Blachodachówka

Jak wygląda montaż blachodachówki – krok po kroku

Montaż dachówek wymaga wiele doświadczenia i odpowiednich akcesoriów. Aby rozpocząć montowanie paneli dachowych niezbędne jest wykorzystanie listwy startowych. Pierwszy etap montażu jest najbardziej istotny, ponieważ od właściwego zamontowania pierwszych elementów zależy odpowiednia wentylacja i jakość.

Etap I – obróbka pasa nadrynnowego

Krok 1
Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy przy montażu blach jest montaż łat. Nabijamy obok siebie kontrłaty mając na uwadze przyjęte odległości od pasa nadrynnowego.

Krok 2
Przygotowanie deski, na którym zamontowany będzie kolejny pas nadrynnowy i lista startowa dla blachodachówki. Zachowanie właściwej odległości od krawędzi obróbki zamontowanej wcześniej.

Krok 3
Konstrukcja okapu dachowego jest szczególnie ważna ze względu na wykonywane późniejszych prac, jakimi jest montaż drugiego pasa nadrynnowego oraz listwy startowej. Z tego względu należy pamiętać o wielkiej staranności wykonywanych prac.

Krok 4
Przybijamy kolejną warstwę łat zachowując odpowiednie odległości. Należy zwrócić szczególną uwagę by podparcie arkuszy wypadało na środku łaty.

Krok 5
Drugi pas rynnowy zapewnia właściwy obieg powietrza, czyli właściwą wentylację. Na tym etapie montowania blachodachówki należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich szczelin wentylacyjnych.

Krok 6
Tymczasowo należy zamontować kolejny pas nadrynnowy. Jest on niezbędny do przejścia do kolejnego etapu montażu, jakim jest obróbka boczna, czyli części wiatrownicy. Podwójna obróbka pasu nadrynnowego pozwala na bezproblemowe usuwanie skroplin spod pokrycia.

Etap II – obróbka boczna

Krok 1
Przy obróbce bocznej należy rozpocząć prace od montażu rynny brzegowej. Jest ona odpowiedzialna za odprowadzanie wód opadowych z połaci oraz zostanie przykryta blachodachówką.

Krok 2
Na drugim pasie nadrynnowym montowana jest obróbka, w związku z tym należy zadbać o to by wycięcie górnej krawędzi miało wymaganą szerokość.

Krok 3
Po pierwszej obróbce bocznej, która stanowi dolną część wiatrownicy, należy dobrać odpowiedni kąt, który jest uzależniony od pochylenia połaci dachowej. Po jego wybraniu montujemy obróbkę do deski bocznej.

Krok 4
Wiatrownica górna jest kolejnym krokiem, który zbliża nas do montażu blachodachówki. By zamontować ją należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci oraz wymiary desek szczytowych.

4.7/5 - (40 votes)

Data publikacji: 19 września, 2014

Autor:

4.7/5 - (40 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Hania
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Bardzo ciekawy artykuł. Naprawę pozwala zrozumieć specyfikę robót budowlanych.

  2. zabawawdekarza
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Patrząc na pokrycia dachowe na budynkach nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze złożoności jego montażu. Wydaje się, że położenie blachodachówki to zabawa w układanie puzzli. Jak widać jest to skomplikowany proces, wymagający od montażysty nie tylko dokładności i staranności, ale przede wszystkim fachowej wiedzy i doświadczenia praktycznego.

  3. robert
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Korzystałem kiedyś z usług bratex – fachowa firma, potrafią dobrze doradzić. Artykuł przydatny, krok po kroku wyjaśnia etapy montażu dachówek. Wazne by zacząć od dobrego montazu listew – na tym opiera się konstrukcja.

  4. kamil
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Montaż blachodachówki wymaga nie tylko dużej wiedzy i staranności ale i odpowiednich narzędzi.Specjalne giętarki do obróbek blacharskich odpowiednie nożyce nie wolno ciąć blachodachówki tzw diaksem gdyż powoduje to uszkodzenie powłoki zabezpieczającej precyzyjne wymierzenie łat i kontrłat najlepiej powierzyć to doświadczonemu dekarzowi a będziemy się cieszyć szczelnym dachem przez bardzo wiele lat.

  5. Kamil
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Montaż blacho dachówki jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Rozmiarami dachu, kształtem dachu, oknami dachowymi itd. Najważniejszym elementem jest znajomość kunsztu układania dachu, wszystkich wymagań, bezpieczeństwa, solidności i norm. Tutaj kłania się solidna, zaufana firma posiadająca wieloletnie doświadczenie i znająca wszelkie tajniki krycia dachu. Bardzo ciekawy artykuł można się z niego naprawdę wiele nauczyć i posiąść odrobinkę wiedzy.

  6. Iwko24
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Montaz blachodachówki to dość skomplikowana sprawa dla laika.Dla fachowca nie zawsze jest to bułka z masłem.Lata pracy i doświadczenie zagwarantują nam profesjonalne połozenie tego pokrycia,które jest niezmiernie ważne w każdym domu.

  7. irebas
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Powyższa instrukcja w punktach wygląda na krótką, etapową (krok po kroku) w miarę szczegółową. jednak takie prace wymagają: przygotowania, wprawy, odpowiednich narzędzi no i wiele, wiele praktyki. Pomagałem kilka razy przy kryciu (podawałem arkusze z palety) nigdy nie podjąłbym się samodzielnego montażu. Zostawmy to Fachowcom.

  8. Anka
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Nie wiedziałam, że montaż blachodachówki jest złożony aż z tylu kroków. Trzeba przestrzegać wymienionej instrukcji. Gdy ktoś tego nie robił to chyba taki proces lepiej powierzyć fachowemu dekarzowi.

  9. Jarosław
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Jak bardzo ważna jest kolejnośc montażu dachówki . Dokładność montażu początkowych elementów ma znaczenie dla jego jakości jak i wentylacji. Usługi wykonane przez amatorskich dekarzy skutkuja negatywnie w pózniejszej eksploatacji.Dlatego ważne jest zlecenie kolejnych etapów montażu odpowiednim specjalistom.

  10. Jacek
    wtorek, 30 stycznia, 2018

    Kiedyś pracowałem przez pewien czas jako pomocnik dekarza i znam te etapy pokrycia dachowego z pierwszej ręki i przyznam,że bardzo dobrze jest to opisane.Warto korzystać z każdej pomocy w tak ważnej kwestii jaką jest dach i porządne jego pokrycie.Pokrycie dachu blachodachówką wymaga dobrego przygotowania merytorycznego jak i wyboru dobrego dekarza,takie decyzje trzeba podejmować rozważnie ponieważ będą one podejmowane na lata.

  11. Danio
    środa, 31 stycznia, 2018

    To tylko potwierdza, że montaż blachodachówki nie należy do najłatwiejszych prac. Spore wyzwanie dla każdego, kto się tego podejmie, nawet jeśli dysponuje odpowiednim doświadczeniem. Tym bardziej więc czapki z głów przed fachowcami, którzy dokładają wszelkich starań, żeby temu wyzwaniu sprostać.

  12. Flatka
    czwartek, 1 lutego, 2018

    Aby dach cieszył nasze oko swoim pięknym wyglądem musi być on wykonany z najlepszych materiałów ale także bez specjalistów bogatych w doświadczenie w tej dziedzinie. Przedstawiona w artykule krótka instrukcja doskonale pokazuje z ilu etapów składa się montaż dachówek.

  13. Zdzisia
    piątek, 2 lutego, 2018

    Prawidłowe montowanie blachodachówki jest bardzo czasochłonne. Najlepiej wynająć fachowców, którzy mają w tej kwestii duże doświadczenie. Źle zamontowane dachówki mogą przysporzyć problemów w przyszłości, więc fachowiec na pewno się przyda, aby tych problemów uniknąć.

  14. Dawid
    piątek, 2 lutego, 2018

    Nie wiedziałem iż montaż dachówki to taki skomplikowany proces. Z opisu wynika iż należy mieć na uwadze wiele istotnych szczegółów montażu, i nie można pominąć żadnego na etapie przygotowań i montażu żadnego z nich. I choć może na pierwszy rzut oka nie wygląda to zbyt skomplikowane, to montaż dachówki na swoim dach pozostawię doświadczonym fachowcom.

  15. Janek
    poniedziałek, 5 lutego, 2018

    Wbrew pozorom montaż blachodachówki to wcale nie jest prosta sprawa. Wymaga nie lada wprawy i doświadczenia tak aby nasz dach prezentował się całkiem ładnie i służył na lata. Te wszystkie etapy które są opisane w powyższym artykule doskonale wyjaśniają co należy robić w poszczególnym procesie. Sądzę że przydadzą się nie jednemu dekarzowi.

  16. KrzysiekLot
    piątek, 9 lutego, 2018

    Dla mnie, człowieka któremu lada dzień zakładana bedzie blachodachówka takie wskazówki są bardzo cenne.Będę miał świadomość czy fachowcy dobrze wykonują swoją pracę. Dziękuję

  17. peb
    środa, 30 września, 2020

    Ciekawy komentarz, choć nie do końca wyjaśnia wszystkie aspekty. Nie jestem dekarzem, jednak tę dachówkę planuję położyć samodzielnie w oparciu o własne, wieloletnie doświadczenie w innych pracach budowlanych. Na szczęście mam dwuspadowy dach o powierzchni 80 m kw., bez bajerów, z solidną konstrukcją, pokrytą w całości deskami. Są też nowe górne części kominów. A dlaczego nie zlecę tej roboty? 1) W mojej okolicy (przedmieście Warszawy) fachowcy życzą sobie kwoty wzięte z sufitu, w których koszt materiałów to raptem 25 % całej usługi. 2) Większość fachowców to sezonowi chałturnicy (inaczej mówiąc – partacze). Zawsze słyszę tę samą gadkę: robimy bez umowy i bez faktury. Będziesz pan zadowolony i my też będziemy zadowoleni. Nawet jak zadeklarują wydanie faktury, to po zakończeniu robót i tak nie da się jej uzyskać. Brak faktury = brak gwarancji / rękojmi. Przychodzi sezon jesienny, dach zaczyna przeciekać i bujaj się frajerze. To jest właśnie polski standard pracy – nie zachodnio-unijny, tylko wschodnio-peerelowski.

Podobne artykuły