Ubrania robocze

Jak ważne jest obuwie ochronne na budowie

Na budowie czai się wiele niebezpieczeństw. Podczas robót ziemnych, podziemnych lub budowy dróg, gdzie konieczna jest obsługa ciężkiego sprzętu budowlanego i transport materiałów, to właśnie stopy najbardziej narażone są na obrażenia i to one potrzebują szczególnie wytrzymałej ochrony, która zabezpieczy je przed urazami. Obuwie ochronne powinno jednak nie tylko chronić – liczą się również komfort noszenia i szczegóły funkcjonalne, które powinny ułatwiać pracownikom wykonywanie i tak już ciężkiej pracy. Najlepsi producenci, a wśród nich Elten, zaopatrują różne sektory w modele obuwia, które spełniają te wymagania.

Pracując na budowie, gdzie m.in. przenosi się masy ziemi, kopie fundamenty lub wierci studnie, trzeba być twardym.Tego typu prace stawiają przed pracownikami duże wyzwania – wysiłek fizyczny jest ogromny, niezależnie od tego, czy buduje się kanały, kopie rowy, czy na przykład transportuje materiał skalny. Praca z ciężkimi materiałami, z dużymi pojazdami budowlanymi jest także niebezpieczna i zwiększa ryzyko obrażeń. Dotyczy to zwłaszcza stóp, bo jeśli dostaną się pod pojazd, duże opony lub pomiędzy maszyny, może dojść do bolesnych zmiażdżeń. Pracownicy potrzebują obuwia ochronnego, które jest tak samo wytrzymałe jak oni sami, a do tego przystosowuje się do trudnych warunków na budowie.

Dzięki cholewce z materiału Cordura model ‘Matthew Pro GTX’ jest odporny na trudne warunki pracy i warunki atmosferyczne. (zdjęcie © ELTEN GmbH)
Dzięki cholewce z materiału Cordura model ‘Matthew Pro GTX’ jest odporny na trudne warunki pracy i warunki atmosferyczne. (zdjęcie © ELTEN GmbH)

Przede wszystkim stabilność

Na budowie zdarzają się wypadki wynikające z poślizgnięcia i upadku, zwłaszcza na nierównych lub śliskich z powodu deszczu podłożach. Dlatego też nowoczesne obuwie ochronne ma grube, wyprofilowane podeszwy ze ściętymi żebrami bieżnika. Nie tak łatwo się w nich poślizgnąć bez względu na pogodę. Ścięcie po obu stronach bieżnika umożliwia także bardziej stabilne i bezpieczne chodzenie.
W tę technologię podeszwy, zwaną „Safety Grip” wyposażone są modele takie jak Elten „Alessio” z klasą ochrony S3. Dzięki specjalnemu rozmieszczeniu żeber wchodzące w bieżnik zabrudzenia można szybko z niego usunąć. Ze względu na solidną skórzaną cholewkę z zabezpieczeniem nosków, buty te szczególnie dobrze nadają się na budowę. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w przypadku różnych zagrożeń w branży budowlanej stworzono model „Alessio” – jako półbuty lub buty z wysoką cholewką – ze stalową lub niezawierającą metalu ochroną przed przebiciem. Wersja stalowa jest dostępna nie tylko z podeszwą PU/PU, lecz także z podeszwą GUMA/PU. Tę kombinację zastosowano na przykład w modelu „Alessio Steel Rubber XW Mid”. Aby użytkownik mógł optymalnie dopasować buty do anatomii swojej stopy, są one dostępne w trzech różnych szerokościach. To duży plus zwłaszcza dla osób o bardzo szerokich stopach.

Osoby pracujące na dworze przy wietrze i deszczu oraz mające stale kontakt z materiałami takimi jak gruz, kamienie, materiał skalny, ziemia, wapień czy beton potrzebują butów, które wytrzymają duże obciążenia. Do takich zastosowań nadają się modele z hydrofobowymi i odpornymi na rozdarcie materiałami zewnętrznymi, takimi jak Cordura, które zapewniają wodoszczelność i wysoką wytrzymałość. Dodatkową ochronę przed wiatrem i wodą stanowi membrana Gore-Tex. Dzięki niej buty oddychają, ponieważ para wodna wydostaje się z buta przez membranę, ale z zewnątrz do środka nie dostaje się wilgoć. Zapewnia w ten sposób suchość stóp i reguluje klimat w butach. Wszystkie te cechy można znaleźć na przykład w modelu Elten „Matthew Pro GTX”.

Technologia podeszwy „Safety Grip”, zastosowana na przykład w butach ochronnych z wysoką cholewką Elten „Alessio blue Mid ESD S3”, zapewnia bezpieczeństwo i przyczepność na każdym podłożu. (zdjęcie © ELTEN GmbH)
Technologia podeszwy „Safety Grip”, zastosowana na przykład w butach ochronnych z wysoką cholewką Elten „Alessio blue Mid ESD S3”, zapewnia bezpieczeństwo i przyczepność na każdym podłożu. (zdjęcie © ELTEN GmbH)

Więcej niż tylko ochrona

Obuwie ochronne wyróżnia się obecnie nie tylko funkcją ochronną, lecz także komfortem i ergonomią. Ten aspekt jest ważniejszy niż kiedykolwiek do tej pory, bo jeśli obuwie ochronne jest niewygodne, obciera lub ciśnie, staje się ciężarem – i w najgorszym razie w ogóle nie jest używane. Aby zapewnić komfort noszenia, buty muszą optymalnie pasować do indywidualnego kształtu stopy. Także swoboda ruchu odgrywa ważną rolę w przypadku pracowników budowlanych, którzy często pracują na stojąco, klęcząc i kucając.

Półbuty z klasą ochrony S3 „Mason Pro Rubber Low” z poszerzonej serii Elten „Ergo-Active” spełniają te wymagania. Seria została zaprojektowana na podstawie dynamicznego pomiaru stóp. Wcześniejsze pomiary statyczne wykazały, że istnieją trzy rodzaje stóp: szerokie, normalne i wąskie. Zaprojektowane pod tym kątem kopyta – po trzy warianty na każdy rozmiar – zostały dodatkowo ulepszone, aby zapewnić jeszcze większy komfort. Firma Elten wspólnie z prof. dr med. Stefanem Grauem (z uniwersytetu w Tybindze/Goteborgu) przeprowadziła w tym celu analizę stóp w ruchu. W ich rezultacie modele z poszerzonej serii „Ergo-Active” mogą rozszerzać się w niektórych miejscach, zaś w innych miejscach dają większe wsparcie. Podeszwa dostosowuje się do naturalnego ruchu stopy. Z kolei model „Mason Pro Rubber” z tej serii jest wyjątkowo wytrzymały za sprawą ochronnego noska z dodatkową osłoną z TPU. Chroni ona przed zbyt szybkim zużyciem i sprawia, że buty są odporne na trudne warunki pracy na budowie.

4.9/5 - (23 votes)

Data publikacji: 3 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kamil
    czwartek, 3 października, 2019

    Obuwie robocze to rzeczywiście bardzo ważne element wyposażenia. Sam przekonałem się, iż kilka razy uniknąłem bolesnych uderzeń, które przejął na siebie but. Z przyjemnością patrzy się na ich wygląd – często wyglądają lepiej niż buty oferowane w normalnej cywilnej wersji. Buty firmy Elten to szeroka gama oferowanych modeli z uwzględnieniem potrzeb w zależności od warunków pracy. Jednocześnie można sobie dopasować but do szerokości stopy – super sprawa, zero otarć. Ja wybrałbym model Matthew Pro GTX.

  2. Paweł
    czwartek, 3 października, 2019

    Obuwie robocze to obowiązkowa sprawa podczas pracy. Przy wyborze trzeba zastanowić się jaki najbardziej możliwy rodzaj zagrożenia może wystąpić i wybrać model, zastosowane technologie, wygląd. Producenci tworzą różne serie, rodzaje butów, uniwersalne do wszystkiego są mało spotykane.

Podobne artykuły