Wentylacja dachu

Jak zapewnić prawidłową wentylację izolacji nakrokwiowej? cz. 1

O tym jaki zostanie zastosowany rodzaj wentylacji izolacji dachu decyduje przede wszystkim wykorzystany materiał termoizolacyjny. Warto przy tym podkreślić, że coraz większym uznaniem u inwestorów i w firmach wykonawczych cieszą się izolacje nakrokwiowe firmy Recticel.


Warto przypomnieć, że materiały o konstrukcji dyfuzyjnie zamkniętej nie muszą być wentylowane, a nawet nie jest wskazane wykonywanie izolacji. Z kolei w odniesieniu do materiałów włóknistych, które są dyfuzyjnie otwarte wentylacja to konieczność.
Na etapie projektowania konstrukcji dachu bierze się pod uwagę ściśle określone, trzy strefy wentylacji znajdujące się nie tylko w obrębie dachu ale i poddasza – wentylacja pomieszczeń na poddaszu, wentylacja materiału termoizolacyjnego, wentylacja pokrycia dachowego. Miejsca wymagające wentylacji są strefami odseparowanymi.

Strefy wentylacyjne

Zazwyczaj w konstrukcjach dachów przewiduje się szczelne oddzielenie stref wentylacyjnych. Jednak są również rozwiązania z przenikaniem wentylacji pokrycia dachowego i wentylacji izolacji.
Mówiąc o przenikaniu obejmującym połączenie wentylacji pokrycia dachowego i wentylacji izolacji warto wspomnieć o konstrukcjach, gdzie warstwę wstępnego krycia stanowi membrana o wysokim poziomie paroprzepuszczalności. Nie powstaje zatem dodatkowa szczelina wentylacyjna znajdująca się pomiędzy termoizolacją a pokryciem wstępnym. Wilgoć zabiera ta sama szczelina, która odpowiada za wentylowanie spodniej strony pokrycia dachu. Jeżeli konstrukcja dachu ma sztywne pokrycie wstępne np. w postaci papy na deskowaniu to wentylacja pokrycia dachowego i termoizolacja stanowi dwie odrębne szczeliny wentylacyjne.

Informacje o izolacjach nakrokwiowych Recticel pod numerem telefonu 61 815 10 08 lub na stronie www.recticel.com

Informacje o izolacjach nakrokwiowych Recticel pod numerem telefonu 61 815 10 08 lub na stronie www.recticel.com

Wentylacja wnętrza pomieszczeń

Ważne jest aby wentylacja pomieszczeń na poddaszu była całkowicie odseparowana od pozostałych systemów wentylacyjnych dachu – wentylacji pokrycia dachowego, wentylacji termoizolacji. Na tym etapie wykonywania dachu i systemu wentylacji popełnia się wiele błędów. Pamiętać bowiem należy, że wentylacja pomieszczeń a wentylacja pokrycia dachowego i termoizolacji to różne, odrębne zagadnienia.
Za wentylowanie pomieszczeń odpowiadają systemy wentylacyjne. Klasyczne rozwiązania to systemy wentylacji grawitacyjnej. Wymiana powietrza wykorzystuje przy tym kratki wentylacyjne, które mają za zadanie wyciąganie zużytego powietrza z wnętrza budynku poprzez kominy. Za dopływ świeżego powietrza odpowiadają natomiast okna, nawiewniki oraz inne nieszczelności. Coraz większym uznaniem cieszą się mechaniczne systemy wentylacyjne również z rekuperatorem.
Folia paroizolacyjna ma za zadanie zapewnienie całkowicie szczelnej przegrody od strony wewnętrznej pomieszczenia.

WAŻNE
Jak widać na etapie wykonywania termoizolacji dachu skośnego jest szereg miejsc, w których nie trudno o błąd wykonawczy. Skutecznym a zarazem prostym rozwiązaniem termoizolacji dachu jest izolacja nakrokwiowa. Np. izolacja dachu płytą PIR POWERROOF firmy RECTICEL jest szczególnie efektywnym rozwiązaniem dedykowanym dla wymagających klientów oczekujących efektu energooszczędnego a nawet pasywnego.
Izolacyjne płyty POWERROF zastosowane, jako ocieplenie dachu skośnego opatrzone są po obwodzie w zamek typu pióro – wpust. Tym sposobem eliminuje się w izolacji dachu efekt mostka termicznego. Dzięki specjalnej okładzinie z grubego aluminium stanowiącej ekran odbijający zimą ciepło do wnętrza budynku izolacyjne płyty PIR POWERROOF stanowią niezwykle efektywne rozwiązanie.

Wentylacja termoizolacji dachu

Jak już wiadomo wentylacja termoizolacji stanowi konieczność w przypadku gdy materiał izolacyjny to izolacja włóknista np. w postaci wełny mineralnej. Jest to materiał dyfuzyjnie otwarty, który przejmuje i oddaje wilgoć. Aby zachować proces przejmowania i oddawania wilgoci musi być realizowana odpowiednia wymiana gazowa pary wodnej.
Dla zapewnienia prawidłowej wentylacji włóknistych materiałów izolacyjnych konieczna jest szczelina wentylacyjna znajdująca się pomiędzy termoizolacją a pokryciem. Kluczowe miejsce zajmuje przy tym odróżnienie szczeliny wentylacyjnej od pustki powietrznej. W szczelinie wentylacyjnej ważny jest wlot i wylot, dzięki czemu powietrze może swobodnie przepływać. Z kolei pustka powietrzna jest zamkniętą przestrzenią powietrzną bez wylotu – np. pustka w zespolonym pakiecie szybowym.
Szczeliny wentylacyjne dachu wykorzystują wlot powietrza w okapie oraz wylot znajdujący się w kalenicy. Tym sposobem powietrze przechodzi pod sztywnym poszyciem zabierając wilgoć z wełny wyprowadzając ją poza dach. Właśnie tak prawidłowo przebiega wentylacja termoizolacji o konstrukcji włóknistej. Istotną cechą takiego rozwiązania jest odbieranie przez przewiew ciepła z przegrody, co powoduje znaczne straty termiczne.

O wyborze konkretnego rozwiązania w zakresie termoizolacji dachu decydują przede wszystkim oczekiwane parametry termiczne oraz rodzaj wykończenia poddasza. Skuteczną izolację dachu i szerokie możliwości w zakresie wykończenia poddasza zapewniają oryginalne płyty izolacyjne PIR firmy Recticel.

Recticel Powerroof oryginalna nakrokwiowa termoizolacja dachu skośnego

4.9/5 - (37 votes)

Data publikacji: 20 marca, 2017

Autor:

4.9/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. LenA
  środa, 31 stycznia, 2018

  Nie wiedziałam, że dopracowanie szczegółów pomoże przy funkcjonowaniu domu. Bardzo ciekawy artykuł.

 2. mirek
  środa, 31 stycznia, 2018

  Kiedyś wentylacją dachową nikt się nie przejmował a dosyć ważna sprawa przy budowie domu.Teraz wiadomo że wentylacja termoizolacji stanowi konieczność w przypadku gdy materiał izolacyjny to izolacja włóknista np. w postaci wełny mineralnej dlatego konieczna jest szczelina wentylacyjna znajdująca się pomiędzy termoizolacją a pokryciem aby umożliwić wymianę gazową pary wodnej.Dlatego do budowy pokrycia dachowego warto zastosować płytę PIR POWERROOF firmy RECTICEL i dobrego dekarza a efekt będzie zadowalający

 3. kos
  środa, 31 stycznia, 2018

  Warto zadbać o odpowiednią termoizolacje dachu jak i innych pomieszczeń.Z tego względu trzeba to prac dekarskich zatrudnić takich fachowców którzy będą wykonywać dach zgodnie z projektem i według najwyższych standardów dbając także o odpowiednią wentylację dachu jak i poddasza.

 4. Lenek
  środa, 31 stycznia, 2018

  Firma Recticel wykonuje cieszące się powodzeniem i uznaniem izolacje nakrokwiowe,zeby zapewnić prawidłową wentylację i izolację dachu. O wyborze takich izolacji decyduje wykończenie poddasza jak i jego parametry termiczne .Bardzo istotne jest bezbłedne wykonanie tego typu wentylacji.

 5. wentylek
  środa, 31 stycznia, 2018

  O tym jak ważna jest wentylacja łatwo się przekonać gdy jej nie ma bądź wykonana jest nieprawidłowo. Zawilgocenie materiału dachowego bądź poddasza powoduje zagrzybienie i niszczenie konstrukcji. A to jest już niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego cenną jest informacja o możliwości zastosowania płyt PIR POWERROOF, które zabezpieczą przed negatywnymi skutkami gromadzenia wilgoci.

 6. Agnieszka12
  środa, 31 stycznia, 2018

  Nie słyszałam wcześniej o wentylacji izolacji nakrokwiowej firmy Recticel. Nie wiedziałam, że produkuje tak innowacyjne materiały izolacyjne jak płyty. Przy remoncie dachu zajrzę do ich oferty.

 7. Krzysztof
  środa, 31 stycznia, 2018

  Wentylacja jest najważniejszą rzeczą jaką należy wykonać prawidłowo inaczej można się spodziewać problemów. BY uniknąć problemów zatrudniamy specjalistyczną ekipę znającą się na rzeczy, która zna materiały i najlepiej doradzi i wykona nam instalację wentylacyjną.

 8. Iwko24
  środa, 31 stycznia, 2018

  Warto zapamiętac firmę RECTICEL.Prawidłowa wentylacja jest niezmiernie ważna w przeciwnym wypadku łatwo o wilgoć,a co za tym idzie zagrzybienie,a to już dodatkowe koszty i nawał pracy.

 9. Gibon
  czwartek, 1 lutego, 2018

  Słyszałem wiele dobrego o firmie Recticel, są bardzo solidni i starają się podążać z duchem czasu. W tematyce izolacji są bezkonkurencyjni, nie bez powodu cieszą się swą renomą w całej Europie. Swoją drogą nie wiedziałem, że wentylacja pokrycia dachowego jest tak istotnym aspektem, ale jak widać myliłem się.

 10. cztery
  czwartek, 1 lutego, 2018

  Termoizolacja jest ważna tak jak i wentylacja. Jeżeli nieodpowiednio się odizolujemy to będzie problem z wentylacją. Firmy oferujące materiały termoizolacyjne (nie ważne której metody), rozwijają się, wprowadzają nowinki techniczne, dzięku czemu ma nam się mieszkać i lepiej i zdrowie.

 11. gerwazy
  czwartek, 1 lutego, 2018

  Izolacja odbijająca ciepło do środka to podstawa nowoczesnego dekarstwa. Nie wystarczy aby dach były tylko szczelny, ale warto aby ciepło gromadziło się na dachu i wpadało do środka. Ciekawe wskazówki są w tym artykule.

 12. Stefan
  czwartek, 1 lutego, 2018

  Coraz cześciej stosuje sie izolacje nakrokwiowe firmy Recticel .
  Słysząc od znajomych którzy te izolacje nakrokwiowe zastosowali sa bardzo zadowoleni.Istotny jest montaz , żeby nie popelniac błędów , które w póżniejszym czasie wychodza i efekt jest marny . Montaż wymaga bardzo dużej , dokładności i warto skorzystać z dobrych specjalistów

 13. Wanda
  piątek, 2 lutego, 2018

  Nie wiedziałam o izolacji nakrokwiowej firmy Recticel. Jak widać ma dużo atutów. Na pewno przy najbliższej okazji wypróbuje te izolacje.

 14. Jakub
  piątek, 2 lutego, 2018

  Nie miałem pojęcia i izolacji nakrokwiowej firmy Recticel. Z opisu wynika iż taka izolacja jest niezbędnym ogniwem, który zapewniania odpowiednią termoizolacji dachu oraz późniejsze komfortowe użytkowanie poddasza. Myślę, iż podczas remontu swojego dachu skorzystam z oferty firmy Recticel.

 15. Wojciech100
  poniedziałek, 5 lutego, 2018

  Dużo przydatnych informacji i wskazówek. Prosto wytłumaczone i przedstawione wszystkie zalety odpowiedniej wentylacji. Wynika z artykułu że aby uniknąć wilgoci w domu należy już na etapie budowy przeprowadzić na poddaszu dobrą wentylację powietrzu. Nie zdawałem sobie nawet sprawy że firma Recticel Izolacje wykonuje tak profesjonalne wentylacje i tak dobrze zna się na rzeczy.

 16. Loniczak
  piątek, 9 lutego, 2018

  Warto przeczytać powyższy artykuł. Mnóstwo cennych informacji w nim zawarto.

Podobne artykuły