Rolety, żaluzje i markizy

Jak skutecznie chronić poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem?

Okna dachowe są idealnym sposobem na naturalne oświetlenie pomieszczeń. Są one wykorzystywane nie tylko przy nowo powstających budynkach, ale również podczas przebudowy starych poddaszy. Zamontowane w skośnym dachu, dostarczają dużą ilość światła dziennego do pomieszczeń. Ale aby czuć się komfortowo w zaaranżowanym pomieszczeniu, musimy zadbać o odpowiednie zbalansowanie wpadającego do niego światła i ciepła. Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednią ochronę poddasza przed jego nadmiernym nagrzaniem. W tym celu, Firma FAKRO przygotowała serię akcesoriów zewnętrznych, takich jak sterowane elektrycznie markizy do okien dachowych. Są one skuteczną ochroną przed przegrzaniem pomieszczeń, a na dodatek ich obsługa jest niezwykle prosta.

Przepuszczalność energii słonecznej przez okno dachowe

Poddasze to pomieszczenie narażone na nadmierne napływanie promieni słonecznych, powodujących szybki wzrost temperatury, szczególnie latem. Na szczęście bardzo łatwo można temu zapobiec za pomocą akcesoriów zewnętrznych, takich jak markizy czy rolety. Firma FAKRO poddała próbie różne osłony przeciwsłoneczne pod kątem ich skuteczności ochrony przed nagrzewaniem pomieszczeń. W wyniku tego, okazało się, że okno dachowe z zamontowaną markizą zewnętrzną będzie przepuszczało osiem razy mniej ciepła niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. Akcesoria wewnętrzne nie chronią tak dobrze przed słońcem jak akcesoria zewnętrzne – służą one bardziej jako dekoracja wnętrz i regulacja oświetlenia. Dlatego warto zainwestować w akcesoria zewnętrzne do pomieszczeń, w których okna dachowe wychodzą na stronę południową.

Jak skutecznie chronić poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem?

Markiza zewnętrzna jest idealnym rozwiązaniem na słoneczne dni, gdyż pochłania ona promieniowanie słoneczne już przed szybą i odprowadza ciepło na zewnątrz, chroniąc tym samym pomieszczenie przed przegrzaniem. Dodatkowo markiza zewnętrzna przyciemnia wnętrze, jednocześnie nie ograniczając widoczności na zewnątrz. Ma ona korzystny wpływ na nasz zmysł wzroku, ponieważ chroni ona oczy  przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, dzięki równomiernie rozłożonym natężeniem światła. Co więcej, zatrzymuje ona szkodliwe promieniowanie UV oraz redukuje odgłos spadających kropel w deszczowe dni. Markizy to łatwe w obsłudze, powszechnie używane, sprawdzone zabezpieczenia. Ich elektryczne wersje można sterować na dwa różne sposoby.

 • AMZ Solar można obsługiwać w całości automatycznie. Ten model posiada panel solarny, ładowany za pomocą wewnętrznego akumulatora. Panel fotowoltaiczny pełni również funkcję czujnika, który wraz ze specjalnym układem elektroniki oddziałuje na promieniowanie słoneczne. Markiza sama rozsuwa się i zwija w zależności od natężenia światła na zewnątrz. Tym samym, powietrze w pomieszczeniu zachowuje optymalną temperaturę niezależnie od pogody. Możliwa jest również zdalna kontrola markizy z użyciem pilota.
 • AMZ Z-Wave jest zasilana prądem z sieci elektrycznej z użyciem zasilacza 15V DC. Sterowana jest pilotem lub przełącznikiem naściennym w bezprzewodowym systemie Z-Wave.

Instalacja markizy na oknach dachowych pomoże znacznie ograniczyć przegrzewanie się wnętrz podczas upalnych dni. Elektryczne markizy są proste w obsłudze i zapewniają możliwość komfortowej pracy i wypoczynku na poddaszu.

4.9/5 - (36 votes)

Data publikacji: 2 lipca, 2020

Autor:

4.9/5 - (36 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Damian
  czwartek, 2 lipca, 2020

  markiza na poddasze jest idealna na lato, automatyka pomaga w obsłudze. chroni przez słońcem, daje przewiew powietrza do pomieszczenia, gdzie przy rotelach tak dobrze nie ma. Fakro ma dość fajną ofertę tych akcesoriów.

 2. kos
  piątek, 3 lipca, 2020

  Jeśli chcemy mieć komfortowe i przytulne poddasze,to należy zainwestować w dobrej jakości okna dachowe.Jak dla mnie zastosowanie markiz solarnych do okien dachowych jest idealnym rozwiązaniem i chętnie będę widział u siebie AMZ-Z- Wave,ponieważ takie rozwiązanie bardzo mi się podoba.

Podobne artykuły