Porady

Jak utrzymać płynność finansową jako dekarz?

dekarz na dachu

Sposobów na zachowanie płynności finansowej w mniejszych i większych firmach jest sporo, ale niewątpliwie to te pierwsze zdecydowanie częściej borykają się z trudnościami na tym polu. Warto pamiętać o tym, że przykładają się one nie tylko na bieżące zobowiązania, ale również na ceny towarów i usług, które są niezwykle istotne dla klientów końcowych. Słaba płynność finansowa staje się więc problemem konsumentów, kontrahentów czy też dostawców i niewątpliwie jest kilka ważnych przyczyn tego stanu.

Wskaźniki płynności finansowej małej firmie

Mikrofirmy to przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników i odnotowują obroty roczne poniżej 2 milionów euro. To właśnie dla tego sektora najmniej korzystne są wskaźniki płynności finansowej i bardzo łatwo można doprowadzić do problemów w tej materii. Często rozwiązaniem stałym lub doraźnym stają się preferencyjne kredyty czy faktoring https://www.firmowakasa.pl/mikrofaktoring-dla-mikroprzedsiebiorcow/. Niezmiennie jednak właściciele małych firm płynność finansową wiążą z małym przychodami i zbyt niską sprzedażą. Z drugiej strony bardziej jednak chodzi o regularność w dopływie gotówki oraz wysokie koszty prowadzenia działalności.

Jak zachować płynność finansową?

Z płynnością finansową jest również związany fakt, że wiele firm straciło ważnych klientów czy kontrahentów na skuter na przykład zawirowań w gospodarce, pandemii, inflacji, a wiele z nich w dalszym ciągu błędnie szacuje koszty towarów, usług i realizacji zleceń. W momencie, gdy dodatkowo pojawiają się reklamacje, to wskaźnik bieżącej płynności finansowej bardzo spada.

Czym może grozić utrata płynności finansowej?

Już pobieżna analiza płynności finansowej pokazuje, że mikroprzedsiębiorcom nie sprzyja ani ogólna sytuacja formalno prawna, ani ich brak umiejętności planowania czy zarządzania działalnością. To widać często chociażby w braku działań marketingowych. W efekcie już jedna niezapłacona faktura przez klienta potrafi zrujnować płynność finansową przedsiębiorstwa, a tym samym wpłynąć na jej funkcjonowanie, przyszłość oraz zobowiązanie. Dlatego właśnie poza wspomnianymi już rozwiązaniami w przypadku problemów przedsiębiorcy najczęściej sięgają po prywatne środki finansowe lub też pożyczają pieniądze od znajomych. I choć pozwala to wzmocnić wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej, to jest tak naprawdę kolejnym zobowiązaniem, które może być prostą drogą do spirali długów a w późniejszym etapie do strat rachunku przepływów pieniężnych oraz niemożności realizowania zobowiązań krótkoterminowych.


Data publikacji: 17 września, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły