Na rynku

Jak wybrać ekologiczny kominek? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Chcesz cieszyć się ciepłem lecz zależy Ci na tym, by wyposażenie Twojego domu było jak najbardziej ekologiczne? Biokominek to rozwiązanie, które przypadnie Ci do gustu – zobaczmy, czym się kierować przy jego wyborze!

Jaki biokominek wybrać – wolnostojący czy do zabudowy?

Decydując się na zakup biokominka, możemy wybierać spośród dwóch podstawowych rodzajów:

– biokominki wolnostojące – można je postawić w dowolnie wybranym miejscu i w każdej chwili przenieść – warto po nie sięgnąć wtedy, gdy chcemy korzystać z urządzenia w różnych pomieszczeniach;

– biokominki do zabudowy – bardziej estetyczne rozwiązanie, w przypadku którego wszystkie elementy konstrukcyjne zostają zabudowane w ścianie – dlatego też nie są one widoczne podczas codziennego użytkowania. Montaż takiego biokominka należy jednak przewidzieć już na początkowym etapie projektowania i wykańczania wnętrza, gdyż wymaga on odpowiedniego przygotowania ściany.

Rodzaj paliwa – płynne czy żelowe?

Dostępne na rynku kominki różnią się również rodzajem paliwa, które służy do ich zasilania. Możliwości są tutaj dwie: biopaliwo płynne lub żelowe. Co warto o nich wiedzieć? Ich wydajność jest porównywalna – w obu przypadkach litr biopaliwa wystarcza na około 6 godzin palenia. Wybierając rodzaj paliwa, kierujmy się zatem po prostu swoją wygodą – zastanówmy się, który sposób dozowania produktu będzie dla nas bardziej komfortowy.

Czy stosowanie biopaliwa w zamkniętym pomieszczeniu jest całkowicie bezpieczne? Mieszanki do biokominków składają się najczęściej z etanolu, który podczas spalania rozpada się na parę wodną i niewielką ilość dwutlenku węgla – porównywalną do ilości produkowanej w ciągu dnia przez dorosłego człowieka. W procesie tym nie powstaje jednak dym ani inne cząsteczki groźne dla zdrowia – możemy więc śmiało korzystać z niego w zamkniętym wnętrzu.

Wygląd ekologicznego kominka

W przypadku urządzeń przeznaczonych do zabudowy, wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy – w końcu ich obudowa i tak jest w większości schowana w ścianie. Kupując biokominek wolnostojący, powinniśmy natomiast zwrócić uwagę na jego estetykę i upewnić się, że pasuje do wystroju pomieszczenia. Na rynku znajdziemy szeroki wybór modeli w różnych kształtach i kolorach – odnalezienie tego właściwego nie powinno zatem sprawić trudności.

4.9/5 - (35 votes)

Data publikacji: 27 grudnia, 2018

Autor:

4.9/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Katarzyna
    czwartek, 27 grudnia, 2018

    Fajna sprawa z tym biokominkiem wolnostojącym, można go przenieść prawie w dowolne miejsce domu. Nie widziałam, że jest takie rozwiązanie, kominki czy w tym przypadku biokominki kojarzą mi się z zabudową. Wybór paliwa też stał się mniej uciążliwy dla wszystkich, nie brudzi i nie kopci. Super pomysł taki biokominek.

  2. Jacek
    czwartek, 10 stycznia, 2019

    Jeśli mam wybrać biokominek do swojego domy,to z pewnością wybiorę ten do zabudowy jest to rozwiązanie na tyle estetyczne aby mnie zadowolić.Osobiście raczej wybiorę biopaliwo żelowe jet ono według mnie bardziej praktyczne.Myślę,że jeszcze w tym roku taki biokominek zainstaluję ,tylko mszę znaleźć naprawdę solidnego fachowca co się na tym zna.

  3. BasiaV
    wtorek, 12 lutego, 2019

    Ja używam biopaliwa w płynie lux fire, znalazłam już nawet patent, aby nie rozlewać przy nalewaniu. A jak jest z paliwem w żelu ? Jak się go aplikuje do zbiorniczka ?

  4. rafal8647
    poniedziałek, 26 sierpnia, 2019

    ciekawy artykuł

Podobne artykuły