Cieśla

Jak zostać profesjonalnym cieślą i dekarzem?

Cieśla to jeden z najstarszych zawodów na świecie, znany od czasów biblijnych. Ciesielstwo zostało objęte organizacją cechową w XV i XVI wieku. Trudnego rzemiosła uczył mistrz ciesielski, a jego uczniowie uzyskiwali tytuł czeladnika. Zapotrzebowanie na specjalistów od budowy dachów nie zmieniło się we współczesnym świecie. I dopóki ludzie będą budować domy, potrzebny będzie profesjonalny dekarz i cieśla.

Akcja Edukacja

W Polsce tych zawodów można wyuczyć się w 3-letnich zasadniczych szkołach zawodowych.

Można też zdobyć ten zawód na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Natomiast Ci, którzy pracują jako cieśla lub dekarz ponad trzy lata i mają udokumentowany staż pracy, mogą podejść do egzaminu na zasadach eksternistycznych.

CKU Garbatka-Letnisko

Od września 2014 roku będzie jeszcze jedna szansa na zdobycie dekarskiego i ciesielskiego fachu – w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garbatce-Letnisku. Kurs będzie bezpłatny i realizowany w zjazdach sobotnio-niedzielnych co dwa tygodnie przez trzy semestry.

Zaletą kursu jest to, że spora część zajęć teoretycznych realizowana będzie przez internet, a wszystkie zajęcia praktyczne odbywać się będą na warsztatach szkolnych w Garbatce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników, zjazdy skumulowano w sezonie jesienno zimowym, unikając w ten sposób kolizji z pracami zawodowymi na placu budowy.

W programie nauczania, oprócz wymaganych treści, organizowane będą spotkania kursantów z architektami, przedstawicielami handlowymi łączników i okuć ciesielskich, pokryć dachowych i dociepleń, producentami budynków drewnianych. Znajdzie się też czas na spotkanie z przedstawicielem firmy Dietrich’s, oferującej program do projektowania budynków drewnianych.

Dla osób, które będą chciały uzyskać kwalifikacje w drodze egzaminów eksternistycznych, dedykowane są seminaria z doświadczonymi wykładowcami prowadzącymi zajęcia z zakresu przygotowania słuchaczy do tej formy egzaminu.

Organizatorzy zapraszają do współpracy firmy zatrudniające pracowników z branży budowlanej (stolarzy, cieśli, dekarzy i innych fachowców), stowarzyszenia branżowe, Cechy Rzemiosł, jak również instytucje organizujące wyjazdy zagranicę w poszukiwaniu pracy. Wszystko po to, by kończący kursy znaleźli wsparcie w uzyskaniu kwalifikacji zawodowych, a osoby posiadające doświadczenie zawodowe w zdobyciu w krótkim czasie potwierdzenia kwalifikacji.

Specjalną pieczę nad kursami sprawuje czasopismo Dekarz&Cieśla, marka narzędzi Festool oraz właściciel profesjonalnego oprogramowania do projektowania budynków drewnianych firma Dietrich’s.

Wszystkie pytania oraz formy współpracy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garbatce-Letnisku należy kierować na e-mail: warsztaty.zsp@vp.pl lub pod numery telefonów: (48) 621 00 47   i 608 844 948.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.drzewna.com.

ASZ

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 14 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły