Na rynku

Jakie dachy pasują do domów parterowych?

Mały, niepokaźny, za to własny i przytulny. Choć większym powodzeniem cieszą się domy jednorodzinne z dodatkowym piętrem lub użytkowym poddaszem, swą sielskością zachwycają też domy parterowe. Ich wnętrza mogą być przestronne i funkcjonalne, choć odpowiednie rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń jest tu nieco trudniejsze niż w przypadku domów piętrowych. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak w przypadku budynków parterowych dach. To on decyduje o ostatecznym wyglądzie domu, on też zazwyczaj pełni rolę jego wizytówki.

Dlaczego projekty domów parterowych tak wielkie znaczenie przypisują właśnie dachom?
Odpowiedź jest prosta – chodzi tu przede wszystkim o prawidłowe proporcje, o których dość często się zapomina. Efekty? Zbyt strome dachy przytłaczają budowlę, te płaskie zaś sprawiają, że przytulne, rodzinne gniazdko z zewnątrz przypomina mały hangar. Wprawdzie można za pomocą ozdobnych attyk rozwiązać ten problem, mimo to projektanci unikają w parterowych domach takich właśnie dachów. Dachy spadziste prezentują się w przypadku niskich budynków znacznie lepiej, pozwalają również na pozyskanie dodatkowej, niewielkiej przestrzeni, jak chociażby tylko niskiego strychu. Spadek nie może być jednak zbyt wysoki. Maksymalny kąt nachylenia nie powinien przekraczać 30 stopni. Taki dach wygląda bardzo dobrze, jednak niezbędne w jego przypadku jest staranne wykończenie.

Ciekawy rodzaj dachówki oraz jej kolorystyka to podstawa. Dach spadzisty w piętrowych domach staje się dominującym elementem i to na niego zazwyczaj zwracają w pierwszej kolejności uwagę osoby wchodzące na teren posesji. Z tego też względu na niedbalstwo oraz wybór „pierwszych lepszych” materiałów nie można tu sobie pozwolić.

Projekty domów parterowych najsilniej koncentrują się na dachach, jednak nie tylko one wymagają głębszych przemyśleń. Równie istotne jest otoczenie takiego domku, a więc podjazd czy alejka prowadząca od furtki do wejścia oraz przydomowy ogródek. Wszystko musi tu stanowić spójną całość i wzajemnie się uzupełniać. Wysiłek się opłaca, gdyż efekty zazwyczaj są rewelacyjne.

Źródło: www.Tooba.pl

4.9/5 - (14 votes)

Data publikacji: 7 stycznia, 2013

Autor:

4.9/5 - (14 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kalka
    wtorek, 9 kwietnia, 2019

    A mi się właśnie podobają domy parterowe. Po co chodzić wciąż po schodach skoro można mieszkać na jednym poziomie? Ten domek ze zdjęcia ma idealnie dopasowany dach, wygląda rewelacyjnie.

  2. Jan
    poniedziałek, 27 lipca, 2020

    Domy parterowe są coraz częściej spotykane. Rzeczywiście dach musi być odpowiednio dobrany do całego projektu tak aby całość stanowiła koncepcyjną jedność. Może to być dach spadowy, albo płaski pochylony. Bo parterowy dom z płaskim poziomym dachem przypomina kontener i nie jest to ciekawe rozwiązanie.

Podobne artykuły