Jak radzić sobie ze skutkami powodzi?
W przypadku domu zalanego wodą na skutek powodzi najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się usunięciem wody, oczyszczeniem wszystkiego i odkażeniem, po czym osuszeniem sufitów, ścian i podłóg. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, bo skutkom powodzi można przeciwdziałać we własnym zakresie. Do dyspozycji jest wiele metod, mniej lub bardziej skutecznych, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję. Jedno jest pewne – należy zacząć działać jak najszybciej, aby uchronić się przed poważniejszymi szkodami.
Osuszanie po powodzi – jakich użyć metod?
Po usunięciu wody z budynku i oczyszczeniu pomieszczeń trzeba je jeszcze odkazić, a potem można przejść do ich osuszania. Do wyboru jest wiele metod, mniej lub bardziej innowacyjnych. Zacząć można od podstaw, czyli od szerokiego otwarcia okien, co sprzyja odprowadzaniu wilgoci. Intensywne wietrzenie jest skuteczne, ale nie przyniesie szybkich efektów. Tym bardziej, jeśli do zalania domu doszło w okresie jesienno-zimowym. Konieczne będzie podwyższenie temperatury w pomieszczeniach, ale tylko do temperatury niewiele ponad 30 stopni Celsjusza. Warto też włączyć wentylatory, co usprawni obieg powietrza i przyspieszy osuszanie pomieszczeń. Oczywiście w przypadku opadów atmosferycznych wietrzenie będzie mało efektywne i jest wręcz niewskazane, bo do budynku będzie przedostawała się wilgoć z zewnątrz, co tylko pogorszy sytuację. W takim przypadku pozostanie ogrzewanie i wymuszenie ruchu powietrza w pomieszczeniach. Wspomóc można się termowentylatorami, piecami, zawsze pamiętając o odpowiedniej wentylacji wnętrz.
Jeśli szukasz pomocy w osuszeniu mieszkania lub budynku, sprawdź profesjonalistów: https://aquapro.com.pl/osuszanie-po-powodzi-podtopieniach/
W jaki sposób można jeszcze pozbyć się wilgoci po zalaniu domu?
Nieocenioną pomocą w walce ze skutkami powodzi są oczyszczacze powietrza, stosuje się je przy zamkniętych drzwiach i oknach. Do wyboru są osuszacze kondensacyjne i absorpcyjne. W przypadku tych pierwszych wilgotne powietrze zostaje zassane, po czym schłodzone, a powstała para wodna skrapla się do zbiornika. Następnie do pomieszczenia zostaje wypuszczone suche i ciepłe powietrze. Przy osuszaczach aborcyjnych wilgoć pochłania chemiczny absorbent. Wysoką skutecznością charakteryzuje się osuszanie mikrofalowe, która wręcz wyciąga wilgoć z murów, rozgrzewając je i jednocześnie niszcząc chorobotwórcze drobnoustroje. Można też zastosować preparaty hydrofobizujące, które wprowadza się bezpośrednio w mur. Przeciwdziała to dalszemu podciąganiu wody. Do metod inwazyjnych zalicza się iniekcje poziome i pionowe, podcinanie muru, kładzenie tynków renowacyjnych. Wymienić można też elektroosmozę, czyli metodę wykorzystującą pole elektryczne.
Komentarze