Warsztat

Jaką latarkę wybrać?

Latarki to urządzenia, które przydają się w warsztacie, pracy, garażu, a czasami nawet w warunkach domowych. Różnią się kilkoma parametrami, a także ceną. Poniżej doradzamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Latarki LED – jaką wybrać?

Latarki z diodą elektroluminescencyjną to w ostatnim czasie bardzo popularny produkt. Za tą z pozoru trudną i skomplikowaną nazwą kryją się po prostu latarki ledowe. Oświecenie z niej płynące ma swoje źródło w niemal każdej nowoczesnej latarce i nie ma w tym żadnego przypadku. Latarki ledowe są niezwykle żywotne i wytrzymałe. Ponadto są bardziej energooszczędne niż tradycyjne, będące niegdyś w użyciu urządzenia.

Jakie są rodzaje latarek ledowych?

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju typy latarek, różniących się nie tylko mocą i parametrami, ale także zastosowaniem. Typowym rozwiązaniem jest oczywiście latarka ręczna, którą każdy ma w domu i która może z powodzeniem zastąpić świeczki w przypadku awarii prądu po zmroku. Mniej popularnym, ale niezwykle ciekawym, typem sprzętu jest latarka czołowa, którą łatwo umieścimy na czole, tym samym zwalniamy obie ręce, co pomaga nam wykonać jakakolwiek czynność w ciemnościach. Taka latarka świetnie sprawdzi się także podczas biegania czy jazdy na rowerze po zmroku, ewidentnie zwiększając nasze bezpieczeństwo. Ze względu na rodzaj, do wyboru mamy latarki uniwersalne (EDC) oraz specjalistyczne: ratownicze, taktyczne i do poszukiwań. Te drugie mają duże rozmiary i świecą bardzo jasno, bo mocna latarka LED jest konieczna, by ratownicy mieli z niej pożytek. 

Podstawowym parametrem latarki jest moc, z jaką świeci. Im mocniejsza latarka, tym jaśniej będzie świeciła. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym, abyśmy widzieli wszystko wokół siebie na sporą odległość, powinniśmy sprawdzić, ile lumenów ma sprzęt. Najmniejsze latarki – mini i kieszonkowe – to moc odpowiednio 20 i 50 lumenów (lm). Latarka czołowa i turystyczna mają już około 200–300 lm, a rowerowa – 500 lm. Najmocniejsza latarka LED, czyli taktyczna to aż 1000 i więcej lumenów. Pozostałymi parametrami, na które warto zwracać uwagę przy zakupie latarki ledowej, są czas pracy, rozmiar oraz rodzaj zasilania.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 26 stycznia, 2021

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. oświetleniowiec
    środa, 27 stycznia, 2021

    Wybór latarek na rynku jest co niemiara. Warto jednak zainwestować w takie, które zagwarantują właściwe warunki oświetleniowe przy długim okresie użytkowania. Przydatną funkcją jest regulacja strumienia światła – od skupionego do oświetlenia szerokiego pola widzenia.

  2. Jan
    czwartek, 28 stycznia, 2021

    Latarka to jedna z rzeczy niezbędnych w wielu aspektach naszej aktywności w tym w budownictwie. Ideałem byłaby taka o dużej pojemności, maksymalnej jasności światła z płynną regulacją kąta, długości i jasności, lekka i odporna na upadki, mieszcząca się łatwo w kieszeni, łatwa do umocowania w pożądanej pozycji. Stąd zawsze mamy tych latarek kilka bo ideału nie ma.

Podobne artykuły