Gwoździarki

Jakich narzędzi użyć do montażu złączy ciesielskich?

Każdy etap montażu dachu wymaga użycia narzędzi, których wybór może być niemałym wyzwaniem. Decydując się na zakup warto postawić na sprawdzoną i solidną markę. Poniżej przedstawiamy krótki informator, który może ułatwić skompletowanie odpowiedniego arsenału narzędzi do profesjonalnej pracy.

Montaż złączy ciesielskich

Do montażu więźby wykorzystuje się złącza ciesielskie. Aby połączenie było odpowiednio mocne i spełniało normy, należy użyć tzw. gwoździ ANCHOR. Są to gwoździe pierścieniowe w ocynku galwanicznym o grubości 12 μm z łbem stożkowym umożliwiającym dobre osadzenie w otworach. Długości dobierane są ze względu na grubość łączonych elementów. Do wbijania takich gwoździ polecamy dwa modele gwoździarek TJEP: gwoździarkę gazową KA 4060 GAS 3G najnowszej generacji lub gwoździarkę pneumatyczną TJEP KA-2. Zaletą pierwszej jest bezprzewodowość, drugiej z kolei małe wymiary ułatwiające dotarcie w trudno dostępne miejsca.

Gwoździarka TJEP KA-2 umożliwia precyzyjną insercję gwoździa w otwory złącz ciesielskich.
Gwoździarka TJEP KA-2 umożliwia precyzyjną insercję gwoździa w otwory złącz ciesielskich.

Deskowanie i łatowanie

To etapy, które mogą być znacznie usprawnione dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu. Do deskowania używa się krótkich gwoździ pierścieniowych najczęściej 28/65 lub 28/75. Istotne jest, aby posiadały powłokę cynkową 12 μm oraz spełniały wymagania normy CE 14592. Do wbijania takich gwoździ najlepiej sprawdzą się gwoździarki do 90 lub 100 mm. Wśród narzędzi pneumatycznych dobrym wyborem będzie TJEP GRF 34/100 EXCELLENT, natomiast wybierając spośród narzędzi gazowych warto rozważyć dwa modele: TJEP GRF 34/90 GAS 3G lub GRF 34/100 EXCELLENT GAS. Pierwszy z nich polecany jest głównie do wbijania gwoździ krótszych, do maksymalnej długości 90 mm. Drugi model poradzi sobie z pierścieniowymi gwoździami 100 mm i szczególnie polecany jest do wbijania dłuższych gwoździ, od 75 mm.

Do łatowania najczęściej używane są gwoździe 125 mm. Do ich wbijania świetnie sprawdzi się TJEP FH-130. Ze względu na niezbędną dużą moc, takie gwoździarki występują tylko w wersji pneumatycznej. Aby gwoździarka działała poprawnie musi współpracować z dobrym kompresorem budowlanym, takim jak TJEP 20/30-2. Maksymalne ciśnienie 10.5 Bara to pewność, że każdy gwóźdź będzie w pełni wbity. Oczywiście gwoździarka musi być podłączona do kompresora przy pomocy węża o średnicy zapewniającej szybkie napełnianie – najwygodniejszym rozwiązaniem jest wąż TJEP na bębnie o długości 30 m.

Pokrycie

Ostatnim etapem jest montaż pokrycia. Do papy oraz gontów papowych używa się specjalnych gwoździ papowych. Gwoździe TJEP do pneumatycznej gwoździarki TA-45 są galwanizowane i pakowane w ekonomiczne i trwałe opakowania. Innym, coraz bardziej popularnym rodzajem pokrycia dachowego jest blachodachówka z posypką. Do jej montażu używa się gwoździ decra w kolorze czarnym lub czerwonym montowanych przy pomocy gwoździarek ze specjalnym zabezpieczeniem na nosie. TJEP posiada dwa modele do tego typu zastosowań – gazową gwoździarkę GRF 34/90 GAS 3G oraz pneumatyczną gwoździarkę ZE-65.

https://sklep.comerto.pl/

4/5 - (4 votes)

Data publikacji: 8 stycznia, 2020

Autor:

4/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. innowator
    środa, 8 stycznia, 2020

    Gwoździarki są niezwykle przydatnym narzędziem usprawniającym prace budowlane związane z konstrukcjami budynku. Dzięki nim uzyskujemy solidne i trwałe połączenia złączy ciesielskich. Skracają również wydatnie czas montażu oraz ułatwiają połączenia trudno dostępnych miejsc. Warto korzystać z usług firm budowlanych mających na wyposażeniu tego typu narzędzia.

  2. kosa
    czwartek, 9 stycznia, 2020

    W każdej pracy warto wykorzystywać tylko takie sprawdzone i niezawodne narzędzia aby mieć pewność,że praca będzie wykonywana sprawnie i bez niepotrzebnych przestojów,a przede wszystkim bezpiecznie.Dlatego na dachu warto używać gwoździarek pneumatycznych TJEP GRF 34/100 EXSCELLENT ,jest to naprawdę świetny i wydajny sprzęt.

Podobne artykuły