Okna dachowe

Jak wybrać dobry projekt domu z oknami Velux

Dom buduje się raz w życiu, dlatego wiąże się z tym wiele emocji i stresów, wynikających z konieczności podejmowania trudnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór dobrego projektu. Specjaliści firmy Velux podpowiadają, jak rozpoznać, czy projekt jest odpowiedni i czy wybudowany zgodnie z nim dom będzie funkcjonalny i wygodny.

Planując budowę domu inwestor musi przede wszystkim podjąć decyzję, czy wybrać projekt gotowy czy zamówić indywidualny projekt u architekta. W związku z tym, że priorytetem jest zazwyczaj czas i obniżenie kosztów, największą popularnością cieszy się pierwsza opcja. Zwłaszcza, że oferta projektów domów typowych jest ogromna – na rynku dostępne są tysiące propozycji zróżnicowanych pod względem wielkości i stylu. Zależnie od możliwości i potrzeb, inwestorzy mogą wybierać spośród domów o tradycyjnej lub nowoczesnej bryle, willi, rezydencji, domów parterowych lub z poddaszem użytkowym.

Liczy się wnętrze

W budynkach spędzamy obecnie 90% czasu, dlatego to, jaki projekt domu wybierzemy, będzie miało ogromny wypływ na życie jego mieszkańców. Pamiętajmy więc, by dom wybierać od środka, a nie od zewnątrz. Podstawowym kryterium powinny być przede wszystkim kwestie związane z efektywnością energetyczną, wysokiej jakości klimatem wewnętrznym, oświetleniem oraz dbałością o środowisko naturalne. Każdy z tych czynników ma bowiem istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – zapewnia zdrowy sen, przeciwdziała rozwojowy alergii, pozwala zredukować stres i zwiększa naszą wydajność. Takie projekty – nowoczesne i energooszczędne – znajdziemy w ofercie renomowanych i doświadczonych pracowni architektonicznych, dlatego warto na wstępnym etapie poświęcić chwilę na znalezienie biura, którego projekty spełniają te kryteria.

Wielkość domu

Wnętrze doświetlone oknami dachowymi VeluxWnętrze doświetlone oknami dachowymi VeluxPowierzchnia domu to bardzo ważny parametr, który w oczywisty sposób łączy się z liczbą osób w rodzinie oraz jej stylem życia. Zastanówmy się, ile faktycznie miejsca potrzebujemy, czy zależy nam na dużej przestrzeni wspólnej, czy w przyszłości rodzina powiększy się i już teraz warto wygospodarować dodatkową przestrzeń na pokoje dziecięce. Jak duża powinna być kuchnia, czy wystarczy jedna łazienka, czy niezbędne jest dodatkowe miejsce na przykład na pomieszczenie gospodarcze, pokój dla gości, a może gabinet do pracy? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nie tylko określić wielkość powierzchni domu, ale też obliczyć, ile pieniędzy będziemy musieli wydać na jego budowę. Każdy dodatkowy metr kwadratowy oznacza bowiem kolejne koszty.

Działka, dach i poddasze

Należy uwzględnić również wielkość terenu, na którym powstanie dom. Ze względu na ograniczenia finansowe, wielu inwestorów dysponuje stosunkowo niewielkim działkami, często o niestandardowym kształcie. W takiej sytuacji bardzo dobrym wyborem są projekty domów z poddaszem użytkowym – nie zajmują tyle miejsca na działce, co dom parterowy, a mimo to dają możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni użytkowej.

Połać dachu z oknami dachowymi Velux– Taki budynek to bardzo komfortowe rozwiązanie – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX. Adaptacja poddasza daje szerokie możliwości aranżacyjne, a projekt pozwala na klarowne oddzielenie strefy dziennej od części przeznaczonej do snu i wypoczynku, którą można umieścić na piętrze, a jeśli zaś ogranicza nas budżet, na urządzenie poddasza możemy zdecydować się na późniejszym etapie, już w trakcie użytkowania domu.

Planując poddasze mieszkalne należy  wziąć także pod uwagę kształt dachu. W przypadku małych domów, najlepszym rozwiązaniem jest klasyczny dach o prostym kształcie, który zapewnia najwięcej przestrzeni użytkowej, a co więcej jest łatwiejszy i tańszy w wykonaniu. Gdy dom jest nieco większy, sprawdzą się również efektownie wyglądające, dachy wielospadowe.

Nowoczesny dom z oknami dachowymi Velux.

Koniecznie sprawdźmy zapisaną w projekcie wysokość ścianki kolankowej – tego parametru nie można bowiem zmieniać bez wiedzy projektanta, a decyduje on o komforcie korzystania z poddasza. Wysokość ścianki kolankowej będzie również determinowała wybór okien dachowych – w przypadku niskiej ścianki kolankowej, około 100 cm, najlepszym rozwiązaniem są okna z górnym otwieraniem. Uchwyt jest wówczas dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zamontowania okna wyżej, na przykład na wysokości 200 cm lub więcej, wygodniejsze będą okna z dolnym otwieraniem, pamiętajmy jednak, że w tym przypadku nie mamy możliwości wyglądania na zewnątrz i bezpośrednio pod oknem nie możemy ustawić mebli, gdyż utrudnią nam jego otwieranie.

Wnętrze poddasza doświetlone oknami dachowymi Velux. Światło dzienne

Kluczowe znaczenie ma też usytuowanie budynku względem strony świata – od tego bowiem zależy, ile światła dziennego wpadnie do pomieszczeń, na przykład: w salonie, w którym rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu, najkorzystniejsza będzie ekspozycja na południowy-zachód, w sypialni zaś komfort zapewni lokalizacja wschodnia lub północna. Mniej światła będziemy potrzebować także w kuchni, w której sprawdzi się ekspozycja północna lub północno-wschodnia.

Wnętrze poddasza doświetlone oknami dachowymi Velux.Wybierając projekt domu zwróćmy ponadto uwagę na wielkość i ilość okien. Powierzchnia przeszklenia powinna stanowić co najmniej 10% powierzchni podłogi pokoju – radzi Monika Kupska-Kupis. Wybierajmy więc okna, które mają największą powierzchnię szyby. Aby zapewnić lepszy rozkład światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia – przy takim ułożeniu, nawet przy tej samej ilości okien, pomieszczenie będzie lepiej doświetlone.

Wnętrze poddasza doświetlone oknami dachowymi Velux.

Zwykle postrzegamy okna jako miejsce strat ciepła, pamiętajmy jednak że są one także źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie, a ich rozmieszczenie ma kluczowe znaczenie dla bilansu energetycznego budynku. Okna zamontowane od południa otwierają dom na bezpośrednie światło słoneczne, zapewniając pozytywny bilans energetyczny (zyskują więcej energii niż tracą), dlatego tutaj najlepiej zastosować standardowe energooszczędne szyby, dla uzyskania dodatniego bilansu i optymalnego doświetlenia. Od północy straty ciepła są większe, ale okna doświetlają wnętrza łagodnym, rozproszonym światłem, więc w tym przypadku, aby ograniczyć straty ciepła najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową.

Kup projekt – wygraj okno

Teraz poszukiwanie idealnego projektu będzie jeszcze łatwiejsze – z inicjatywy firmy VELUX i pięciu pracowni powstała kolekcja nowoczesnych i energooszczędnych projektów domów. Wszystkie propozycje oparte są o ideę Domów Aktywnych, która zachęca do redukowania zużycia energii poprzez odpowiednią lokalizację budynku na działce. Właściwe zaplanowanie okien względem stron świata, zastosowanie właściwej izolacji cieplnej oraz nowoczesnych systemów instalacji przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Wnętrze poddasza doświetlone oknami dachowymi Velux.Kolekcja Dom aktywnych rozwiązań to 25 projektów, różnorodnych pod względem stylu, wielkości i rozkładu pomieszczeń, które oferują wyjątkowy komfort ich przyszłym mieszkańcom. Wszystkie projekty z kolekcji zawierają pełen pakiet praktycznych rozwiązań, w tym okien dachowych w wielu typach i rodzajach oraz przesłon słonecznych, dodatkowo poprawiających bilans energetyczny.

Dla osób, które zdecydują się na zakup projektu z kolekcji Dom aktywnych rozwiązań, firma VELUX przygotowała specjalną ofertę – pierwszych 75 inwestorów otrzyma do nowego domu okno VELUX Standard Plus. Warto więc już teraz sprawdzić, czy jeden z polecanych projektów spełnia nasze oczekiwania – promocja trwa do 31 grudnia 2016 roku.

Wnętrze poddasza doświetlone oknami dachowymi Velux.

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 11 sierpnia, 2017

Autor:

4.9/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. agata
    sobota, 16 czerwca, 2018

    Wybór projektu domu to decyzja niemal na całe życie to właśnie od tego niezwykle ważnego wyboru zależy nasz późniejszy komfort życia. To super, że firma VELUX zaangażowała się we współpracę z pracowniami architektonicznymi dzięki temu można zakupić projekt w którym dom nie tylko będzie energooszczędny ale i piękny dzięki odpowiedniemu wyborze okien.

  2. Lolek
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Moim zdaniem najlepiej zamówić projekt u architekta. Wtedy mamy największy wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz dom. Często gotowe projekty z internetu i tak trzeba przerabiać, bo coś nam w nich nie pasuje. Gdy ja szukałem projektu swojego domu to w każdym coś mi nie pasowało i w końcu poszedłem do architekta, który zaprojektował dokładnie tak jak chciałem.

  3. madziar1982
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Wybór odpowiedniego projektu jest niewątpliwie niezwykle istotny.
    Dom to niestety nie klocki, które można przestawiać wedle uznania, dlatego trzeba wszystko zaplanować z głową. Zaplanowanie przestrzeni wokół domu to również ważny aspekt. Kolekcja domów energooszczędnych opisywana w artykule jest niezwykle interesująca – tego typu domy to przyszłość która powinna stać się standardem. Projekt opracowany przez profesjonalną firmę architektoniczną zdecydowanie najbardziej mnie przekonuje.

  4. Wiki
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Trzeba przyznać, że Velux nie przestanie zaskakiwać. Zaangażowanie firmy Velux w projektowanie domów nabiera zupełnie innego wymiaru. Profesjonaliści w dziedzinie właściwego naświetlenia wnętrz, dzięki zarówno odpowiedniemu zlokalizowaniu okien, jak i doborze właściwej ich wielkości.

  5. Kami
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Z własnego doświadczenia wiem jak ważne jest wybranie odpowiedniego projektu przy planowaniu budowy domu. Warto zwrócić uwagę na rzeczy poruszane w artykule – zastanowić się nad konieczną wielkością domu, poddaszem, usytuowaniem budynku, wielkością okien. Wydaje mi się, że firma VELUX stworzyła interesującą kolekcję gotowych projektów domów, do której warto zajrzeć przy wybieraniu planów naszego wymarzonego budynku.

  6. PRZYJACIEL
    niedziela, 1 lipca, 2018

    Pomimo dużej ilości gotowych projektów dostępnych w internecie stawiałbym jednak na projekt SWÓJ…taki, który my chcemy, ten wymarzony, wyśniony pełen własnych pomysłów, udogodnień…. oczywiście pod okiem dobrego architekta 🙂
    Bardzo dobrym pomysłem proponowanym jest projekt z poddaszem użytkowym, szczególnie że to poddasze faktycznie można wykończyć, dopieścić już mieszkając w nowym domu….nie goni nas wtedy czas, ograniczone możliwości finansowe czy brak pomysłów na to jak wykorzystać poddasze…

  7. robert258
    niedziela, 1 lipca, 2018

    Ludzie sobie nie zdają sprawy z tego jak kluczowe decyzje podejmowane są na etapie projektowania domu. Właśnie dlatego osobiście skłaniam się ku opcji z architektem. Niewielkie oszczędności mogą się zemścić szybciej niż nam się wydaje.

  8. moralud
    niedziela, 1 lipca, 2018

    Artykuł na pewno przydatny dla tych którzy mają zamiar budować i to zapewne pierwszy i ostatni dom w swoim życiu. Niewiele miejsca poświęcono domom energooszczędnym a nie wspomniano nawet o domach pasywnych. Okna Velux zarówno w jednych jak i drugich to dobry wybór ale dobrze wiedzieć, że jest wiele innych firm konkurencyjnych cenowo.

  9. piok5
    poniedziałek, 2 lipca, 2018

    Wybieranie projektu nigdy nie jest łatwą sprawą. W końcu od niego zależy to, co stanie się naszym domem. Pamiętajcie że to wy jesteście głównymi zarządcami w waszym projekcie i wszystko jest dla was !

Podobne artykuły