Okna dachowe

Jak wybrać okna połaciowe? Z jakiej strony je montować?

Okna połaciowe są najlepszą opcją jeśli chodzi o strych czy poddasze. Czym się kierować przy ich wyborze i jak je poprawnie zamontować?

Okna połaciowe – podstawowe cechy 

Jest kilka cech, które musi posiadać okno dachowe: wyjątkowo sztywna rama z nakładkami i uszczelkami, szkło hartowane lub laminowane, wysokiej jakości mechanizm otwierania i blokowania, odpowiednia wentylacja, a także jako zdolność do przepuszczania światła i zatrzymywania ciepła.

Oczywiście wiele zależy od tego, jak poprawnie jest zainstalowane okno. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć instalacje od obliczeń i przeprowadzić je bardzo dokładnie. Rozmiar okna zależy od wielkości poddasza lub prościej od powierzchni pomieszczenia na poddaszu. Formuła jest dość prosta: na każde dziesięć metrów podłogi powinien przypadać jeden metr okna, czyli technicznie „oświetlenia”.

Ważne jest również, aby wiedzieć z wyprzedzeniem, w jakiej odległości od podłogi zostaną zainstalowane okna. Jeśli dach domu jest płaski lub jego nachylenie jest mniejsze niż dwadzieścia stopni, warto zainstalować okna bezpośrednio w suficie. Jeśli stopień nachylenia jest większy niż dwadzieścia stopni, wówczas okna należy montować zgodnie z następującą zasadą: dolna krawędź ramy powinna znajdować się nie mniej niż 0,8 metra i nie więcej niż 1,9 metra od podłogi. Zależy to od kształtu dachu, wielkości pomieszczenia i życzeń właściciela.

Instalacja okien połaciowych jest niepełna bez określenia, gdzie dokładnie będą znajdować się klamki okienne. Im wyższe klamki, tym niższe okno i odwrotnie. Wybór rodzaju klamek zależy z kolei od średniego wzrostu osób, które będą z nich korzystać, a także od dostępu do pokoju na poddaszu dla małych dzieci. W żadnym wypadku dzieci nie powinny być w stanie samodzielnie otworzyć okna.

Okna połaciowe – charakterystyka

Klasyczny dom w większości przypadków składa się z parteru i poddasza, gdzie konieczna jest instalacja okien połaciowych. Do montażu takich okien w dachu należy podejść odpowiedzialnie, ponieważ niewłaściwa instalacja pociągnie za sobą wiele kłopotów, w tym nieszczelność dachu i przenikanie zimnego powietrza do pomieszczenia. Standardowe okna dachowe składają się z ramy i skrzydła i mają kształt prostokąta. W zależności od rodzaju otwarcia są to:

  • Okna z górną osią.
  • Górne okno obrotowe.
  • Okno obrotowe z podniesioną osią.
  • Okno obrotowe z dwiema osiami obrotu

Wszystkie te okna są otwierane ręcznie, ale ostatnio popularne stały się „inteligentne okna”. Są to okna, które współpracują z pilotem, a nawet energią słoneczną. Do pilota można również podłączyć rolety i zasłony. W konstrukcję takiego okna wbudowany jest czujnik deszczu, który przy pierwszych kroplach zamyka okno, ale pozostawia otwarty zawór wentylacyjny w celu przewietrzenia pomieszczenia. Czasami na poddasze może być potrzebne okno łukowe, czyli konstrukcja, w której krzywizna ramy okiennej, skrzydła, okna z podwójnymi szybami i okuć zależy od promienia łuku dachu.

Okna połaciowe – wymiary i funkcje

Istnieją różne rodzaje okien dachowych według rodzaju materiału. Największą popularnością cieszą się drewniane okna dachowe, których rama i skrzydło wykonane są z belek klejonych. Okna z profili PCV są bardzo łatwe w utrzymaniu. Okna metalowe przeznaczone są do monolitycznych betonowych konstrukcji dachowych.

Przede wszystkim przy wyborze okien brane są pod uwagę wymiary. Szerokość między krokwiami dachowymi powinna być o 2-5 cm większa niż szerokość okna. Trzeba też pamiętać, że optymalna odległość okna od podłogi to 120 cm. Istotny jest również dobór odpowiednich akcesoriów do montażu, które zapewnią ciepło oraz hydroizolację, co znacznie wydłuży żywotność okna. Dobrze dobrane akcesoria ułatwią montaż i zaoszczędzą czas.

Jakie okna dachowe wybrać?

Okna dachowe to nie tylko element dekoracyjny. Ich zadaniem jest:

  • Zapewnienie komfortowego poziom oświetlenia. Jeśli okien jest mało lub nie są one odpowiednio dobrane, w pomieszczeniu będzie ciemno.
  • Wentylacja poddasza. Jeśli strych nie jest wentylowany, wzrasta poziom wilgotności. Z tego powodu na ścianach może pojawić się pleśń, odklejać się tapeta itp.

Z jakich stron montować okna połaciowe?

Przed wstawieniem okna dachowego ważne jest, aby zrozumieć, gdzie ich nie należy umieszczać:

  • Wylot wentylacyjny, komin. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że okna nie mogą być instalowane obok tych konstrukcji, ponieważ w tych miejscach może tworzyć się kondensacja.
  • Mocowanie dachu do ściany. Pamiętaj, że nie należy również montować okien tam, gdzie znajduje się ściana przylegająca. W takich miejscach okno będzie zacienione przez większość dnia, a gromadzenie się mas śniegu w tych miejscach niekorzystnie wpłynie na możliwość jego otwierania.
  • Blisko siebie. Obciążenie dachu wzrośnie, jeśli zainstalujesz kilka okien obok siebie.
5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 kwietnia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły