Budownictwo drewniane

Jaki dach w projekcie domu jednorodzinnego? Rodzaje dachów, kryteria doboru, zalety i wady.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych dzieli się według przeróżnych kategorii ułatwiających wybór inwestorom, wśród których rodzaj dachu jest jedną z najważniejszych. Kształt dachu decyduje o wyglądzie i stylu domu, ale te względy estetyczne nie są decydujące, zwłaszcza jeśli projekt domu mam być realizowany we wcześniej wybranym miejscu. Rodzaj dachu, podobnie jak inne istotne cechy budynku, często jest przedmiotem regulacji zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego warunkach zabudowy obowiązujących na terenie gminy, w której będzie realizowana inwestycja.

Dokumenty te dostępne są w urzędach gmin i określają między innymi kąt nachylenia połaci dachowej, wysokość kalenicy, rodzaj pokrycia. Jeśli ktoś zamierza wybudować dom w jakimś stylu i jest na etapie wyboru i zakupu działki, to powinien takie wytyczne wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli rozważa dom nowoczesny z płaskim dachem, bo nie wszędzie można taki dach wybudować. Gotowy projekt domu może być zaadaptowany do miejscowych warunków zabudowy, ale kształt dachu to bardzo duża zmiana i warto od razu wybrać taki, jaki można będzie zrealizować bez zmian tego elementu.  Jeśli zaś miejscowe przepisy pozwalają wybierać bez ograniczeń, to oprócz swoich upodobań warto wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów, ponieważ każdy rodzaj dachu – płaski czy stromy, dwuspadowy czy kopertowy, z okapem czy bezokapowy – maja swoje zalety i wady.

Dach płaski

Dach płaski, zwany stropodachem, ponieważ  pełni zarówno funkcję dachu, jak i stropu, to taki, którego kąt nachylenia jest nie większy niż 12 stopni, przy czym nie może on być mniejszy niż 3 stopnie. Jego najważniejszą zaletą są niskie koszty, ponieważ jest jednocześnie stropem ostatniej kondygnacji domu. Zastosowanie takiego dachu daje oszczędność na kosztach budowy rzędu nawet 20% w porównaniu ze spadzistym dachem dla tego samego domu. Ponieważ ma mniejszą powierzchnię niż dach spadzisty oraz charakteryzuje się dużo korzystniejszym stosunkiem wielkości przegród zewnętrznych, redukuje on straty ciepła, więc pozwala oszczędzić na ogrzewaniu domu. Domy o płaskich łatwiej spełniają nowe wymogi odstawiane przed nowoczesnymi domami energooszczędnymi i pasywnymi. Dobrze zaizolowany stropodach umożliwia zmniejszenie strat ciepła nawet o połowę w porównaniu z tradycyjnym dachem stromym. Niebagatelną zaletą dachu płaskiego jest brak skosów, dzięki czemu w projekcie domu powierzchnia pomieszczeń n nie jest ograniczona ostatniej kondygnacji może być w całości wykorzystana. Odporność tego rodzaju dachów na działanie nawet bardzo silnego wiatru zaczyna być coraz częściej podkreślana, ponieważ na terenie naszego kraju coraz częściej zdarzają się bardzo groźne burze z silnymi wichurami.

Problemy, jaki mogą wystąpić w czasie użytkowania dachu płaskiego związane są z izolacją i wentylacją. Aby ich uniknąć, należy zadbać o prawidłową izolację. Dobrze zaizolowany dach nie zatrzymuje wilgoci i jest odporny na zamarzanie i odmarzanie. Aby uniknąć uszkodzeń przez wodę, należy usuwać z dachu drobne gałęzie i liście oraz śnieg, ponieważ nie zsuną się one pod działaniem grawitacji jak z dachu spadzistego.

Dach stromy

To rodzaj dachu kojarzący się ściśle z tradycyjnym domem jednorodzinnym. Strome dachy bywają bardzo różnorodne i dają swobodę kształtowania stylu domu. Projekty domów ze stromymi dachami bywają urozmaicone ozdobnymi i praktycznymi lukarnami i wykuszami. Dzięki lukarnom można uniknąć strat powierzchni spowodowanych przez skosy. Duży obecnie wybór materiałów pokryciowych daje możliwość wykonania oryginalnego, dekoracyjnego dachu. Przeważnie nie trzeba ich odśnieżać. Powierzchnię dachu płaskiego można  częściowo zagospodarować na ogród lub taras.

Jest wiele rodzajów dachów stromych: jednospadowe, czyli pulpitowe, dwuspadowe, czterospadowe (kopertowe i namiotowe) oraz mansardowe, naczółkowe i wielospadowe. Stopień komplikacji dachu związany jest z ryzykiem popełnienia błędu w trakcie budowy, dlatego większość inwestorów powierza wykonanie dachu sprawdzonym, profesjonalnym ekipom. Dachy strome są droższe w budowie, trudniej spełniają wymogi energooszczędnego domu i narażone na podmuchy wiatru, ale są obszary, na których są one jedynym rozwiązaniem dopuszczanym przez lokalne przepisy budowlane. Im prostszy dach stromy, tym mniej mostków termicznych generuje jego konstrukcja i tym łatwiej przy nim o oszczędzanie na ogrzewaniu.

Ostatnio coraz bardziej popularne są dachy bezokapowe, charakterystyczne dla projektów domów typu stodoła, o nowoczesnej, minimalistycznej linii. Okap w dachu tradycyjnym pełni kilka funkcji, na przykład chroni przed dużym nasłonecznieniem i obfitymi opadami. W dachu bezokapowym okap kończy się na równi ze ścianą zewnętrzną budynku, a nie wystaje poza nią. Latem brak okapu może być przyczyną przegrzania, a w czasie ulewy nie można przy takim dachu uchylić okien, ale ma on ważne zalety. Wybór projektu z takim dachem umożliwia zaoszczędzenia czasu podczas robót wykonawczych. Brak okapu to brak dostępu wilgoci i szkodników do wewnętrznych warstw dachu a także możliwość zachowania ciągłości izolacji termicznej na całym budynku i ograniczenie strat ciepła.

Decyzję o rodzaju dachu należy więc podjąć już na etapie wybierania projektu domu jednorodzinnego i należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim przepisami obowiązującymi w lokalizacji inwestycji, kosztami budowy i eksploatacji oraz warunkami użytkowania. Pracownie architektoniczne oferują szeroki wybór gotowych projektów domu, a rodzaje dachów są jednym z podstawowych kryteriów wyszukiwania.

4.8/5 - (25 votes)

Data publikacji: 13 października, 2020

Autor:

4.8/5 - (25 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły