Okna dachowe

Jak wybrać idealne okna na poddasze?

Współczesna architektura promuje szczególnie domy ze spadzistymi dachami. Modna jest dziś również adaptacja poddaszy pod nowoczesne przestrzenie mieszkalne. Wymusza to konieczność odpowiedniego doboru i montażu okien dachowych, co w praktyce okazuje się prawdziwym wyzwaniem.

Problematyczne jest przede wszystkim określenie optymalnych wymiarów okien do poddaszy, ale również wybór najlepszego typu oraz producenta tych elementów. Istotnym procesem jest wreszcie sam montaż okien dachowych. Powinien on obejmować bowiem zastosowanie odpowiednich materiałów uszczelniających oraz izolacyjnych, o czym bardzo często się zapomina.

Wielkość okna uzależniona nie tylko od powierzchni przeszklenia

Najbardziej typowe wymiary okien dachowych to takie, w których powierzchnia szyby jest nie mniejsza niż 10% powierzchni podłogi pomieszczenia. To stara zasada, która jest dzisiaj niczym aksjomat w branży budowlanej. Obecnie jednak uznanie zyskują także inne aspekty optymalnego wymiaru okien do poddaszy. Według ekspertów należy brać też pod uwagę usytuowanie i specyfikę danej przestrzeni – przede wszystkim kąt pochylenia połaci dachowej. W miejscach, gdzie jest on stosunkowo niewielki, warto postawić na okna o większej wysokości. Nie zawsze jednak jest to wybór najlepszy. Jeśli klientowi zależy bowiem na dużej ilości naturalnego światła, lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie większej liczby okien o mniejszej powierzchni. Najlepiej też korzystać typowych wymiarów okien, gdyż produkowanie pod wymiar w przypadku okien dachowych jest drogie i się nie opłaca. to kwestia niezwykle indywidualna i zależna od licznych parametrów danego miejsca.

Miejsce zamontowania okna dachowego a przepisy prawne

Montaż okien dachowych jest dzisiaj przedmiotem wielu regulacji normatywnych zarówno w polskim, jak i w międzynarodowym systemie prawnym. W Polsce kwestię tę uregulowało poprzez rozporządzenie z 1997 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także aktem prawnym o tożsamej randze z roku 2002 Ministerstwo Infrastruktury. Dokumenty te unormowały sprawy związane z warunkami technicznymi budynków oraz ich właściwym usytuowaniem. Analizując przepisy znajdujące się w powyższych aktach prawnych, warto odnotować kilka istotnych zaleceń, które powinny być spełnione podczas montażu okien dachowych. Po pierwsze, odległość od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu (mierzona w poziomie) do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 4 m. Po drugie, okna do poddaszy powinny być zakładane w stosownej odległości od podłogi. Przykładowo w budynkach usytuowanych poniżej 25 metrów nad terenem wartość ta musi przekraczać 80 cm.

Istotne znaczenie mają ponadto inne przepisy, które odnoszą się już do konkretnych rodzajów okien dachowych, stworzone przez Instytut Techniki Budowlanej. Jest to instytucja, która już od czasów dwudziestolecia międzywojennego dba o najwyższą jakość polskiego budownictwa. Jednocześnie stoi na straży praw jednostek, które korzystają ze wszelakich obiektów budowlanych. Zgodnie z treścią jego instrukcji okna do poddaszy z nawiewnikami powinny zostać tak zamontowane, by nawiewnik znalazł się na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, mierząc od dolnej krawędzi nawiewnika (źródło: Nawiewniki powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, Instytut Techniki Budowlanej, ISBN 83-7130-388-2, nr 343/96).

Odpowiednie materiały montażowe determinują jakość funkcjonowania okien dachowych

Praktyka budowlana pokazuje, że podczas montażu okien dachowych zapomina się o niebagatelnej roli, jaką spełniają materiały izolacyjne i termiczne. To bardzo często obniża późniejszą wartość użytkową takich okien. Specjaliści zachęcają więc, by nie oszczędzać na tych istotnych kwestiach. Szczególnie rekomendowane są kołnierze uszczelniające, specjalne ramy izolacyjne, a także inne elementy chroniące przed wilgocią i stratami ciepła np. folia paroizolacyjna. . Kołnierz uszczelniający jest odpowiedzialny za odprowadzenie wody i topniejącego śniegu poza obrys okna, najczęściej wykonany jest z aluminium lub miedzi. Najlepiej aby był dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego np. blachy, dachówki lub gontu. Właściwej izolacji termicznej służą ponadto ramy izolacyjne.

Obecnie na rynku pojawiają się oferty prawdziwie innowacyjne pod względem właściwości izolacyjnych. Taki charakter mają np. okna do poddaszy marki Velux. Firma ta wprowadziła ponadto do swojej gamy produktów serię kołnierzy uszczelniających, które są sprzedawane w komplecie z ramą izolacyjną. Dzięki temu kontrahent w jednej cenie ma zapewnione wszystkie niezbędne akcesoria montażowe, które idealnie ze sobą współgrają, gwarantując najwyższą jakość izolacji. Jednocześnie wielkością dostosowane są zawsze do typowych wymiarów okien.

Wybór okien jest uzależniony od wielu czynników

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje okien. Dzisiaj najczęściej montuje się też okna obrotowe, uchylno-obrotowe, ale i wyłazowe czy kolankowe. To, które z nich są optymalne dla danego miejsca, jest uzależnione od wielu czynników. Niektóre mają charakter obiektywny (kąt nachylenia dachu, konstrukcja więźby dachowej, wysokość zamontowanego okna), inne natomiast – zdecydowanie subiektywny (przeznaczenie okna, preferencje klienta co do ilości światła naturalnego w pomieszczeniu, urządzenie pomieszczenia). Mając na uwadze ostateczny wybór rodzaju okien, należy uwzględnić wszystkie powyższe czynniki na równi. Okna obrotowe można otwierać, ale trudno przez nie wyjrzeć lub się wychylić za okno. Gdy jednak klient oczekuje czegoś więcej (swobodny dostęp do okna, szeroki widok), warto zamontować okna uchylno-obrotowe. Gwarancją najwyższego komfortu i bezpieczeństwa podczas wychodzenia z budynków bezpośrednio na dach jest natomiast zakup typowych okien wyłazowych, które mają najczęściej blokadę skrzydła aby się nie zatrzasnęło Na rynku są dostępne również inne rodzaje okien o różnych specjalnych funkcjach, jak na przykład balkon dachowy. Warto podczas wyboru i zakładania okien pamiętać o powyższych podstawowych zasadach i wskazaniach. Tylko wówczas zamontowane okna będą idealnie spełniały swoją funkcję.

4.9/5 - (36 votes)

Data publikacji: 17 września, 2014

Autor:

4.9/5 - (36 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Łukasz
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Poza doświetleniem poddasza okna dachowe mogą być ozdobą pomieszczenia. Trzeba tylko dokonać dobrego wyboru…. A jest w czym wybierać.

 2. Iwko24
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Nie wiedziałam,ze istnieje tyle przepisów prawnych odnośnie montażu okien dachowych. Montaz takich okien jak i dobór odpowiednich najlepiej powierzyć fachowcom.

 3. sławek
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Okna dachowe to doskonały sposób na doświetlenie poddasza.Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje okien jest w czym wybierać są okna obrotowe, uchylno-obrotowe i nne wybór zależy kąta nachylenia dachu, konstrukcji więźby dachowej należy jednak pamiętać o bardzo dokładnym montażu ze względu na ryzyko przecieków podczas opadów a i straty cieplne mogą być znaczne.

 4. marzyciel
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Okno na mieszkalnym poddaszu – to kontakt ze światem. To źródło naturalnego światła niezbędnego człowiekowi do zachowania komfortu psychicznego. To strona psychologiczna. Z drugiej strony okno dachowe powinno zapewnić bezpieczeństwo, szczelność przed opadami i właściwą izolację dla uzyskania komfortu cieplnego. Te wszystkie aspekty trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze okna dachowego. No i oczywiście fachowy montaż, który zapewni zgodność z obowiązującymi przepisami.

 5. Walek
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Dobór i montaż okien jest bardzo istotny i uzalezniony od wielu czynników . Dzisiejsze nowoczesne budowle bywaja spadziste , gdzie sa usytuowane mieszkalne poddasza .Przy montażu znaczenie mają materiały termiczne i izolacyjne .Dzis juz montuje się okna uchylno -obrotowe czy obrotowe.Stosuje sie je w zaleznosci od przenaczenia na poddaszu , żeby były funkcjonalne.

 6. Waldemar
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Dobór i montaż okien jest bardzo istotny i uzalezniony od wielu czynników . Dzisiejsze nowoczesne budowle bywaja spadziste , gdzie sa usytuowane mieszkalne poddasza .Przy montażu znaczenie mają materiały termiczne i izolacyjne .Dzis juz montuje się okna uchylno -obrotowe czy obrotowe.Stosuje sie je w zaleznosci od przenaczenia na poddaszu , żeby były funkcjonalne.

 7. Adam
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Okna dachowe to doświetlenie pomieszczeń, bezpieczeństwo oraz wygoda w ich stosowaniu na co dzień. Osobiście zlecam montaż specjalistycznej ekipie bo mam na myśli wszystkie stosowane przepisy budowlane. ładnie wyglądające okna musza być bezpieczne i funkcjonalne oraz mieć gwarancję na lata. Dobry wybór okien zależy od wielu czynników dlatego dobrze jest poczytać taki artykuł jak ten.

 8. Bartosz
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  Wybór okna na poddasze będzie zależał od naszego projektu. Najlepiej wybierać okna z materiałami montażowymi i montażem specjalistów jakiegoś znanego producenta. Unikniemy w przyszłości ewentualnych nieprawidłowości a w razie czego mamy gwarancję producenta. Ciekawą opcją są firmy Velux, występują w trzech wariantach standard, standard plus i premium.

 9. kos
  poniedziałek, 29 stycznia, 2018

  W tak ważnej kwestii jak wybór okna dachowego najlepiej polegać projekcie i można tylko dobrać markę okna najlepszą do naszego domu.Okna dachowe spełniają kilka bardzo ważnych funkcji i warto zainwestować w najlepsze okna dachowe na rynku i dopilnować ich prawidłowego montażu aby uniknąć braków i niedoróbek.

 10. czykoria
  wtorek, 30 stycznia, 2018

  Od tych wszystkich uwarunkowań, odległości, wysokości, minimalnej powierzchni okna oraz jego aspektów mechanicznych to już odechciało się okna na poddaszu. Jednak większość wymienionych wyżej czynników nie powinna nam zaprzątać głowy, od tego jest projektant i fachowiec montujący.

 11. Karol
  wtorek, 30 stycznia, 2018

  Nie miałem pojęcia iż na wybór odpowiedniego okna dachowego ma wiele czynników. Z opisu wynika iż należy uwzględnić bardzo dużo czynników. Myślę iż takim jednym z ważnych jest jakość montowanego okna, przecież ma ono służyć przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest wielu producentów, lecz tu nie ma co oszczędzać najlepiej postawić na sprawdzone marki. A wybór i montaż najlepiej skonsultować z fachowcem, który to okno będzie nam montował.

 12. edek
  wtorek, 30 stycznia, 2018

  Okna uchylno-obrotowe wspaniale sprawdzą się w sypialni i w salonie, gdy chcemy wyjść na dach, lub popatrzeć. Montaż musi być silny i precyzyjny, aby zbyt szybko się nie obciążyły i żeby ciepło nie uciekało. Uwagi w tekście są bardzo przydatne.

 13. Kawalarz
  środa, 31 stycznia, 2018

  Niby to tylko zwykłe okno na poddaszu, a od ilu istotnych warunków jest uzależniony jego prawidłowy montaż. Bardzo chciałbym mieć takie cudo na poddaszu, zwłaszcza ze względu na walory estetyczne. Troszeczkę jednak przeraża mnie ta specyfika montażu, więc prawdopodobnie nie obejdę się bez pomocy wykwalifikowanych pracowników.

 14. Tyśkala
  środa, 31 stycznia, 2018

  Każdy człowiek marzący o swoim własnym m4 chciałby cieszyć sie przyjemnym widokiem za oknem. Domy parterowe z zabudowanym poddaszem cieszą się dużą popularnością. Niestety skośne ściany nie dają możliwości zastosowania zwykłych, tradycyjnych okien. Na szczęście rynek daje nam szeroki wachlarz okien dachowych, które bardzo ładnie komponują się w dachu. Ich funkcjonalność zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.

 15. Tutu
  piątek, 2 lutego, 2018

  Wybór odpowiednich okien na poddasze to nie lada wyzwanie. Warto zapłacić więcej za lepszą jakość niż potem przepłacać za ogrzewanie. Najlepiej w tej kwestii poradzić się eksperta, żeby mieć pewność że wybraliśmy najlepsze okna.

 16. Krysia
  poniedziałek, 5 lutego, 2018

  Sama mam w domu okna na poddaszu i pamiętam ile czasu zajęło mi ich wybranie. Ważne jest aby były dobrze izolacyjne, dostarczały odpowiednią ilość promieni słonecznych a przede wszystkim spełniały swoją rolę. Warto zwróć uwagę przy wyborze też na wszystkie funkcje i parametry jakim się charakteryzują.

 17. Olaf
  piątek, 9 lutego, 2018

  Właśnie sam stoję przed tym wyborem i nie wiem na co się zdecydować. Przepisy prawne o kórych nie miałem pojęcia – muszę je dobrze przestudiować.

Podobne artykuły