Pokrycia dachowe

Jak walczyć z mchem na dachu?

Mchy uwielbiają wilgotne i zacienione miejsca. Można je spotkać w lesie, nad brzegami strumienia, w ogrodzie. Albo na dachu swojego domu. Niestety, te rośliny nawet tam potrafią się rozmnażać i całkiem dobrze sobie żyć. Ku naszemu utrapieniu, na szkodę połaci.

Skąd się bierze mech na dachu?

Porastaniu mchem sprzyja jednak nie tylko wilgoć, szczególnie narażone są połacie dachowe skierowane w północną stronę i znajdują się w sąsiedztwie parków i drzew, osłonięte od wiatru. Spadające liście z drzew, pyłki roślin i opadający kurz narażają nasz dach na zarastanie mchem. Problem więc nie dotyczy tylko, jak mogłoby się zdawać, domów zbudowanych w lesie lecz także w mieście.

Mech nie jest mile widzianym gościem. Gdy pojawi się na naszym dachu oznacza to, że jest problem z wentylacją pokrycia. Dochodzi do niego najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z zaadoptowanym poddaszem. Należy pamiętać, że powietrze musi swobodnie przepływać pod pokryciem, bo inaczej będzie osadzać się para wodna. A na powierzchni mokrej od spodu wilgoć będzie utrzymywała się dużo dłużej i stanie się wtedy idealnym podłożem do obrastania mchem.

Jak z nim walczyć?

– Wybieraj materiały najwyższej jakości, w zapobieganiu wilgoci pomogą folie i membrany dachowe a także akcesoria zapewniające odpowiednią szczelność dachu, takie jak taśma kalenicowa czy kominki wentylacyjne.

– Wybierając dachówki należy zwrócić uwagę na technologię, w jakiej została wykonana. Najważniejsza jest w tym przypadku wierzchnia warstwa dachówki. Dachówki ceramiczne mają przeważnie gładką powierzchnię. W przypadku dachówek betonowych, wybierajmy te z zastosowaną warstwą wygładzającą.

– Dbaj o prawidłowy montaż -należy dopilnować, aby pod dachówkami pozostawić odpowiednią przestrzeń umożliwiającą swobodne przepływanie powietrza od okapu do kalenicy, tak aby powietrze mogło swobodnie przepływać. Jeżeli zapewnimy dachówce odpowiednie „wietrzenie” od spodu dłużej pozostanie sucha i czysta i mech nie będzie miał co tam robić.

Czy wiesz, że…

Mchy wykorzystuje się jako ściółkę, materiał do pakowania oraz podściółkę w uprawach truskawek i poziomek. Wykorzystywane były również do uszczelniania budynków.

W japońskich ogrodach mchy nie są uważane za chwasty, są one sadzone celowo. W starych świątynnych ogrodach jest pożądanym elementem – dodaje powagi, spokoju oraz, jak niektórzy twierdzą, sprzyja medytacji.

ASZ

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 24 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły