Budownictwo drewniane

Jakie insekty można spotkać w każdym domu? Sprawdź, z kim mieszkasz pod jednym dachem

Insekty mogą zamieszkiwać zarówno naszą kuchnię, jak i łazienkę czy sypialnię. Najczęściej przebywają one w nie wietrzonych, ciemnych miejscach, w których temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. Szkodniki mogą zarówno niszczyć odzież, jak i kąsać, brudzić czy przenosić różnego rodzaju choroby. Z jakimi insektami najczęściej można spotkać się w gospodarstwach domowych?

Mrówki w domu

Jak się pozbyć mrówek z domu? Jest na to kilka sposobów. Mrówki nie przepadają za aromatem mięty i ruty zwyczajnej. W związku z tym, w miejscach występowania szkodników rozłożyć należy woreczki z ziołami. Kolejny domowy sposób na mrówki w domu to wylanie gorących fusów po kawie na ich gniazdo. Co odstrasza mrówki? By się ich pozbyć, wykonać można pastę z żółtka oraz kwasu bornego. Mieszamy ze sobą oba składniki i przyrządzoną w ten sposób pastę wykładamy w miejscach, po których poruszają się mrówki. W czasie przemieszczania się wniosą one do gniazda truciznę, która skutecznie zniszczy jaja insektów.

Kolejny sposób na mrówki to zalanie ich wrzątkiem lub wodą z dodatkiem octu. Skuteczne okazać może się także zostawienie w miejscach, w których najczęściej można je spotkać połówki cytryny aż do momentu, gdy ta spleśnieje. Mrówek żyjących w ogrodzie pozbyć można się natomiast rozkładając świeże liście pomidorów.

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, co odstrasza mrówki? Zajrzyjcie na stronę: https://aniaradzi.pl/porady/jak-wytepic-mrowki-w-domu-domowe-sposoby-na-jak-sie-pozbyc-mrowek/.

Jak odstraszyć karaluchy?

Karaluchy są zmorą sporej części osób żyjących w miastach, w szczególności tych, których domy czy mieszkania znajdują się w pobliżu barów czy restauracji. Owady te zamieszkują piwnice, sutereny i wszystkie inne miejsca, w których jest ciemno, wilgotno i ciepło. Często spotkać można je także tam, gdzie przechowywane są świeże warzywa. W wielu przypadkach ich tępienie okazuje się nieskuteczne, jako że kolejne insekty przychodzą wszystkimi możliwymi otworami. W tym przypadku niezbędne będzie zatkanie każdej szpary, pozbycie się resztek żywności oraz zabezpieczenie dostępu do wody, która to jest im niezbędna do życia.

Pozbycie się zadomowionych w domu karaluchów nie należy do najłatwiejszych. Do ich tępienia stosuje się różne trutki, jak chociażby połączenie boraksu, kwasu salicylowego oraz cukru. Znacznie skuteczniejsza jest jednak radykalna metoda — gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla.

Sprawdzone sposoby na rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe to insekty, które lubią miejsca wilgotne, ciepłe oraz ciemne. Najczęściej spotkać można je w łazienkach oraz kuchniach. Rybiki cukrowe zamieszkują przestrzenie pod podłogą, listwami czy tapetami. Żywią się one mąką, kaszą, cukrem, otrębami, martwymi owadami oraz klejem do podłóg i tapet.

W jaki sposób pozbyć się rybików cukrowych z domu? Pierwszy etap stanowić powinno gruntowne posprzątanie mieszkania oraz obniżenie w nim temperatury o kilka stopni. Wszelkiego rodzaju dziury należy zalepić silikonem lub klejem, a wilgotne miejsca — wysuszyć. Jeżeli chodzi o domowe sposoby, na noc rozłożyć można tekturę posmarowaną sztucznym miodem w miejscach, w których najczęściej spotkać można insekty. Rano należy ją spalić lub zalać wrzątkiem. Inny sprawdzony patent na rybiki cukrowe to rozsypanie cukru pudru zmieszanego z boraksem. Jeżeli te metody nie okażą się skuteczne, zaopatrzyć będzie trzeba się w specjalny środek owadobójczy dedykowany owadom biegającym.

Domowe sposoby na mole

Mole to insekty, z którymi niezwykle często spotkać można się w domach. Jak się ich pozbyć? W szafie umieścić można suchą skórkę cytryny lub woreczek wypełniony suszoną lawendą — mole nie przepadają za tym zapachem. Nie lubią one także aromatu farby drukarskiej. W związku z tym, wykonane z wełny okrycia wierzchnie należy owinąć gazetami. Dodatkowo, między znajdujące się w szafie ubrania i bieliznę warto włożyć mydło toaletowe, kadzidełka o zapachu pomarańczy, drzewa sandałowego lub lawendy czy specjalne odświeżacze zapachowe przeznaczone do szaf. Moli odzieżowych pozbyć można się także zaopatrując się w specjalne płytki feromonowe. Ich zapach wabi dorosłe samce, lecz nie jest wyczuwalny dla człowieka. Jedna taka płytka działa nawet prze 3 miesiące. Następny sprawdzony sposób to wstawienie na 15 minut do szafy żaroodpornego naczynia wypełnionego zagotowanym octem. Następnie wietrzymy ją i kilkukrotnie powtarzamy czynność.

Moli ukrywających się pomiędzy książkami pozbyć można się przy pomoc poduszeczek z suszoną lawendą, goździkami czy cynamonem. W sklepach znaleźć można również specjalne zapachowe zawieszki przeznaczone do wieszania na półkach.

W jaki sposób pozbyć się moli mącznych żerujących w jedzeniu? W tym celu, wszystkie produkty sypkie, jak mąka, cukier, kasza czy płatki owsiane należy przesypać do szklanych pojemników. Jako że mole nie przepadają za intensywnymi zapachami, w szafkach z jedzeniem należy rozłożyć liście laurowe.

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 2 listopada, 2019

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Roman
    czwartek, 7 listopada, 2019

    prawie wszystkie robaki można zniszczyć przy użyciu domowej chemii. generalnie nie lubią zapachów, temperatury. gdy nie uda się zniszczyć to pozostają już specjalistyczne środki chemiczne. nawet w najczystszym mieszkaniu pojawiają się takie szkodniki.

  2. zaintresowany
    sobota, 9 listopada, 2019

    Insektów nie brakuje w naszych domostwach,najpowszechniej występującymi są mrówki i mole.Ja u siebie z różnym skutkiem walczę z tymi insektami i stosuję jedynie naturalne sposoby takie jak skórka z cytryny i woreczki z ziołami,a na mole stosuję z powodzeniem suszoną lawendę.

Podobne artykuły