Pokrycia dachowe

Jakie czynniki wpływają na trwałość dachu

Dachy są narażone na wiele czynników zewnętrznych. Oprócz samych uszkodzeń mechanicznych, którym mogą ulec, do tych najważniejszych należy działanie czynników atmosferycznych. Niestety one w znacznym stopniu konfrontują trwałość dachu.

Woda jako czynnik mający wpływ na trwałość dachu

Opady śniegu czy deszczu mogą również przyczynić się do trwałości konstrukcji dachowej. Szczególnie niebezpieczne jest ich zaleganie na dachu. Woda deszczowa długo utrzymująca się w szczelinach, w których mamy do czynienia z elementami stalowymi, powoduje uszkodzenia i korozję detali konstrukcyjnych dachu. Dlatego konstrukcje dachowe są tak projektowane, aby zminimalizować skutki działania wody. Najgroźniejszy jest stan skupienia wody. Zimą zalegający ciężki lód lub śnieg mogą uszkodzić poszycie dachowe. Dlatego po zimie warto przeprowadzić jego dokładne oględziny.

Ponadto w dachu mogą powstawać szczeliny, powodujące przedostawanie się wody do całej jego konstrukcji oraz budynku. W wyniku tego powstaje wilgoć pod poszyciem, która może doprowadzić do powstawania rodników grzybów, co w znaczny sposób wpływa na komfort i zdrowie mieszkańców, a w szczególności alergików. Dlatego raz na jakiś czas wymagane są przeglądy konstrukcji dachowej, w celu sprawdzenia jego szczelności. Gdy pojawi się już szczelina, należy natychmiast ją uzupełnić.

Wpływ promieniowania ultrafioletowego

We współczesnych konstrukcjach dachowych stosuje się wiele elementów z tworzyw sztucznych, np. rynny oraz Kominki wentylacyjne. Ekspozycja tych materiałów na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Promieniowanie ultrafioletowe rozbija wiązania chemiczne polimerów. W związku tym ulegają one różnego typu uszkodzeniom takim jak sztywnienie samego materiału, pękanie czy odbarwienie.

Stopień uszkodzeń zależy od trzech podstawowych czynników takich jak grubość materiału, przezroczystość oraz rodzaju promieniowania UV. Generalnie im są one grubsze i mniej przenikliwe dla promieniowania UV pochodzącego ze słońca, tym są one trwalsze. Każde z tworzyw sztucznych ma swoją określoną długość fali, przy której ulega uszkodzeniu. Producenci znając te problemy zabezpieczają tworzywa środkami odpornymi na działanie UV, np.: farbami lub dodatkami do tworzyw sztucznych. Sprzedażą poszyć dachowych o wysokiej trwałości materiałów zajmuje się m.in. firma TopDACH.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 6 października, 2014

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    środa, 9 września, 2020

    Na trwałość dachu wpływa wiele czynników,a część z nich możemy zredukować do minimum dlatego do wykonania dachu trzeba wykorzystać najlepsze dostępne materiały zalecane w projekcie i wynająć uczciwą ekipę fachowców do wykonania dachu.Gdy dobrze przygotujemy się do budowy dachu i wykonamy go fachowo zgodnie z projektem,to tylko czynniki atmosferyczne będą miały ujemny wpływ na trwałość i bezpieczeństwo dachu.

Podobne artykuły