwającej się masy śnieżnej na drobniejsze części. W ofercie Wabis znajdują się śniegołapy dedykowane pokryciom z tradycyjnych dachówek oraz karpiówek, z blachodachówki i pokryciom płaskim, w różnych wariantach kolorystycznych.

Fot. 3. Śniegołap do karpiówki. Jak przygotować dach na zimę?

Fot. 3. Śniegołap do karpiówki

Wabis oferuje również linię stoperów przeciwśniegowych – Snowstoper. Akcesoria te przeznaczone są do wykonywania zabezpieczeń przeciwśniegowych stosowanych do ochrony przed gwałtownym osuwaniem się śniegu, poprzez jego rozbicie na mniejsze części oraz jego częściowe utrzymanie.
W obszarach zagrożonych intensywnymi opadami śniegu zalecane jest zastosowanie ochrony przeciwśnieżnej złożonej z drewnianych bali np. z drewna dębowego lub bukowego, zamontowanych na specjalnych wspornikach.

Aby zima nie zaskoczyła

Projekt domu, szczególnie takiego, który budowany będzie na obszarze o dużej ilości opadów śniegu, powinien przewidywać zabezpieczenia śnieżne tak, by ich montaż mógł się odbyć na etapie budowy dachu. Jeśli projekt dachu nie zakłada ich zastosowania, warto skonsultować z dekarzem dodanie tych elementów. Pamiętajmy, że dobór odpowiednich akcesoriów ochrony przeciwśnieżnej i ich ilość, a także miejsce i sposób ich mocowania oraz przenoszenia obciążeń na konstrukcję budowlaną obiektu ustala projektant w zależności od wymagań dla obiektu, zaprojektowanej konstrukcji dachu, nachylenia połaci oraz strefy obciążenia śniegiem. Produkty takie należy stosować zgodnie z indywidualnym projektem technicznym obiektu, z uwzględnieniem obowiązujących norm i przepisów techniczno-budowlanych. Gdy na naszym dachu nie zainstalowano płotków czy innych elementów przeciwśnieżnych, warto zastanowić się nad ich zamontowaniem zanim śnieg nas zaskoczy. Ochrona taka przyda się zwłaszcza nad wejściami do domu i nad chodnikami, ponieważ zabezpiecza przed niekontrolowanym obsuwaniem się śniegu z połaci dachu w miejscach, w których najczęściej znajdują się ludzie.

WABIS akcesoria dachowe
Tarnawa 34a, 28-340 Sędziszów
tel.: +48 41 380 61 66
email: biuro@wa-bis.com.pl
wa-bis.pl


Data publikacji: 14 stycznia, 2019

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. zaintresowany
    wtorek, 5 lutego, 2019

    Aby zima nas nie zaskoczyła warto zainwestować w zabezpieczenia przeciwśniegowe aby uniknąć kłopotliwych sytuacji w trakcie obfitych opadów śniegu.Na rynku mamy do dyspozycji wiele takich rozwiązań,ja osobiście wybiorę zabezpieczenia firmy Wabis ponieważ wydają mi się najbardzie praktyczne i trwałe.Obecna zima mnie przekonała,że warto zainstalować zabezpieczenia przeciwśniegowe dachu.

Podobne artykuły