Okna dachowe

Jak wyposażyć okno dachowe w sterowanie elektryczne?

Na polskich poddaszach mamy bardzo wiele okien dachowych VELUX. Jednak nie każdy ich użytkownik wie, że w łatwy sposób można przerobić zwykłe okno VELUX na okno elektryczne i operować nim zdalnie za pomocą pilota.

Doprowadź zasilanie do okna

Wyposażenie już zamontowanego okna dachowego w automatykę wiąże się z doprowadzeniem do niego zasilania. Bardzo często na etapie budowy nie przewidujemy takich rozwiązań i niestety później musimy liczyć się z remontem i uszkadzaniem wnęki okiennej. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu, doprowadzić do okna przewód zasilający. Nie będzie to wielki wydatek, jedynie nakład pracy połączony z ceną zwykłego przewodu elektrycznego. W związku z tym, że produkty elektryczne VELUX są niskonapięciowe (zasilane prądem 24 V DC) wystarczy przewód dwużyłowy (2×1,5 mm2). Drugi koniec przewodu musi być podłączony ze sterownikiem, dlatego dobrze wyprowadzić go do miejsca, w którym będzie on w przyszłości zamontowany.

Zainstaluj zestaw adaptacyjny KMX 110

Gdy do okna obrotowego VELUX z górnym otwieraniem jest doprowadzone zasilanie, instalacja elektrycznego zestawu adaptacyjnego KMX 110 jest szybka i prosta. Warto zwrócić uwagę na to czy nasze okno jest oknem Nowej Generacji, czy poprzedniej. Do tej pierwszej dedykowany jest zestaw oznaczony literą K. Składa się on z trzech elementów: silnika KMG 100 z czujnikiem deszczu, sterownika KUX 110 i dotykowego panelu sterowania KLR 200. Silnik montuje się pod oblachowaniem i pozostaje on niewidoczny, gdy okno jest zamknięte. Umożliwia on uchylanie skrzydła na szerokość 20 cm, a także otwieranie klapy wentylacyjnej. Czujnik deszczu zamontowany na zewnętrznym oblachowaniu, w razie opadów zamknie okno automatycznie. Sterownik wielofunkcyjny umożliwia podłączenie innych elektrycznych akcesoriów VELUX, takich jak markiza lub roleta zewnętrzna, a także dowolna roleta wewnętrzna. W zestawie jest też dotykowy panel sterowania, który może obsługiwać aż 200 urządzeń i ma dziewięć fabrycznie zainstalowanych programów użytkowych. Dzięki niemu można np. zaprogramować wietrzenie wnętrza o określonej godzinie lub automatyczne zamykanie rolet po zmroku, a odsłanianie o świcie.
jak-wyposazyc-okno-dachowe-w-sterowanie-elektryczne_2

Po zamontowaniu sterowania elektrycznego okno można otwierać i zamykać zdalnie. System sterowania VELUX INTEGRA® działa na zasadzie fal radiowych, dlatego oknem można operować z dowolnego miejsca w domu. Protokół komunikacji io-homecontrol®, umożliwia także współpracę z urządzeniami innych producentów np. Somfy.

Testuj bez obaw

Jeśli zakupisz system sterowania VELUX INTEGRA® lub okno elektryczne do końca listopada tego roku – sprawdzisz ich funkcjonalność bez obaw o to, czy rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania. Jeśli będziesz chciał zwrócić zestaw sterowania elektrycznego, możesz to zrobić w terminie od lipca 2016 roku do czerwca 2017 roku. Otrzymasz 100% zwrotu kosztów zakupu na podstawie rachunku. Aby skorzystać z oferty wystarczy zarejestrować zakup na stronie www.velux.pl/integra do końca tego roku.
jak-wyposazyc-okno-dachowe-w-sterowanie-elektryczne_1

4.9/5 - (76 votes)

Data publikacji: 18 czerwca, 2015

Autor:

4.9/5 - (76 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Kama
  środa, 1 sierpnia, 2018

  No proszę, można przerobić zwykłe okno dachowe w luksusowe okno, którym sterujemy pilotem. Ciekawe czy nie dałoby rady zamiast doprowadzania prądu do okna zamontować jakąś baterię, bo jednak remont byłby nieco uciążliwy, a wiszący kabel nieestetycznie wygląda i może być także kłopotliwy.

 2. kos
  środa, 1 sierpnia, 2018

  Taki system elektrycznego sterowania jest bardzo przydatny i wygodny.Jeśli zamontuję w swoim dom okna obrotowe,to z pewnością zastosuję zestaw adaptacyjny KMX110.

 3. Patrycja
  czwartek, 2 sierpnia, 2018

  Sterowanie radiowe służące otwierania i zamykania okien to kolejny super wynalazek. Takie zdalne sterowanie przyda się wszędzie, a szczególnie w miejscach trudno dostępnych, np . okno zamontowane na klatce schodowej prowadzącej na poddasze. Świetnym dodatkiem tego całego systemu jest czujnik deszczu, który automatycznie zamknie okno przy wykryciu opadów. Do całości przydałby się jeszcze czujnik wiatru, który również sam zamknie okno po wykryciu silniejszych podmuchów.

 4. pbbk65
  sobota, 29 grudnia, 2018

  a co jeśli nie będzie prądu. Zastosowanie jakiegos typu baterii byłoby jeszcze lepszym rozwiązaniem

 5. Meg.
  niedziela, 28 kwietnia, 2019

  Ciekawy artykuł,warto przemyśleć tego typu rozwiązanie,tylko co będzie kiedy zabraknie prądu?

 6. ola sm
  poniedziałek, 6 maja, 2019

  WOW! Bardzo ciekawe rozwiązanie o którym nigdy wcześniej nie słyszalam. Elektryczne zamykanie okien z czujnikiem deszczu jest idealne dla mnie.

 7. Okno dachowe
  środa, 26 lutego, 2020

  Bardzo przydatne i wygodne rozwiązanie, szczególnie do trudnodostępnych miejsc jak okno dachowe.

 8. iwonapp2
  środa, 27 stycznia, 2021

  dobra sprawa zamontować taki system

Podobne artykuły