Porady

Jakie prace wchodzą w zakres dekarstwa?

Jesteś w trakcie budowy domu? A może miałeś już umówioną ekipę fachowców, którzy w ostatniej chwili stracili dekarza? Sprawdź, czym właściwie zajmuje się dekarz i jakie prace może wykonywać.

Dekarstwo – co to? Czym zajmuje się technik dekarz?

Technik dekarz to fachowiec po szkole średniej. Zawód technik dekarz (nie myl go z dekarzem!) funkcjonuje od dość niedawna. Ministerstwo Edukacji i Nauki na liście zawodów wyodrębniło tę profesję dopiero we wrześniu 2021 roku. Wcześniej funkcjonował wyłącznie zawód dekarz. Technik dekarz, w przeciwieństwie do dekarza, może dokonywać wpisów do dziennika budowy.

Czym tak właściwie zajmuje się dekarz? Jego podstawową rolą jest naprawa i budowa dachów, w tym pokrywanie dachów takimi materiałami dekarskimi i wykończeniowymi, jak papa na dach, dachówka ceramiczna i bitumiczna czy blachodachówka. Dekarz zajmuje się też konsultowaniem i doradztwem w zakresie wszelkich prac związanych z pokrywaniem lub naprawianiem dachu, a także jego konserwacją. W zakresie prac dekarskich znajduje się też między innymi montaż rynien.

Zakres prac dekarskich

Wiesz, że dach w Twoim domu albo nowo budowanych czterech kątach wymaga pracy fachowca, ale nie do końca potrafisz określić, czy może zająć się tym dekarz, czy lepiej zlecić pracę innemu fachowcowi? Oto pełna lista zadań, w których wykonywaniu specjalizuje się dekarz:

  1. Montaż dachów – zarówno prostych dachów jedno- i dwuspadowych, jak i dachów mansardowych o skomplikowanej konstrukcji (wielospadowych).
  2. Weryfikacja zgodności postawionej więźby dachowej z projektem. Ostateczna ocena na miejscu budowy domu lub naprawy dachu powinna dotyczyć przede wszystkim tego, czy więźba dachowa uniesie wybrane pokrycie. Podział pokryć dachowych ze względu na wagę obejmuje lekkie połacie dachowe (np. blachodachówka) i cięższe materiały (takie jak klasyczna dachówka ceramiczna czy drewniane gonty).
  3. Wymiana pokrycia dachowego – demontaż starych i zniszczonych materiałów wykończeniowych (wraz z ich utylizacją) oraz montaż nowego pokrycia.
  4. Instalacja ław kominiarskich i włazów dachowych.
  5. Budowanie wentylacji dachu i ocieplenia dachowego, kładzenie styropianu ze spadkiem.
  6. Montaż folii dachowej i paroizolacyjnej oraz wełny izolacyjnej.
  7. Montaż innych elementów na dachu, np. stoperów śnieżnych, rynien i rur spustowych.
  8. Odśnieżenie, czyszczenie i konserwacja dachu.
Jakie prace wchodzą w zakres dekarstwa

Jak stawia się dach? Jaką rolę odgrywa cieśla, a jaką dekarz?

Na koniec warto rozróżnić zadania specjalistów, którzy odpowiadają za poszczególne prace przy dachu. Jeśli szukasz ekipy, która zajmie się kompleksową budową dachu, tzn. wykonaniem więźby dachowej i montażem pokrycia dachowego, potrzebujesz również cieśli i montera więźby dachowej. Prace wykończeniowe – zgodnie z listą prac dekarskich, którą znajdziesz powyżej – to zadanie dla dekarza.

Dach to jeden z najważniejszych elementów całego budynku. Ważne, aby w projekcie uwzględniono wagę poszycia, bo ta przekłada się na obciążenie więźby dachowej i wagę całego dachu. Jeśli więźba nie jest przygotowana na taki ciężar, konieczne może być jej dodatkowe dozbrojenie.

Przed położeniem materiałów wykończeniowych dekarz musi na miejscu budowy lub remontu zweryfikować zgodność więźby dachowej z projektem, którą wcześniej przygotowali cieśla i monter. Dekarz powinien sprawdzić geometrię więźby, kąty w jej konstrukcji, a także piony i poziomy.


Data publikacji: 24 czerwca, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły