Fotowoltaika

Jaki ogranicznik przepięć DC wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Jaki ogranicznik przepięć DC wybrać do instalacji fotowoltaicznej

Planujesz instalację fotowoltaiczną? Takie rozwiązania zyskują coraz większą popularność z wielu powodów – jak chęć obniżenia rachunków za prąd, trendy ekologiczne oraz uniezależnienie się od surowców importowanych z Rosji. Pamiętaj jednak, że każda instalacja elektryczna wymaga zabezpieczenia.

Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej przed przepięciami

Odpowiednie zabezpieczanie instalacji elektrycznej jest niezbędne, by w trakcie jej używania nie doszło do pożaru, zwarcia czy porażenia prądem. Jednym z rozwiązań są ograniczniki przepięć DC. Skutecznie chronią one instalacje fotowoltaiczne. Burze i pioruny generują przepięcia, które z kolei oddziałują na stan sieci elektroenergetycznych i na będące w jej sąsiedztwie urządzenia elektryczne. Wyjaśniamy, na czym polega ich działanie, a także podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.

Ogranicznik przepięć do fotowoltaiki

By zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, panele solarne oraz różne cenne urządzenia, inwestuje się w ograniczniki przepięć na prąd stały DC. Pomogą one również zminimalizować lub uniknąć wydatków na naprawy.

Ograniczniki zostały tak skonstruowane, by sprawnie odprowadzać przepięcia w instalacjach. Działają przez kilka lat – pod warunkiem, że nie dojdzie do ich awarii. Są one budowane i testowane zgodnie z normą ogólną PN-EN 61643-11 oraz normą dotyczącą ograniczników przepięć dla fotowoltaiki PN-EN 50539-11. Każdy producent instalacji fotowoltaicznej, paneli i falowników powinien określić ich wytrzymałość na przepięcia, podać tzw. napięcie izolacji.

Właściwy dobór ogranicznika do napięcia DC w sieci fotowoltaicznej jest sprawą kluczową. By jednak wybrać odpowiedni ogranicznik przepięć DC dla instalacji fotowoltaicznej, trzeba dokonać prawidłowej oceny analizy ryzyka i oceny uszkodzeń.

Wiele cennych wskazówek dotyczących prawidłowego doboru ograniczniki oraz praktyczne przykłady znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/ogranicznik-przepiec-dc-ac-fotowoltaika-jaki-wybrac


Data publikacji: 26 kwietnia, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły