Budownictwo tradycyjne

Jak udekorować okno dachowe? 4 triki

Rosnąca popularność okien dachowych sprawia, że nie tylko nie unika się ich dziś, ale również chętnie się je wprowadza na poddasza. Pojawiają się w dużej liczbie, docenia się przy tym nie tylko ich niebanalny kształt, ale również to, że trudno o lepszy sposób na zaproszenie do pomieszczenia światła słonecznego i świeżego powietrza. I choć okna dachowe prezentują się doskonale, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dodatkowo je udekorować. Ciekawych trików pozwalających na zmianę sposobu postrzegania tej grupy okien jest zresztą co najmniej kilka.

1. Ozdobne firany i zasłony

Jeśli okna dachowe znajdują się na poddaszu użytkowym, warto pomyśleć o tym, jak zwiększyć ich funkcjonalność. Zwykle nie chce się odcinać takiego pomieszczenia całkowicie od dostępu do promieni słonecznych, zwraca się jednak uwagę i na to, że nie może ono zbyt szybko się nagrzewać. Jeśli dodatkowo liczy się na to, że na poddaszu będzie panować przytulna atmosfera zasłony i firany na oknach dachowych mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Na stronie: https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/firany-1041 ich wybór jest szczególnie szeroki. Bez trudu można znaleźć więc zarówno klasyczne modele, jak i nowoczesne firany z geometrycznymi wzorami będące częstym motywem w minimalistycznych pokojach dziennych i sypialniach. Kupujący sam może też zdecydować, czy mają one osłaniać jedynie okno dachowe, czy też sięgać aż do podłogi.

rolety plisowane

2. Rolety plisowane

Jeśli osobie szukającej pomysłu na ozdobę okien dachowych zależy na rozwiązaniu bardziej nowoczesnym, doskonałym rozwiązaniem będą popularne plisy. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że można regulować je zarówno od góry, jak i od dołu. Plisy zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi, sprawdzają się jednak świetnie także wtedy, gdy chce się ukryć poddasze przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Często można usłyszeć, że są dobrym pomysłem przede wszystkim w przypadku okien o standardowych wymiarach. Rzeczywiście, przez lata był to największy problem z nimi związany. Dziś jednak można zamawiać je indywidualnie licząc na to, że zostaną dopasowane nawet do nietypowych okien.

3. Okiennice wewnętrzne

Poszukując mniej typowych sposobów na ozdobienie okien dachowych, warto pomyśleć również o okiennicach wewnętrznych znanych tez jako shuttersy. Ich obecność, wbrew obawom niektórych użytkowników, wcale nie utrudnia otwierania okien. Jakby tego było mało, ruchome lamele, w które są wyposażone pozwalają na wygodne i intuicyjne regulowanie poziomu natężenia światła słonecznego. Obecność okiennic wewnętrznych pozwala też na ustawienie kąta padania światła słonecznego, co jest cennym wsparciem dla osób mających na poddaszu swoje biuro.

4. Okleiny okienne

Jeśli nie chce się wykorzystywać rolet żaluzji i zasłon, a jednocześnie myśli się o tym, aby poprawić wygląd okna, warto postawić na okleiny okienne dostępne dziś w sprzedaży w wielu kolorach i wzorach. Okleiny mogą być jednokolorowe, bez trudu można jednak znaleźć i takie, które przywodzą na myśl dawne witraże. Ich obecność na oknach znacząco poprawia atrakcyjność wizualną, przyczynia się też do tego, że okno dachowe skupia na sobie spojrzenia osób odwiedzających poddasze. Okleiny skutecznie utrudniają wgląd w to, co dzieje się na poddaszu, nie prowadzą jednak do zaciemnienia pomieszczenia pozwalając słońcu na jego swobodne rozświetlanie.


Data publikacji: 18 kwietnia, 2023

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły