Porady

Jak wybrać dobre biuro projektowe?

Budowa domu rozpoczyna się od projektu, za który odpowiada biuro projektowe. Dobrze zaplanowany projekt to gwarancja komfortowego zakwaterowania i możliwość uniknięcia problemów, które mogłyby się pojawić już po oddaniu budynku do użytkowania. Nie warto więc wybierać pierwszego lepszego projektu czy kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając biuro projektowe i jak uniknąć współpracy z niedoświadczonym architektem.

Cena projektu domu

Projekty domów jednorodzinnych można nabyć w różnorodnych cenach. Wiele zależy od prestiżu architekta oraz rodzaju projektu (gotowy lub indywidualny). Sugerowanie się ceną jest jednym z podstawowych błędów popełnianych przez inwestorów, którzy w ten sposób chcą zaoszczędzić na budowie domu. Warto jednak pamiętać, że słaby projekt (a takie często są te najtańsze) może nam przysporzyć sporo problemów – zarówno na etapie budowy, jak i podczas mieszkania i eksploatacji. Dom stawia się zazwyczaj tylko raz w życiu, dlatego należy zadbać o to, by projekt był dopracowany i w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Tani projekt tylko z pozoru się opłaca, gdyż może w przyszłości generować dodatkowe koszty związane na przykład z nadmierną utratą ciepła. Może też się okazać, że kupiony w okazyjnej cenie projekt jest niewykonalny, co z kolei wiąże się z koniecznością zakupu nowego projektu lub zlecenia kosztownych poprawek. 

Doświadczone biuro projektowe

Projektowanie domów jednorodzinnych wymaga wiedzy i doświadczenia. Aby uniknąć błędów i pomyłek, warto postawić na projektanta, który działa na rynku od co najmniej kilku lat. Znalezienie takiego architekta wcale nie jest trudne – wystarczy wpisać w Google frazę „biuro projektowe” + miasto, w którym chcemy skorzystać z jego usług. Dobry architekt dba o swój wizerunek i szanuje czas potencjalnego klienta, dlatego może pochwalić się stroną internetową z informacjami na temat firmy, bazą gotowych projektów i przykładowymi realizacjami. Doświadczone biuro projektowe bardzo dobrze zna prawo budowlane i wie, jak doradzić w wyborze najlepszego projektu. Dobry projektant jest również na bieżąco z trendami, dlatego w ofercie takiego biura powinny się znaleźć nowoczesne, energooszczędne budynki. 

Opinie i realizacje

W dobie internetu sprawdzenie opinii o architekcie zajmuje kilka minut. Warto poszukać w różnych miejscach – przejrzeć referencje na stronie biura i znaleźć opinie w Google oraz w mediach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest również pozyskiwanie opinii od znajomych, którzy niedawno wybudowali dom. Opinia z pierwszej ręki, od zaufanej osoby jest najbardziej wiarygodna. Szukając dobrego biura projektowego, sprawdź również jego dotychczasowe realizacje, które powinny się znaleźć na stronie www. Jeśli architekt nie udostępnia opinii poprzednich klientów, możesz także poprosić o referencje. Wyznacznikiem jakości biura projektowego są również zdobyte nagrody, wyróżnienia i certyfikaty.

Rozbudowana oferta

Projekt powinien być dopasowany do potrzeb klienta, nigdy odwrotnie. Jeśli więc biuro projektowe może pochwalić się jedynie skromną ofertą, która nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, szukaj dalej. W ofercie architekta powinny się znaleźć zarówno projekty gotowe, jak i indywidualne, które różnią się pod względem zabudowy, wielkości, stylu, przeznaczenia oraz zastosowanych rozwiązań i technologii. W ofercie dobrego architekta dostępne są więc projekty domów parterowych, z poddaszem, wolnostojących, wielorodzinnych, bliźniaczych i szeregowych – w wielu opcjach do wyboru. Jeśli wśród projektów gotowych nie znajdziesz tego, czego szukasz, projektant powinien być w stanie zaoferować projekt indywidualny.

Znajomość rynku lokalnego

Projektowanie domu należy dopasować do danego obszaru, biorąc pod uwagę takie elementy jak ukształtowanie terenu czy warunki klimatyczne. Inaczej buduje się więc domy na terenach górskich, a zupełnie inaczej w okolicach górniczych czy nadmorskich. Każdy obszar wyróżnia się inną specyfiką architektoniczną, dlatego warto korzystać z ofert lokalnych firm. Inną opcją jest wybór projektu gotowego, który można poddać adaptacji u lokalnego architekta. Taką możliwość zapewnia biuro projektowe Lipińscy Domy z Wrocławia, które oferuje projekty indywidualne i gotowe dla klientów z całej Polski.

Pierwsze wrażenie

Strona internetowa jest wizytówką firmy, dlatego biuro projektowe, które dba o swój wizerunek, inwestuje w profesjonalną, regularnie aktualizowaną stronę www. Na pierwsze wrażenie wpływają też nasze odczucia po rozmowie telefonicznej, wymianie wiadomości lub spotkaniu z architektem. Zwróć uwagę na łatwość komunikacji, umiejętność przekazania technicznych informacji w zrozumiały sposób oraz to, czy architekt potrafi dopasować projekt do Twoich oczekiwań. Istotną rolę odgrywa również czas oczekiwania na odpowiedź czy spotkanie – jeśli musisz kilka razy dzwonić do biura, zanim doczekasz się kontaktu ze strony architekta, możesz się spodziewać, że tak niestety będzie wyglądała cała współpraca.


Data publikacji: 18 marca, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły