Budownictwo drewniane

Jak zagospodarować teren wokół domu? Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć w ogrodzie

Jednym z elementów, który należy uwzględnić gospodarując przestrzeń wokół domu jest kostka brukowa. Jakie są jej główne rodzaje? Jak przedstawiają się ceny kostki brukowej?

Standardowa czy szlachetna kostka brukowa?

Wyróżnić można 2 podstawowe rodzaje kostki brukowej: standardową (inaczej przemysłową) oraz szlachetną. Pierwszą z nich najczęściej spotyka się w przestrzeni publicznej: na chodnikach, deptakach czy parkingach. To produkt o prostym, jednolitym wyglądzie.

Osoby, którym zależy na estetycznej kostce brukowej, postawić powinny na jej wersję szlachetną, która dostępna jest wielu różnych kształtach i kolorach. Dzieli się ją na kostkę strukturalną (z wierzchu przypomina ona naturalny kamień), łupaną (jej brzegi są obłupywane, co sprawia, że nabiera ona nieregularnych kształtów), postarzaną (jako że jej powierzchnia jest młoteczkowana, doskonale imituje ona tradycyjny bruk), szczotkowaną (dzięki zabiegowi szczotkowania, posiada ona ozdobną strukturę z widocznymi porami) oraz o płukanej powierzchni (wierzchnia warstwa betonu jest tutaj wypłukiwana, co powoduje uzyskanie dekoracyjnej struktury).

Betonowa czy kamienna kostka brukowa?

Jeżeli chodzi o materiał wykonania, do wyboru mamy betonowe oraz kamienne kostki brukowe. Pierwsze z nich są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wodę oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niektóre kostki betonowe wzbogacane są o barwiący pigment mineralny lub kruszywo, co ma pozytywny wpływ na ich walory estetyczne.

Kostki betonowe podzielić można na jedno — oraz dwuwarstwowe. Pierwsze z nich wytwarzane są w całości z jednego rodzaju betonu, co w negatywny sposób wpływa na ich wytrzymałość. W przypadku kostek dwuwarstwowych, każda warstwa betonu zostaje wymieszana z niewielką ilością kruszywa. Pierwsza z nich odpowiada za wytrzymałość kostki, druga — jej walory estetyczne. Na rynku spotyka się również kostki wykonane z naturalnego kamienia, na przykład granitu, który jest niezwykle efektowny oraz odporny na niskie temperatury.

Co do kostek kamiennych, do wyboru mamy między innymi produkty wykonane z kamienia polnego, który swoim wyglądem przypomina tradycyjny bruk.

Różne kształty i kolory kostki brukowej

Kolejny ważny parametr, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie kostki brukowej jest jej kształt. W sklepach dostępne są zarówno minimalistyczne, kwadratowe lub prostokątne produkty, jak i takie w formie sześciokąta. Do najpopularniejszych kształtów kostki brukowej zalicza się: cegłę (tego typu produkt, jaka sama nazwa wskazuje, swoim kształtem przypomina cegłę; jest on prosty, lecz mimo to pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji), falę (to popularny w Polsce kształt kostki brukowej; z jej pomocą możliwe staje się stworzenie wielu efektownych wzorów, w szczególności jeżeli do tego celu wykorzystamy kostki w kilku różnych kolorach), trapez (podobnie jak w przypadku fali, na bazie takiej kostki stworzyć można szereg oryginalnych aranżacji), kość (tego typu kostka ma kształt zbliżony do kości lub rzymskiej cyfry I; bardzo często spotkać można ją w przestrzeni publicznej).

Dostępne na rynku kostki brukowe różnić mogą się od siebie również kolorystyką. Do wyboru mamy tutaj produkty o jednolitym kolorze czy melanżowe, czyli wielobarwne. Mnogość dostępnych barw oraz odcieni pozwala na dopasowanie kostki do charakteru danej posesji.

Różne grubości kostki brukowej

Wybierając kostkę brukową, szczególną uwagę zwrócić należy na jej grubość, od której to uzależniona jest wytrzymałość produktu. Lżejsze oraz cieńsze produkty z powodzeniem zastosować można zarówno na podjeździe, jak i w ogrodzie czy na tarasie. Kostka o grubości około 8 centymetrów gwarantuje większą odporność na uszkodzenia, co sprawia, że bez obaw przejeżdżać mogą po niej ciężarówki. Grubość największych kostek sięgać może nawet 14 centymetrów. Najlepiej sprawdzać będą się one w miejscach, w których przewidziane są bardzo duże obciążenia.

Kostka brukowa — cennik

Jaka jest cena za m2 kostki brukowej? Cennik kostki brukowej zależy głównie od danego produktu. Za najtańsze, szare modele betonowe zapłacimy około 20 — 35 zł/m2. Cena kostki brukowej barwionej to natomiast wydatek między 30 a 60 zł/m2. Decydując się na zakup kostki o niestandardowych wymiarach, liczyć należy się natomiast z wydatkiem na poziomie 150 — 200 zł/m2.

Równie ważną kwestią są ceny układania kostki brukowej za m2. W przypadku kostek przemysłowych jest to około 30 — 40 zł/m2. Ułożenie kostki szlachetnej betonowej kosztować będzie nas od 35 do 50 zł/m2, a kostki granitowej — między 50 a 120 zł/m2. Jeszcze więcej zapłacić będzie trzeba wówczas, gdy wybrany produkt ma nietypowy kształt lub chcemy ułożyć z niego efektowne wzory.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są kompleksowe usługi, które obejmują zarówno materiały, jak i ułożenie kostki brukowej. Cennik waha się tu od 80 do 150 zł/m2.

Więcej informacji na temat cen kostki brukowej za m2 znaleźć można na stronie: https://fajnyogrod.pl/porady/cena-kostki-brukowej-sprawdzamy-ceny-kostki-w-calej-polsce/

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 3 listopada, 2019

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. marcin
    piątek, 8 listopada, 2019

    kostka brukowa stała się bardzo powszechnym elementem przestrzeni miejskiej. standardowy bruk widzimy prawie wszędzie. dla lepszego efektu własnego podwórka czy ogrodu lepiej będzie zastosować nieco droższą kolorową kostkę aby wyróżnić się z szarości miejskich chodników. producenci kostek oferują teraz sporo możliwości tworzenia różnych kompozycji.

  2. Jarek
    sobota, 9 listopada, 2019

    Podjazdy z kostki są już prawie standardem. W większości są ułożone z kostki o różnych kolorach tworząc wzory geometryczne, czasami dosyć ciekawe. Niektórzy sąsiedzi mają podjazd z kostek granitowych, które rzeczywiście wyglądają imponująco ale nie wiem czy rzeczywiście warto tak dużo dopłacać, gdyż w stosunkowo małej przestrzeni nie robi to aż tak spektakularnego wrażenia. Niektórzy zaś mają ułożony podjazd z pociętych bali drewna. Tak więc dla każdego coś się znajdzie.

  3. Greg
    poniedziałek, 2 grudnia, 2019

    Najwięcej błędów pojawia się przy podbudowie (i najtrudniej je potem usunąć) – patrz Poradnik na stronie Buszremu.

Podobne artykuły