Membrana dachowa

Jak uszczelniać folie dachowe?

Szczelność pokrycia dachowego przekłada się bezpośrednio na bilans energetyczny całego budynku, dlatego każdy dach, a zwłaszcza ociepleniem, należy prawidłowo zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Tym bardziej, że coraz częściej stykamy z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Ze względu na zdarzające się porywiste, intensywne wiatry, wzmożone opady śniegu i deszczu, należy zamontować folie dachowe przeciwdziałające gromadzeniu kondensatu w więźbie i termoizolacji. Jednak aby folie te w pełni spełniały swoje zadanie, należy je odpowiednio uszczelnić. W tym celu najlepiej użyć materiałów ze zintegrowanym pasem klejącym, a jeśli go nie posiadają, należy uszczelnić folię za pomocą specjalistycznych systemów klejenia. Natomiast w razie uszkodzenia produktu konieczne jest sięgnięcie po profesjonalne taśmy do sklejania i reperacji, pozwalające zespolić pokrycie w jedną zwartą całość. Na dachach spadzistych folie zazwyczaj montowane są w zakładkę od 8 do 15 cm, co w normalnych warunkach atmosferycznych jest wystarczające, ale aura jak wiadomo bywa kapryśna. Dlatego warto używać membrany z pasami klejącymi. Dodatkowo ułożone membrany można uszczelnić specjalnym, przeznaczonym do tego celu klejem.

Uszczelnianie folii

Jak uszczelniać folie dachowe?

Uszczelnianie warstwy wstępnego krycia służy przede wszystkim ochronie pokrycia przed wilgocią i wodą opadową, ale również zminimalizowaniu generowanych przez dach strat energii, wiatr wnikający przez luźne zakładki membran i inne ich nieszczelności, do materiału izolacyjnego, może bowiem w wyniku przewiewania materiału izolacyjnego powodować duże straty ciepła. Na poddaszach, na których zastosowano dokładnie uszczelnione membrany, zużywane jest o wiele mniej energii cieplnej. Poza tym dokładnie sklejone membrany zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Zdaniem Łukasza Budzyńskiego, uczestnika branżowego programu Superdekarz, jeśli chcemy, aby pokrycie było wiatroszczelne i chroniło przed utratą ciepła i przenikaniem wilgoci do termoizolacji, najlepiej jest zastosować systemy membran i elementów klejących, pamiętając, że nawet najwyższej jakości materiały nie ochronią dachu przed wilgocią i utratą ciepła w przypadku błędów na etapie montażu pokrycia.

Systemy klejenia folii dachowych

Jak uszczelniać folie dachowe?

Do niedawna uszczelnianie folii dachowych nie było takie proste jak dziś, kiedy to producenci oferują całą gamę produktów oraz akcesoriów do ich uszczelniania i klejenia. Na rynku dostępne są obecnie innowacyjne membrany Divoroll Clima+ S z warstwą refleksyjną oraz Divoroll Maximum S o najwyższej na rynku odporności na ciśnienie hydrostatyczne słupa wody 5000 mm. Oznaczenie membran literą „S” informuje, że membrany posiadają zintegrowane samoprzylepne paski kleju, a nadruki ułatwiają odmierzanie zakładek membrany w zależności od kąta pochylenie połaci. Rozwiązania tego typu sprawiają, że zastosowanie tych nowoczesnych materiałów gwarantuje nie tylko wodo- i wiatroszczelność, ale także prostotę i pewność wykonania prac dekarskich.

Taśma sklei uszkodzenia

Jak uszczelniać folie dachowe?

Prostota montażu i funkcjonalność to cechy produktów niezwykle ważne dla dekarzy – podkreśla Marek Podeszwa, Doradca Techniczny firmy Braas. A zastosowanie samoprzylepnego pasa klejącego to najprostszy i najpewniejszy, a jednocześnie bardzo ekonomiczny sposób łączenia zakładek membran dachowych – dodaje Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager z firmy Klöber-HP. W przypadku folii dachowej bez pasa klejącego, szczelność połączeń możemy uzyskać stosując taśmy dwustronnie lub jednostronnie klejące. Taśmy takie dzielą się w zależności od miejsca i celu wykorzystania – są taśmy przeznaczone do klejenia rozdarć oraz do stosowania na zakładkach i połączeniach z drewnem, murem i kominami.

Sklejanie uszkodzeń taśmą

Jak uszczelniać folie dachowe?

Warto wyposażyć ekipę dekarską w materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Podczas prac dekarskich może bowiem dojść do jakiegoś uszkodzenia produktu. Zarówno podczas transportu jaki przy montażu istnieje ryzyko naruszenia struktury folii. Ostre krawędzie dachówek, gwoździe, młotki lub inne narzędzia mogą spowodować rozdarcie membrany. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa reperacja. Najlepiej wówczas sięgnąć po specjalistyczną taśmę naprawczą do klejenia folii zapewniającą trwałe połączenia. Taśma powinna skutecznie zabezpieczyć uszkodzenia, nie obniżając funkcji paroprzepuszczalnych membran w miejscach naprawy (na przykład taśma Permo HD w ofercie firmy Klöber nadaje się do stosowania w szczególnie trudnych warunkach atmosferycznych na zewnątrz) – wyjaśnia Przemysław Skibiński.

W pełni zaizolowane pokrycie

Chcąc uzyskać odporne na wilgoć i działanie zmiennych warunków pogodowych, w pełni zaizolowane, wiatroszczelne pokrycie dachowe, należy uszczelnić również inne elementy poprzez przyklejenie folii dachowej do pasa nadrynnowego, przyklejenie (wywiniętej) membrany do kominów lub ścian bocznych. Również w tym przypadku pomocne okażą się specjalistyczne taśmy klejące, takie jak Butylon firmy Klöber, ale najpewniejsze i najbardziej ekonomiczne połączenia daje zastosowanie masy klejąco-uszczelniającej (PASTO, Klöber). Masa posiada szeroką gamę zastosowań: skutecznie klei zakładki membran układanych na pełnym deskowaniu, uszczelnia punkty przebicia membran (pod kontrłatami) i jest niezastąpiona przy montażu folii paroizolacyjnych do takich elementów, jak ściany, belki itp. Niezwykle ważne przy uszczelnianiu folii paroizolacyjnych jest dokładne poklejenie wszelkich połączeń. Tu – zdaniem Przemysława Skibińskiego – najlepiej sprawdzi się taśma do klejenia zakładek Seca i uniwersalna elastyczna taśma Wallint LD.

Jak uszczelniać folie dachowe?

Zwykle przez połać przechodzą różne elementy, takie jak przewody kominków wentylacyjnych lub odpowietrzników instalacji sanitarnej, okna dachowe itp. Miejsca tych przejść warto uszczelnić profesjonalną, elastyczną taśmą, jak Figaroll czy Braas. Taśma ta powinna być zbrojona aluminiową siatką, zapewniającą stabilność ukształtowanej formy – podkreśla Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka, Monier.

Należy pamiętać, że dach to jeden z elementów konstrukcyjnych budynku, który ma nam służyć dziesiątki lat, gwarantując odpowiedni komfort życia. Jeśli folię wstępnego krycia pozostawimy w stanie uszkodzonym i bez właściwego uszczelnienia, dopuścimy do znacznego obniżenia poziomu bezpieczeństwa dachu i poddasza i powstania szkód, których usunięcie może okazać się dużo bardziej kosztowne niż inwestycja w dobrej jakości materiały i akcesoria do klejenia, już na etapie budowy.

NW

4.1/5 - (14 votes)

Data publikacji: 29 listopada, 2012

Autor:

4.1/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Agnieszka
    niedziela, 8 sierpnia, 2021

    W razie uszkodzenia folii należy ją uszczelnić. W tym celu najlepiej użyć folii z pasem klejącym lub po taśmy do sklejania. Klej też nie może być przypadkowy, ale wybrany specjalnie do folii dachowych.

Podobne artykuły